Kerim Candan
Kerim Candan

ŞAKAYA GELMEZ

16 Mart 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
ŞAKAYA GELMEZ

Bu corona virüsünün küresel bir salgına dönüşmüş olduğunu üzülerek izliyoruz. Vaka haberleri artık Uzakdoğudan değil ülkemizden de gelmeye başladı.

İlkönce yurt dışından gelen biri ve yakınlarının ardından şimdi bu yazıyı yazarken umreden gelen bir vatandaşımızda da teşhis konduğu haberleri geldi. Vaka sayısı artabilir mi? Mevcut durumda bu ihtimal var ve vatandaş da devletin çabasına ortak olup önlem almalıdır. Siz bu yazıyı okurken belki bir kaç kişide daha görülmüş olacak..

Devlet önlem almaya çalışıyor. Bizler de bu süreçte akraba ziyaretlerini askıya alalım. Kalabalık yerlerden AVM’lerden uzak duralım. Zorunlu olmadıkça hastaneye gitmeyelim. Yurt dışından ya da umreden gelenlere hoşgeldine gitmeyelim. Onlar da 2 hafta misafir kabul etmesin. Telefonla görüşün. Hurma ve zemzem için 2 hafta bekleyin, bu yıl yemesek de olur.. Hatta umreden ve Avrupa'dan gelen herkes karantinaya alınmalıdır. Çünkü İtalya'da; ilk virüs vakası 15 Şubatta görüldü. ilk ölüm vakası 6 gün sonra 21 Şubatta görüldü. 15 gün sonra vaka sayısı 1577 oldu. Ölenlerin sayısı 41 oldu. Şu an vaka sayısı 21157. Ölenlerin sayısı 1441 olup bütün bunlar 1 ay içinde oldu.. Bu nedenle karantina tedbirleri sıkı bir şekilde uygulanmalıdır.

Bu süreçte çocukların psikolojisine üdikkat edelim. Anne babalar sakin ve dikkatli olmalıdır. Dışarıdan alış verişi bir kişi yapmalı ve eve girerken hiç bir yere temas etmeden duş almalı ve kıyafetleri değiştirmelidir. Ardından ellerini dezenfekte etmeli veya kolonya sürmeli, tuzlu su ile gargara yapmalıdır. Bu hastalığı, mevsimsel griple karıştırmamak gerekir ve ağır bir durum olmadıkça çocukları hastaneye değil aile hekimine götürülmelidir. Çünkü hastaneler riskli ortamlardır. Bu süreçte en güvenli yer ev ortamıdır. 0 risk ile hareket edip dış dünya ve kişilerle ilişkileri asgariye indirmeliyiz.

Bunları yaparken endişe ve kaygıyı çocuklara hissettirmeden onlara bilgi verilmelidir. Hijyen ve temizlik kurallarına riayet edilmeli eğlence mekanları ve parklardan uzak durulmalıdır. Biz tedbirlerimizi alalım, gerisini Allah’a bırakalım.

Bu arada iki çift laf da stokçulara diyelim. Korkmayın; 80 milyona 2 yıl yetecek erzak ve gıda stokumuz var. Yani ürün arzında bir sıkıntı yok, arsızlık sıkıntısı var...!

Yorum Yazın