Celal Arslan
Celal Arslan

SAĞLIKLI YASAMAK

19 Nisan 2019
3 dk Okuma
3 yıl önce
SAĞLIKLI YASAMAK

Son yıllarda önemi bir kez daha anlaşılan sağlıklı yaşamak konusunda geçenlerde bir araştırma yaptım. Bu konuda bir dergide sizlere nakletmeye çalıştığım makaleyi okudum. Konuyu çok güzel özetlemişler. Amerika ve Japonya'da 100 yaşın üstünde ki kişilerle yapılan araştırmalarda aşağıda okuyacaklarınızı tespit etmişler.
1.Uzun ömürlü olmak için, önce sağlıklı ve düzenli bir hayat yaşamak. 2.Yemek, uyku, konuşma az olmalı. 3.Doğal yiyecek ve içeceklerle beslenmeli. 4.Sebze ve meyve ilk sırayı almalı. 5.Alkol, sigara ve uyuşturucudan uzak durmalı. 6.Bol sarımsak, zeytinyağı, balık yemeli. 7.Günde belirli bir zaman diliminde yürüyüş ve egzersiz yapmalı. 8.Mutlu bir aile yaşantısı olmalı. 9.Stres ve heyecandan uzak durmalı. 10.Her yaşta yorucu olmayan çalışma hayatı tercih etmeli. 11.Kuvvetli bir dini inançla, moral ve huzur sahibi olmalı.. Aslında bu uygulamaları hayatının her döneminde yapmaya devam edersek daha kaliteli bir hayat süreceğimiz delilleriyle ortadadır. Hasta olduktan sonra tedavi değil, hasta olmadan kendimizi korumak, bağışıklık sistemini muhafaza etmek. Kısacası; yediğimize içtiğimize dikkat etmek. Katkılı olan yiyeceklerden uzak durmak.  Doğal olmayan besinlerden kaçınmak. Tüm Dünya'da yapılmakta olan, bir uygulamadır bu aslında.
Hangi devlet hastalıklı bireyler ile uğraşmak ister ki? İlaca yatırılan onca para, bu paralar insanımıza geri dönerse onlarda hayatın tadını çıkarmalılar. Toplum sağlıklı, mutlu, huzurlu olursa o devletin kalkınması bile değişir, olumlu manada. Haydi! yarından tezi yok, kendimizle barışıp, buradaki yazılı olanlarla daha bir sıkı sarılalım hayata. 

Yorum Yazın