Celal Arslan
Celal Arslan

Saçlar Neden Dökülür

24 Mayıs 2019
3 dk Okuma
3 yıl önce
Saçlar Neden Dökülür

Saçlarımız her gün dökülür. Günde 50-100 arasında saç telinin dökülmesi normal iken, aşırı miktardaki saç kaybı ve saçlarda oluşan incelmede en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.  Saçları dökülmeye başlayan herkes kendini kötü hisseder ve bu durumdan kurtulmak için farklı yöntemlere başvurabilir. Fakat en doğru yöntemi bulmak için saçların neden döküldüğünü bulmamız gerekmektedir. Bu nedenle saçlarında dökülme ve incelme sorunu yaşayanların deri hastalıkları uzman hekimlerine başvurmaları gerekmektedir. Sağlıklı bir insanda saçların yüzde 90'ı uzama halindedir. Uzama evresi 2-6 yıl kadar sürebilir. Kalan yüzde 10 luk kısmı ise 2-3 ay sürebilir ki bu da dinlenme evresidir. Dinlenme evresinde saçlar dökülür ve köklerinden yeniden büyümeye başlar. Saç dökülmesinin nedenlerini bilmek hem bilinçli davranarak baştan bazı tedbirler almanızı sağlayacak, hem de bir sorun yaşadığınızda doğru tedavi şekli konusunda sizi yönlendirecektir.
Saç dökülmesinin başlıca nedenlerine gelirsek, uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı, saçların renklerinin açılması, düzleştirme ve perma gibi yöntemlerin sık sık ve aynı anda yapılması ve uygun koşullarda yapılmaması saça zarar verir. Saçları çeken atkuyruğu ve örgü gibi saç şekillerinin sıklıkla uygulanması, sık yıkamak ya da taramak saçların kırılıp dökülmelerine sebep olabilir.
Saçlarımızın sağlığı konusunda kullandığımız taraklar çok önemlidir. Fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakları tercih etmeliyiz ve saçları ıslakken havlu ile ovalamamalıyız. Geniş ağızlı ve düz uçlu taraklar saç dökülmesini engeller. Bu durumların dışında kişiler ailesel saç kaybı yaşayabilir. Saç dökülmelerinin en sık rastlanan sebebi olan kalıtsal saç dökülmeleri ile kellik oluşmaz ve buna “erkek tipi kellik” denir.

Yorum Yazın