Cengiz DÖNMEZ
Cengiz DÖNMEZ

Rütbelerimiz söküldü..

19 Eylül 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Rütbelerimiz söküldü..

Konyaspor, ilk altı maçta aldığı sonuçlarla liderlik koltuğuna oturmuş, kalesinde gol görmeyen ve mağlup olmayan bir takımdı.

Bu sonuçlarla bazı ünvanlar elde etmeye başlamıştı.

GS yenilgisiyle Konyaspor’un bu ünvanları da gitmiş oldu.

GS maçında iki Konyaspor izledim:

İlk yarıdaki ve ikinci yarıdaki Konyaspor..

İlk yarıdaki Konyaspor’lu futbolculara ve İlhan Palut hoca’ya on üzerinden on puan veririm.

İkinci yarıdaki oyunlarına ise benden notları on üzerinden beş..

İlk yarıda maçın yıldızı Endri Çekici’den harika bir golümüz, Hacıahmetoviç ve Endiri Çekici’nin direklerden dönen iki şutları,  Çekici’nin ve Soner’in Muslera tarafından inanılmaz refleksle iki gollük kurtarışları..

Sezonun ilk yedi maçında ilk kez rakip kaleye sadece bir devrede en fazla şut atımı (15 şut).

KS, ilk yarıda GS’a beş gol atabilirdi, direkler ve Muslera müsaade etseydi..

İkinci yarı ise, Konyaspor takımı, geriye yaslandıkça yaslandı.. İkinci yarıda tek bir isabetli şutumuz var. Takım tel tel döküldü.

Burada hata bence İlhan Palut’ta idi..

1’nci dakika 1-0 yenik duruma düşmüşsün, 15’nci dakika 1-1’i yakalamışsın..

Geriye kalan süre içinde beraberliğe yatmak anlayışı olur mu?

KS’lu futbolcular, oyunu kendi yarı sahalarında, hatta neredeyse kendi ceza alanları içinde kabul ettiler..

İlhan Palut hoca öyle istedi ki oyuncular da rakip sahaya girmediler.

KS’un oyunundaki bu düşüşün sebebi, sonucu ve sorumluluğu İlhan Palut hocaya aittir.

Palut’un bir başka hatası da oyuncu değişikliklerindeki tercihler ve zamanlamadaki gecikmesidir.

Muhammet’in,  bırakın koşmayı, yürümekte bile zorlandığı herkesçe görülürken, İlhan hoca bu oyuncuyu ısrarla 80’e kadar oyunda tuttu.. 50’nci dakikada alınıp yerine Mame Diof girmeliydi. Yine Cebrail tercihi yanlıştı, bu yanlışı kendisi de 50 dk. sonra fark edebildi. 30’ncu dakikada  sakatlanan Çekici’nin yerine aldığı Cebrail’i, 80’de çıkartmak zorunda kaldı.

Bence Palut’la beraber kenar yönetimin de hatasıydı oyuncu girişleri konusu…

Beş oyucu değiştirebilirsiniz ama bunu en fazla üç seferde yapabilirsiniz.

Sehiç’in kırmızı kartla oyundan atılmasına rağmen KS’un  esasında bir oyuncu değişikliği hakkı daha vardı. Çünkü daha önce 4 oyuncu değişikliği yapılmıştı. Ancak bu 4 oyuncu değişikliğini üç seferde tamamladığı için, hakkı olmasına rağmen 5’nci oyuncusunu sahaya alamadı ve Adil kaleye geçmek zorunda kaldı. Bu tam bir işbilmezlik..

Sehiç’e davranışlarını hiç yakıştıramadım. Zaten gereksiz itiraz’dan üç dakika önce (86’da)  Sarı’yı görmüşsün. Takımın kaptanısın ve takımı böyle durumlarda sakinleştiren olmalısın. Bu kez 89’da, ikinci sarı’dan kırmızı’yla takımını bir eksik bıraktın. Hem de yerine yedek kaleci bile alınamadan defans oyuncusu Adil kaleye geçmek zorunda kaldı. Neyse ki Adil, kurtarışlarıyla  arkadaşlarına ve taraftarlarına güven verirken farklı mağlubiyete de engel oldu.

Peki Sehiç kırmızı’ya sebep olan davranışında haklı mı idi?

Bence haksızdı. Hangi takım önde olsa ve son dakikalar oynanıyorsa, oyuncular  zamana oynar, kaleciler bilerek topu oyuna geç sokar…  Futbolun cilvesidir bu.. KS 2-1 önde olsa ve son dakika oynansa, yeşil-beyazlı oyuncular, rakibin kaleciye yaptığı perdelemenin aynısını  yapmaz mıydı? Zaten hakem de engellemeyi görmüş ve faulü çalmış.. O’na buna saldırmanın alemi ne? Daha öncede yazdım, Palut’un, uzun vadede Sehiç’i kazanması için bir süre dinlendirmesi lâzım diye.. Yanlışlarını burada tekrar etmiyeyim. Neyse ki Hakem telepatik olarak duydu da dinlenmeye gönderdi.. Hiç olmazsa milli arayla beraber memleketinde uzun bir tatil yapar..

Hakem’le ilgili söylenecek çok bişey yok.. Kerem’in 2’nci Sarı’dan atılması nasıl es geçildiyse, Hacıahmetoviç’in de rakibin bileğine taban girmesi  es geçilerek durum dengelenmiş oldu.

Hakemin tek hatası, Kaleye geçen Adil’in, Sehiç’in çıkarttığı “13-Sehiç” yazılı aynı sarı formayı Adil’in giymesine göz yummasıydı. Rakam ve isim okunmayacak şekilde formanın içi ters çevrilerek giydirilebilirdi. Sanırım maçın gözlemcisi not almıştır.

Özetlersek, farklı yeneceğimiz bir takımı İlhan Palut hocanın yanlış ve hatalı taktiği ve yanlış oyuncu tercihleri yüzünden kaybettik.

Başarıda pay nasıl o’nunsa, başarısızlıkta da pay o’nun olacaktır.

Palut hoca maçı tekrar izleyince bize hak verecektir..

Yorum Yazın