Veyis ERSÖZ

Ramazan Bereketi

22 Haziran 2015
3 dk Okuma
7 yıl önce
Ramazan Bereketi

Müslümanlar olarak bir daha kavuşmakla şeref duyduğumuz oruç ayı Ramazan-ı Şerif bereket demektir, rahmet ve mağfiret demektir, sabır ve selâmet demektir, yardımlaşma ve bölüşme demektir.
İftar ve sahur sofralarımızda bolluk ve bereket, insanlar arasında sevgi ve saygı demektir Ramazan! Yakınlarımızda ve çevremizde bulunan fakir-fukaraya, garip-gurabaya yardım elimizle onları bir nebze olsun sevindirmek demektir mübarek Ramazan!
Mideyi belli bir süre aç ve susuz bırakarak manevi ve ruhsal âlemimizi kuvvetlendirmek demektir. Ramazan daha çok ibadet ederek daha fazla sevap kazanmak ve Cennetin Reyyan kapısından girmeyi hak etme ayıdır Ramazan! Onun için daha ilk günde güler yüzle ehlen ve sehlen diyerek karşıladık mübarek oruç ayı Ramazan!
Ramazan ayının hem maddi, hemde manevi bereketinden azami derecede istifade edebilmek için bu ayın ve bu günlerin kıymeti çok iyi bilinmelidir. Bu, belkide son ramazanımız olabilir düşüncesiyle günde beş vakit namaz başta olmak üzere ibadetlere dört elle sarılmanın gayreti içinde olmalıyız!
Envai çeşit gıdalarla iftar sofralarımızın başında top atılışını ve ezan sesini dinlerken ve besmele ile orucumuzu bozarken en azından ve hiç olmazsa Afrikâdaki açları, Suriye’deki mazlumları, Filistin’deki ezilenleri, Irak’taki vahşeti, Mısır’daki korkunç adaletsizliği ve dünyanın değişik coğrafyasında yer alan Müslümanlar üzerinde oynanan oyunları düşünmemiz, hiç olmazsa dualarımızla onların yanında olmamız gerekir.
Mübarek Ramazan ayı açlığa, susuzluğa sabır, kem sözlere sabır, gözleri, kulakları, elleri ve ayakları haramlardan korumaya metanet ve sabır her Müslümanın, özellikle ise oruçlu olan her mü’minin en öncelikli vazifesidir.
Ramazan ayında Mevla’mız evlerimize, sofralarımıza, manevi âlemimize ve yerine getirmiş olduğumuz her türlü ibadetlerimize sağanak sağanak bolluk ve bereket yağdırmaktadır. Bunun şuurunda olan bahtiyarlara ne mutlu!
Oruç tutan sıhhat bulur. Öyleyse tuttuğumuz ramazan orucu Müslümanlar için önemli bir sağlık vesilesidir.
Saymakla bitmeyecek kadar çok faydası olan ve elimize ancak yılda bir defa geçen rahmet, bereket ve bağışlanma ayı olan mübarek ramazan ayının manevi ikliminden doya doya istifade etmenin gayreti içinde olmalıdır.
Hak ve hakikat ölçüleri içinde hayırlı, yararlı, sabırlı, bereketli, af ve mağfiret eriştirici bir ramazan olmasını temenni eder, bizlerden davacı değil, şefaatçı olması dileklerimle ehlen ve sehlen yaşehrü ramazan diyoruz!
 

Yorum Yazın