Mesut Ercüment
Mesut Ercüment

Pazar esnafı dürüstlüğünü kaybetmesin

23 Kasım 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
Pazar esnafı dürüstlüğünü kaybetmesin

Her hafta Cumartesi veya Pazar günleri kurulan Pazar alanlarından evimizin ihtiyacı olan sebze ve meyveyi almak için alışverişe çıkıyoruz
Ama market sayısının artmasıyla birlikte bu alışkanlıkta yavaş yavaş azalmaya ve neredeyse bitme noktasına geldi diyebilirim.
Sebebi ise marketlerde istediğin ürünü seçerek alabilmen ve en önemlisi ise nakit yerine kredi kartıyla ödeme yapabilmekten kaynaklanıyor.
Marketlere olan taleplerin artmasının birkaç temel nedeni de var…
- Vatandaşın alım gücünün düşmesi, her mahallede birden fazla marketin açılmış olması ve marketlerde gramajla istediğiniz ürünü satın alabiliyor olunması marketlere olan talebi arttırdı. 
Tabi artık Pazar alanlarının da o eski tadı tuzu kalmadı.
Pazar alanlarına olan ilginin azalmasında pazarcılarında büyük kabahatleri var.
Evet marketlerle mücadele etmek ve fiyat anlamında rekabet etmek zor ama Pazar esnafı da eski dürüstlük ve müşteri memnuniyetinden çok uzak.
Vitrine güzel, canlı ve taze ürünleri dizen esnaf abilerimiz, müşteriyi rahatça çekebiliyor. Ama gel gör ki satın aldığınız ürünle vitrindeki ürünler arsında dağlar kadar fark var.
Bu durumdan en çok öğrenciler mustarip…
Pazar alışverişi daha uygun olur düşüncesiyle alışverişe çıkan öğrenciler, aldıkları ürünlerin fiyatlarının uygun olduğunu ama ürünlerin neredeyse yüzde 35-40’nın çürümüş, hasarlı veya vitrindekiyle aynı olmadığını ifade ediyor.
Bir esnaf ürününü satarken iyisini gösterip kötüsünü kakalamaya çalışırsa, kusura bakmayın ama ne ona güven kalır ne de gelip alan…
İnsanlar, yarısından daha azı çürük yada kalitesiz ürünü almak yerine, kendi seçtiği güzel ürünleri marketlerden alma taraftarı oluyor. Pazarla aynı fiyata denk gelmiş oluyor.
Pazar esnafı kendi eliyle vatandaşı marketlere gönderiyor ve sonra da işlerin düşüklüğünden ve sıkıntıdan bahsediyor.
Bizde isteri Pazar alanı kültürünün devam etmesini, çocukluğumuzda olduğu gibi yine eski neşesiyle ve dürüstlüğüyle alışveriş yapılmasını…
Ama Pazar esnafının insanları aldatırcasına farklı ürünleri poşete doldurarak vermesi, işin rengini değiştiriyor. 
Hal böyleyken marketlere olan ilginin neden arttığını görebiliyoruz…

Yorum Yazın