Adem BAŞ
Adem BAŞ

Pandaları yalnız bırakın, İnsanlığı kurtarın!

20 Mayıs 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Pandaları yalnız bırakın, İnsanlığı kurtarın!

Sözlerim yanlış anlaşılmasın Yüce Rabb’imin taktiridir sorgulamak haşa bizlere düşmez. Ancak son yıllarda mevsimleri kafası biraz karıştı. Yaz içinde son baharı, ilk baharı, ilk baharda baharı, son baharda tekrar kışı yaşadığımız yıllar birbiri ardına geliyor. Sahi insanlar bile baharda kışı yaşamaya yaşatmaya meyilli varlıklar haline gelmişken, mevsimler yer değişmiş, bizimle dalga geçmiş çok mu? Doğanın insandan kötü olacak hali yok ya…

Her ne kadar coğrafyacılar, doğa bilimciler mevsimler bozuldu, yer değişti, hayvanlar alemi karıştı, nesli bitti bitecek falan filan. Yahu kardeşim hayvanlar aleminde de, doğada da, gökyüzünde de mükemmel işleyen bir sistem var. Yüce Allah onları kusursuz yaratmış ve bir sistem dahilinde hepsi görevini yapıyor. Hayvanların nesli tükeniyormuş, ne güzel, açın ansiklopedileri kendi yazdıklarınız demiyor mu bilmem kaç yüz çeşit canlının dünya üzerinde bugüne kadar nesli tükenmiş diye… Ee o zaman pandaların nesli tükense haşa kıyamet mi kopacak. Biz zarar vermediğimiz sürece o mükemmel sistem başının çaresine bir şekilde bakacak ve kıyamet gününe kadar işleyecektir.

Peki hocam insanlar alemini ne yapacağız? Dünya üzerinde hatta evren de ki en mükemmel sistematik olan ve sonsuz bilgi birikimi ile donatılan insanları ne yapacağız? Özel’den genele baksak, bugün Konya’da kaç asayiş olayı oluyor? İç Anadolu’da dün kaç tane kaza olmuş? Türkiye’de uyuşturucu kullanım yaşı kaça düşmüş? Dünya üzerinde terör yüzünden kaç can daha bu dünyadan göç edecek? Bırakın pandaları kendi haline onlar kendi neslinin derdine düşsün de biz insanlığın peşine düşelim. İnsanların nesli tüketiyor buna çare düşünelim.

Acaba hayvanlar aleminin de arazi kavgaları oluyor mudur? Mesela Amazon Ormanları bizimdir deyip çakallarla maymunlar bir olup, Aslanlara, ceylanlara karşı 1 Amazon Ormanları Savaşı yapmış mıdır? Ya da benim daha çok yemeğim olsun diye bir aslanın 2 tane ceylan avladığını gördünüz mü? Bunlar doğanın kanunlarına aykırı şeyler. Aslan ihtiyacı kadar avlanır, her canlı kendini ait hissettiği en rahat yaşayabildiği yerde düzenini kurar ve dahil olduğu ekolojik sistem içinde kendi faydasını gözetirken sistem dahilinde diğer canlıların da yaşamına katkı sağlar. Ee… İnsanlar da durum ne? Nesli tükeniyor, tükenecek diye sözde korumaya çalıştığımız hayvanlar, kendini bitiriyor diye naralar attığımız doğa aslında bir şey yapmıyor. Onlara da ne yapıyorsa insanoğlu yapıyor. Deriz ya hep, İnsanın kendine yaptığını kimse yapmaz diye. Bizim dünyaya yaptığımızı dünya bize yapmaz. 2 defa dünyayı mahvedecek savaşa imza atan, sırf daha fazla para kazanabilmek uğruna kul hakkını içe sayan, doğayı katleden biz insanlarız. Kendi neslimizi tüketmek için savaş açan, kendi ırkını üstün gördüğü için tüm insanlığı bitirebilecek kine sahip olan yaratıklar biz insanlarız. Bırakın doğa başının çaresine baksın, yalnız bırakın doğayı, biz insanlığı kurtaralım….

Bu arada şanlı Türk milletinin tarihine ilk imzasının atıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

Yorum Yazın