Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

ÖNCE SOĞUK, SONRA SICAK

19 Ağustos 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
ÖNCE SOĞUK, SONRA SICAK

“Kızım ben dizlerimden fizik tedaviye gittim, sıcak kum torbası koydular. Ne biliyim yararı oldu mu olmadı mı pek anlamadım.” Cümlenin sahibi 45-50 yaşlarında bir teyze olsa da çoğumuz sıcak ve soğuğun etkilerini azımsarız. Ve yine birçoğumuz hangi durumda hangisini uygulayacağımızı pek bilemeyiz. Sıcak ve soğuk uygulamalar fizik tedavide ağrıyı azaltmak için sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemler kolay uygulanabilir olmakla beraber doğru uygulama yapıldığı zaman bir yan etki göstermez.  Ama siz yine de bir uzmana danışmadan bu uygulamaları yapmayın çünkü her hasta ve hastalığın kendine özel tedavi yöntemleri vardır.

Soğuk uygulamalar

Eğer yeni bir yaranız oluştuysa ve üzerinden 48 saat geçmediyse soğuk uygulama yapabilirsiniz.  Ayak bileği burkulmaları, dizde, el bileğinde veya dirsekte meydana gelen bağ yaralanmalarında buz uygulaması yapılmalıdır. Buz uygulaması, yaralanma sonrası oluşacak ödemin azalmasını, şişliğin inmesini ve lokal anestezi etkisi ile ağrının azalmasını sağlar. Kas yırtılmaları ve tendon yaralanmaları sonrasında şişliği, hassasiyeti ve ağrıyı azaltır. Sinir sıkışmaları veya kan damarları baş ve boyun bölgesinde ciddi ağrılara yol açar. Buz uygulaması sinir iletimini azaltarak ağrının azaltılması sağlar.

Soğuk uygulama damar hastalığı olanlarda, diabetli hastalarda, soğuğa intoleransı olan hastalarda, arteriosklerozu olan hastalarda, bazı nörolojik hastalığı olanlarda uygulanmamalıdır. Çocuk ve yaşlılarda ise uygulama çok dikkat edilerek yapılmalıdır çünkü ciltleri hassas olduğundan risk grubundadırlar. Deride morarma, hissizlik, titreme ve vücut ısısında hızlı düşme, kaslarda kasılma ve ağrı gelişirse uygulama durdurulmalıdır.

Soğuk uygulamalar cold pack, buz şişeleri, buz spreyleri gibi materyallerle yapılabilir. Ancak uygulamalar hafif nemli, 2 kat havlu üzerinden yapılmalıdır ve 10-12 dakikayı geçmemelidir. Aksi takdirde buz yanıkları oluşur ve iyileşmesi uzun zaman alır.

Sıcak uygulamalar

Sıcak uygulandığı zaman uygulanan bölgede ısı artışı, damar çeperlerinde genişleme, kaslarda gevşeme, kanın akışkanlığında azalma meydana gelir. Bunun sonucunda ağrı azalır, kas spazmı çözülür, vücutta genel bir gevşeme sağlanır, kan dolaşımı hızlandığı için iyileşme hızlanır.

Sıcak uygulamakronik ödem ve enflamasyonda, romatizmal hastalıklarda, ortepedik vakalarda, hemoroit tedavisinde, perianal ve vajinal enflamasyon tedavisinde uygulanır. Ancak akut enflamasyon varlığında, malign tümör olan hastalarda ve akciğer,kalp,şeker hastalığı olan kişilerde sıcak uygulama yapılmamalıdır. Çocuk ve yaşlılarda yine cilt hassasiyetinden dolayı riskli olabilir, dikkatli olunmalıdır.

Sıcak uygulamalar sıcak su torbaları, hot pack, nemli-sıcak havlu gibi materyallerle yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken uygulama sırasında aşırı sıcaklık hissedilirse uygulamaya son verilmelidir. Duyu kaybı olan hastalarda çok dikkatli olunmalıdır.Yanıklara sebep olmamak için her 5 dakikada cilt kontrol edilmelidir.

Haftaya “TENİS YOK, TENİSÇİ DİRSEĞİ VAR” başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle...

SAĞLICAKLA KALIN...

 

Yorum Yazın