Selma DEMİREL
Selma DEMİREL

OKU ÖĞREN YAZ ÖĞRET

21 Eylül 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
OKU ÖĞREN YAZ ÖĞRET

Allahın bizlere bahşettiği iki güzel nimet : okumak ve yazmak.
Yazmak, okumanın insana öğrettiği bilgilerin, insan beyninde oluşan dünyanın,fikirlerin, satırlara yansımasıdır.
Rabbimiz bize oku diye emretmiş.Oku.
Dergi oku,makale oku,kitap oku,deneme oku.Okumak insana bakış açısı kazandırır.Bir fikir ve düşünce yapısı verir.okumak insanı hayata karşı dirençli,zor zamanlara karşı dirayetli ve sabırlı kılar.Okumak insanı kul kılar,seviyesini yükseltir.Cahilliğini alimliğe dönüştürür.Okuyan insanla okumayan insan kendini hemen belli eder.Okuma, Olaylara bakış açısı kazandırır. Okuyan insan problemin değil,çözümün bir parçası olur.
Okuyan insan bir süre sonra bilgi birikiminde bir yazı patlaması yaşar.Önceden okuyarak kendisine fayda sağlarken şimdi yazarak başkalarına da yeni bilgiler ve bakış açıları kazandırır.
Mustafa Kutlu;Her okurun bir yazı hayatı olmalıdır der,yayınlasa da yayınlamasada.
Peki sizin bir yazı hayatınız var mı?
Siz iyi bir okur musunuz?
Mesela bir yazı defteriniz veya anı defteriniz var mı?
Veyahut da telefonunuzun notlar bölümünde deneme yazılarınız var mı?
Konferans defteriniz,şiir defteriniz var mı?
Böyle bir defteriniz yoksa bugün yazmaya,böyle bir defter oluşturmaya başlayın.Göreceksiniz ki yazdıkça rahatlayacaksınız.Başkalarına anlatmada zorlanıyorsanız veya arkadaş ortamında bile söz almaktan korkuyorsanız yazmak sizin ilacınız olacaktır.
Yazmak aynı zamanda bir tedavi ve rehabilitasyon merkezidir.Size yazımın bu bölümünde, bir hocamın konferansında dinlediğim bir rahatlama tarifi vermek istiyorum:
İnsanlar ümitsizliğe çok çabuk kapılabilir.Bir zaman gelir ki herşey üst üste geliverir ve siz kendi kendinize yargılamaya başlarsınız.Neden ben.Neden şöyle,neden böyle diye.Tam da bu vakitte bu tarif size çok iyi gelecek!
Bu tedavi için gerekenler:yetmeyecek olsa da bir boş defter
Tükenecek olsa da bir adet kalem.
Kendinizi mutsuz,umutsuz,huzursuz,hissettiğinizde yapacağınız ilk iş bir abdest alıp bu deftere ,bu kalemle Allah’ın size verdiği nimetleri yazmak olsun.Allah size kulak mı verdi,kulağı yazın.Ama sadece kulak yazıp bırakmak yok.O kulağın sistemini ,bölümlerini,anlamada size çok yardımcı olduğunu, kemiklerini,derisini,dokusunu anlayacağınız ,bütün faydalarıyla yazın. Allah size ayak mı verdi.Tefekkür ederek yazın.Sizin koca vücudunuzu bu ayakların taşıdığını,damarlarını, kaslarını en ince ayrıntısına kadar yazın.Bu koskoca şükür dünyasından sadece iki örnek.Allah bunları bize bedava verdi bir bedel ödemeden verdi.Karşılığında bizden şükür bekliyor.Biz de ona namaz kılarak,dua ederek,zorluklar karşısında sabredek şükretmeliyiz.Bu yazı tedavisini bir deneyelim ve göreceğiz ki bu yazmaya çalıştıklarımız aradan yirmi yıl geçse dahi bitmeyecek.Evet bitmeyecek.çok güzel bir rehabilite sistemi.Hem de bol sevaplısından. Uygulamamız için dua eder,yürüyen şakirinden olmamızı Cenabı Haktan isterim.Selamet ve muhabbetle.

Yorum Yazın