Mustafa KARGA

Öğretmenler günü kutlu olsun

25 Kasım 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
Öğretmenler günü kutlu olsun

Ülkemizde mesleklerin içinde en önemli olan mesleklerden biride öğretmenlik mesleğidir.  
Atalarımızın ‘insan yetiştirme sanatı’ diye tarif ettikleri öğretmenlik gerçekten çok zor ve fedakârlık isteyen bir meslektir. 
Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetinin “Oku” emriyle başlaması ve Peygamber Efendimizin (sav) ‘Ben öğretmen olarak gönderildim’ şeklindeki buyruğu dinimizin eğitime verdiği önemin göstergesidir. 
Öğretmenlik gerek ülkemizde, gerek ise dünya ülkelerinde onur duyulacak kutsal mesleklerdendir.
Öğretmenlik gerek Cumhuriyetin ilk yıllarında, gerekse içinde yaşadığımız çağda gururlu ve şerefli meslekler içinde yer alır.
 ‘Bana bir harf öğretenin kulu kölesi olurum’ diyen Hz. ALİ (ra) bile bu mesleğin ne kadar değerli olduğunu ortaya koymuştur. 
Ülkelerin kalkınmasında, gelişmesinde, bilim ve tekniğin gelişmesinde en büyük katkıyı yine de fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz en önde ileri ışıklar saçan neferlerdir. 
Geçmişte olduğu gibi, gelecekte de en büyük rehber ışık saçan insanlardan olan öğretmenler memleketin çağdaş uygarlığa yükselmesine en büyük katkıyı sağlayacaklardır. 
Hayatın merkezine insanı alan, önce insan diyen, İnsanı yücelt ki devlet yücelsin felsefesiyle hareket eden bir medeniyetin varisleriyiz.
Kişiliğimizin belirlenmesinde, yetişmemizde, hayata dair kanaatlerimizin, düşüncelerimizin oluşmasında büyük emekleri olan öğretmenlerimiz 2023 hedeflerine emin adımlarla yürüyen Türkiye'nin  geleceğinin yapılanmasında büyük pay sahibidir.
Ülkemizin geleceğine nur ışıkları yaymak istiyorsak, çocuklarımızın yarının umudu öğretmenler geleceğimizin mimarlarıdır. Eğer samimiysek onlara hak ettikleri maaşı, ücretleri verelim. Hak ettikleri değeri ve saygıyı gösterelim.
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten duygularla kutluyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi de rahmet ve şükranla anıyorum.

Yorum Yazın