Kerim Candan
Kerim Candan

Obsiyon Hikayesi

20 Temmuz 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Obsiyon Hikayesi

Bu araç "Serdar Bey'e Obsiyonlamıştır" ya da "falan kişiye obsiyonlanmıştır" diye bir yazı okuyorsanız; internetten ikinci el araç ilanlarına bakıyorsunuz demektir.

İkinci el araçlar alıcısına obsiyonlanır da yazılar okuruna obsiyonlanmaz mı? Biz de bu yazıyı "okurlarına opsiyonlanmıştır" diyerek konumuza kaldığımız yerden devam edelim. Neticede obsiyonlanınca piyasada alıcısı var demektir! Böyle olunca da yazıyı okumayacak olan varsa da okumaya başlayacaktır..!

Malum; ikinci el araç fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı ve fiyatlar sürekli artış trendinde seyrediyor. Hani neredeyse, ikinci el araç fiyatları, sıfır araç fiyatlarını geçmiş durumdadır. Tabii böyle olunca her meslekte olduğu gibi bu meslekte de hatta belki de resmi olarak oto alım satımı yapmayan başkaları bu fırsattan istifade edip fiyatları şişirmeye çalışıyorlar. Zira ülkemizde birçok farklı meslek sahibi (memur, öğretmen, doktor vb.) kişi ikinci el araç alıp satıyor. Doktordan alınan arabanın sağlığımıza, öğretmenden alınan aracın kültürümüzü artıracağını zannediyorsak büyük bir yanılgı içerisindeyiz..! Fakat araç ilanlarında benzer yazıları (öğretmenden, doktordan vb) görünce alıcıda bir güven oluştuğu anlaşılıyor. Ama konumuz bu değil, bu konuyu geçip obsiyon konusuna devam edelim.

Geçen sabah haberleri okurken; bir haber sitesinde, bazı art niyetli galericilerin ve araç sahiplerinin "opsiyon" oyunuyla ikinci el otomobilde fiyatları suni olarak yükselttikleri haberini okudum. Devamında araç ilanında "bu araç obsiyonlanmıştır" yani kaporası alınmış ve satış işlemleri sürüyormuş gibi gösterilen araç bir süre sonra opsiyondan çıkarılarak değerinin üzerinde satıldığı anlatılıyor. Bu süreçte zaman zaman araç ilanlarını incelemiş birisi olarak; obsiyon hikayesinin doğru olduğunu hem de bireysel olarak başarılı olmanın güç olduğunu, bu nedenle organize bir girişim olduğu yönünde şüphelerim var. Çünkü bakıyorum, bir aracın fiyatının, piyasasının üzerindeki fiyattan ".... falan kişiye obsiyonlanmıştır" diyor. Hatta böyle yazıları görünce araçların daha da pahalanacağı yönünde  kanaate ulaşıyorsunuz. Bu sefer "Serdar bey vazgeçerse o aracı ben alayım" diyorsunuz ya da bir başka aracı hemen alayım diye harekete geçiyorsunuz. Yani kısa bir sürede,  obsiyon hikayesinin mağdur bir kişisi olmanız işten bile değil.. Serdar beyin bir engeli çıkacak, o araç işi elde olmayan (kaza, ölüm vb) nedenlerle satışı aksayacak ve devreye siz gireceksiniz. Tezgahın böyle çalıştığı anlatılıyordu. Bu şüphemiz, tabii ki dürüstçe mesleğini icra eden galericiler için değildir.

Bunun yanında ayrıca internette mevcut opsiyonlu aracı inceleyenler de 'benim arabam daha çok eder' mantığıyla fiyatı yükseltiyor. Böylece ikinci elde fiyatlar her geçen gün biraz daha artıyor." deniliyordu. Hatta "Serdar Bey'e Obsiyonlanmıştır" yazan ilanların geyik ve dalga konusu olduğu, bu nedenle "Serdar Bey hariç, herkese obsiyonlu" denildiği anlatılıyordu. Haberde obsiyon hikayesi yazanların fiyatları ve piyasayı manipüle ettikleri bu nedenle ağır cezalar ile karşılaşabilecekleri belirtilmişti. Evet her yanlışın bir karşılığı olmalıdır. Bu sırada bir "obsiyon operasyonu mu geliyor" diye düşünmeme neden oldu. Bekleyip göreceğiz..

Haberde oto alım satım işi yapanlar ve araç arayan vatandaşların durumdan şikayetçi olduğu görülüyordu. Çünkü bu tür ayak oyunları ve suni fiyat şişirmeler, işini dürüst yapan esnafın da zararınadır. Onlar araç alıp satımında güçlük yaşarken, vatandaş da istediği aracı bulup satın almakta güçlük yaşamaktadır.

Bir obsiyon hikayesinin giriş ve gelişme bölümünü okumuş olduk. Sonuç kısmını piyasa koşulları mı yazacak, güvenlik güçleri mi yazacak, bekleyip göreceğiz..

Yorum Yazın