Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

O CÜZDANI ARKA CEBİNDEN ÇIKAR!

05 Ağustos 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
O CÜZDANI ARKA CEBİNDEN ÇIKAR!

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu hafta değineceğim konu bel ağrısı sebeplerinden sadece biridir, sizdeki ağrının altında yatan sebebi doktorunuz ve fizyoterapistiniz değerlendirmeden ilişkilendirmek  doğru olmayacaktır.

Her madde ve cisimde olduğu gibi bizlerde de ağırlık merkezi bulunmaktadır. Ağırlık merkezimiz hemen hemen kuyruk sokumunun kalça kemiği ile birleştiği noktaya denk geliyor olsa da insandaki ağırlık merkezi vücudun duruş şekline sıkı sıkıya bağlıdır. Mesela sağ elimize ağır bir yük aldığımız da bu ağırlık merkezi sağ tarafa kayacağından vücudumuz bunu tolere etmek için sol tarafa eğilir. Hatta olaya sol tarafın boyun sırt kasları devreye gireceğinden ağrı buralarda yoğunlaşmaktadır. Bir başka örneği de hamileler üzerinden verebiliriz. Vücudun ön kısmında oluşan kilo artışını tolere etmek için hamileler vücudunu arkaya doğru atmaktadır. Onun için genelde bu durumda bel ağrıları kendini gösterir. E gelelim o miniminnak cüzdanımızla bu konunun ne alakası olduğuna. Belki cebinde taşıdığın o cüzdan 200 gram bile değil, haklısın. Ama senden bir parça olan cüzdanın beraberinde neler getiriyor:

  • Oturduğumuz zaman cüzdanın bulunduğu taraftaki leğen kemiği biraz daha yukarıda kalıp yere olan paralelliği bozmaktadır. Oluşan bu dengesizlik bel ve omurga çevresindeki kaslarda zorlanma ve spazm oluşturarak kronik kalça ve bel ağrılarına sebep oluşturur.
  • Siyatik sinire bası yapması sonucu bel fıtığı belirtisi gibi bacakta uyuşma ve karıncalanmaya sebep olur.
  • Gelişim çağındaki gençlerde zamanla bel omurlarında bozulmaya sebep verebilir. Bunun sonucuyla omurgada şekil bozukluğuna ve skolyoz oluşmasına neden olur. Yine beraberinde fıtık, siyatik sinir sıkışması ve kilitlenme sorunları görülebilir.
  • Hatta ilerleyen durumlarda sırt ve boyun ağrılarına bile sebep olabilir.

Peki bu noktada fizyoterapistler nasıl yardımcı oluyor:

  • Kalça, uyluk ve bacak kaslarındaki gerginliği azaltmaya yönelik germeler verirler.
  • Belirli kasları güçlendirmeye yönelik egzersizler verirler.
  • Eklem mobilizasyonu yaparak bağ dokusu ve kasları esnetmeye yardımcı olurlar.

Belki de bu saydıklarımdan sadece arka cebinizden cüzdanı çıkararak kurtulabilirsiniz.

Siz yine de bel ağrınızı ihmal etmeyin ve fizyoterapistinize danışın. Doğru egzersizi size fizyoterapistiniz verecektir.

Haftaya “TAMAM O VÜCUT SENİN, AMA!” başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle...

SAĞLICAKLA KALIN...

Yorum Yazın