Ufuk Kendirci
Ufuk Kendirci

Ne olacak bu futbolun hali?

20 Nisan 2022
3 dk Okuma
5 ay önce
Ne olacak bu futbolun hali?

63 yıllık futbol sezonunda Türk futbolu tarihi başarısız ve karışık dönemini yaşıyor. Hakemler el çektirildi, yayın ihalesi yapılamadı, TFF ile MHK Başkan ve üyeleri görevden ayrıldı. Küme düşme kuralı tartışılıyor.

Avrupa'da dibe vuran futbolumuz içerde de karmaşıklık içerisinde. 1959 yılından bugüne futbolun bu kadar kaos içerisine girdiği dönem hiç görülmedi, istifalar yaşanmadı. İlk önce 9 Mart tarihinde aralarında Cüneyt Çakır ve Fırat Aydunus'unda bulunduğu lejyoner hakemlerin oluşturduğu 13 hakem MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu'nun talimatıyla görevden uzaklaştırıldı. Açıklamada Başkan Gündoğdu performans yetersizliği vurgusu yaptı.

Karar hukuka aykırı olması nedeniyle geri döndü. Bu karar sonrası futbolda taşlar yerinden oynadı. TFF Başkanı Nihat Özdemir baskılara dayanamadı ve istifa etti.

Yayıncı konusu masada kaldı

Başkan Özdemir'ın görevden ayrılmasıyla futbol yayın ihalesi yarıda kaldı. Saran ve Bein arasındaki yarışta sonuç çıkmadı. Yabancı kuralı gibi önemli konuların gelecek sezonda ne olacağı halen belirsizliğini koruyor. 13 hakemin göreve hukuken dönmesi ve TFF kurulundaki istifalarından  ardından gözler MHK'ye çevrildi. Hakem atamalarındaki hatalar tepki çekti. Aralarında İ.H Konyaspor'un da olduğu futbol takımları MHK yönetimini ve başkanını istifaya davet etti. Suskunluğunu bozmayan ve görevden ayrılmayan Başkan Gündoğdu pazar günü akşam ani bir kararla istifa etti.

Gelecek sezon 23 takımla mı devam edilecek?

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı'na Sabri Çelik getirildi. Son tartışma gündemi ise küme düşme kuralı ile ilgili.

Bazı kulüp başkanları hakemlerin görevden ayrılması ve istifalar sonrası lige şaibe karıştığı iddiasıyla bu yıl küme düşme kuralının kalkması yönünde görüş bildireceği ifade ediliyor.  Federasyonun yakından takip ettiği ancak nihai sonuca varılmayan konunun önümüzdeki günlerde tekrar tartışmaya açılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Eğer bu yıl küme düşme kuralı kaldırılırsa gelecek sezon 23 takımla devam edilecek.

Yorum Yazın