Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

NE DOKTOR NE DE HEMŞİRE

08 Temmuz 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
NE DOKTOR NE DE HEMŞİRE

Ne doktor ne hemşire olmayan, hele bu iki meslek grubunun ara formu hiç olmayan fizyoterapistliğin temelleri Türkiye’de 1961 yılında Hacettepe’de atılmıştır.

Fizyoterapist, uzman hekim tarafından teşhisi konulan bir hastanın, gerekli ölçme ve değerlendirme yöntemlerinden sonra durum ve ihtiyaçlarını belirleyerek, her hastaya rahatsızlığına özel rehabilitasyon programını planlayan, hastanın durumuna göre tedavi programını yenileyen ve bunu bizzat kendisi uygulayan sağlık personelidir.

Halk arasında 2 yıllık mı 4 yıllık mı olduğu merak uyandırmaktadır. Şöyle bir şey var ki 2 yıllık ön lisans düzeyinde mezun arkadaşlarımız fizyoterapist değil fizyoterapi teknikeridir. Yani fizyoterapist, üniversitelerde 4 yıl lisans düzeyinde eğitim alarak fizyoterapi hizmetleri konusunda uzmanlık kazanırken, fizyoterapist özel bilgi ve beceri gerektirmeyen elektroterapi uygulamaları için fizik tedavi teknikeri ile beraber çalışmaktadır.

Fizyoterapistlerden hizmet alabileceğiniz durumlar:

  • Bel, boyun, sırt, kalça, diz, omuz gibi vücudumuzdaki farklı bölümleri ilgilendiren ağrılı sorunlarda
  • Serebral palsi (CP), kas hastalıkları (ALS, SMA vs.) ve brakial pleksus gibi sıklıkla çocukluk çağında teşhis edilen hastalıklarda
  • Romatizmal hastalıklarda (ankilozan spondilit, osteoartrit, romatoid artrit vs.) yaşam kalitesinin arttırılması veya sürdürülmesinde
  • Trafik kazası ya da inme, MS, parkinson gibi nörolojik hastalıklar sonrası görülen kısmi ya da tam fonksiyon kaybı durumlarında, denge bozukluklarında
  • Omurga ve eklem cerrahileri ile yaralanma sonrası oluşan hareket kısıtlılıkları ve ağrılı durumlarda
  • Kalp, kan dolaşımı ve solunum sistemini ilgilendiren sağlık sorunları ile bunların cerrahilerinden önce ve sonra 
  • Spor sakatlıklarının önlenmesi ve tedavisinde

Kısacası fizyoterapistler 7’den 70’e bütün yaş grupları ve pek çok hastalık için sizlere hizmet sunacak donanıma sahip sağlık personelleridir. Daha kaliteli bir yaşam için size destek olabilirler.

Kulaktan dolma bilgilerle, sokak arası şifacılar ve umut tacirlerine gitmeden fizyoterapistinize danışın. Doğru egzersiz ve tedavi şeklini size fizyoterapistiniz verecektir.

Fizyoterapistlerden Afyon Kocatepe Üniversitesi mezunu fizyoterapistiniz sizlere selam eder.

Haftaya “VÜCUDUMUZUN ALARM SİSTEMİ; AĞRI” başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle…

SAĞLICAKLA KALIN…

Yorum Yazın