Mehmet Kanmaz
Mehmet Kanmaz

Namazla İlgili İbretlik Hikaye

29 Ocak 2022
3 dk Okuma
7 ay önce
Namazla İlgili İbretlik Hikaye

Değerli dostlar;iki haftadan bu yana Namazla ilgili yazdığım makalemi farklı bir alana taşıyıp sizlere bugün Bu cennet vatanın kahraman evladının Çile çektiği cezaevi şartları içinde  yaşadığı işkence günlerin’de Namaza karşı gösterdiği hassasiyeti sizlerle paylaşmak istiyorum..

***”Gardiyanların ayak sesleri koğuşun kapısında son buldu, getirdikleri genç bir mahkumu bıraktılar ve gittiler. Yeni gelen genç içeridekilere selam verdi ve kendisi ne gösterilen boş yere oturdu. Koğuştakiler ona hoş geldin, geçmiş olsun dediler. İçlerinden en yaşlı ve olgun olanı gencin yanına yaklaştı ve ona ilgi gösterdi, bir anlamda sahiplendi.

Çünkü selam verişinden ve simasından bu gencin farklı bir şahsiyete sahip olduğunu hemen anlamıştı.

Genç oldukça yorgun ve bitkin görünüyordu,epeyce bir müddet konuşmadı.      

Daha sonra yaşlı adamdan bir seccade istedi ve kıblenin ne taraf olduğunu sordu. Sonra kalktı ve yavaş yavaş ikindi namazını kıldı.

Yaşlı adam gencin namazını bitirmesini bekliyordu, onunla enine boyuna konuşmak istiyordu. Fakat genç ikindi namazını bitirdiği halde daha namaz kılmaya devam ediyordu, sonunda bitirdi ve yerine geçip oturdu. Yaşlı adam biraz daha yanına yaklaştı.

- Nedir o fazladan kıldığın namaz? Biliyorsun ikindi namazından sonra kılınan nafile bir namaz yoktur?

Delikanlı bir müddet cevap vermedi, daha sonra sakin bir sesle:

- "Kaza namazı", dedi.

-Ne zaman kazaya bırakmıştın? dedi yaşlı adam....-

Gözaltındayken", dedi.

Çok yavaş bir şekilde söyledi bunu, daha sonra da gözleri uzaklara dalıp gitti. Yaşlı adam onu konuşturarak ve bir şeyleri hatırlatarak üzmek istemiyordu. Fakat yine de kendine hakim olamadı.

-Ne kadar tuttular göz altında?

-Yirmi dokuz gün.

-Allah Allah, yirmi dokuz gün öyle mi?

-Evet, yirmi dokuz gün. O yirmi dokuz günlük namazımı kaza edeceğim.

-Kılamamışsındır, kıldırmamışlardır herhalde?

Delikanlı bir müddet sustu ve sonra yaşlı adama döndü:

-Aslında namazlarımı kıldım, bir tek vaktimi bile kaçırmadım fakat…

-Fakat ne?

-Fakat namazın şartlarını yerine getiremedim, hep eksikti. Çoğu zaman abdest alamadım, teyemmüm ettim.

-Olsun,teyemmümle olsun,kabul değil mi?

-Fakat toprak bulamadım teyemmüm edecek, bazen beton duvara, bazen de demir kapıya ellerimi sürerek teyemmüm ettim, kabul olur mu?

-Ne demek kabul olurmu ? elbette olur.

-Kıbleyi de bilmiyordum, rica ettim söylemediler. Hem bu arada namazın diğer rükünlerini de yerine getiremiyor dum,askıdaydım, hem ellerim hem ayaklarım bağlıydı, çoğu zaman zorla rükuya gidebiliyordum, hele hiç secde yapamıyordum.

-Olsun, olsun yine de kabuldür senin kıldığın bu namaz, dedi yaşlı adam,Fakat ses tonu gittikçe değişiyor, ağlamaklı bir hal alıyordu.

-Sen öyle hep kabul kabul diyorsun ama… dedi ve bir müddet sustu genç adam. Daha sonra değişik bir ses tonuyla devam etti.

-Biliyor musun, gözaltında bulunduğum o yirmi dokuz günün on beş günü anadan üryandım, çırılçıplaktım, soymuşlardı beni. Yalvarıyordum onlara, ne olur Allah için bir tek külotumu bana verin, hiç olmazsa namaz kılacağım vakit verin diyordum, fakat vermiyorlardı. İşte o şekilde kıldım namazlarımı. Mümkün olduğu kadar toparlanıp avret yerlerimi örtmeye çalışıyordum. Fakat bazen onu da yapamıyordum, bu şekilde namaz kılıyordum…

***Ortalığı epeyce bir müddet sessizlik kaplamıştı, delikanlı yaşlı adamdan cevap bekliyordu, bu namazları kaza etmesi gerekmiyor muydu?

***Yaşlı adam kafasını kaldırdığında gözyaşlarının baştan sona yüzünü ıslattığını gördü, ağlıyordu, ağlıyordu. Sonra birden doğruldu ve delikanlının omuzlarından kuvvetlice tuttu ve kendine çekti:

-Bana bak delikanlı..! Anlıyor musun, O namazları asla kaza etmeyeceksin.O namazları alıp Allah’ın huzuruna varacaksın. "Allah’ım, sana bunları getirdim." diyeceksin. Biliyor musun, belki hayatında kıldığın en önemli namazlar, senin bu namazların olacak.”****

*** Bu kahraman Vatan evladının kim olduğunu biliyorsunuz…!

*** Değerli dostlar;bu yaşanmış ibretlik hikaye’yi her okuduğum’da göz yaşlarımı tutamam;Şimdi lütfen söyleyin Namazsız hayat hayatmı..?.

Şu hayat sahibi Namaz kılmamakta ısrar edenleri..huzura almıyor, Ya rabbim nasıl bir nasipsizlik..!          

Haydi dostum, kardeşim, arkadaşım…şeytanın belini kır,Kainatın sahibi seni affetmek için Huzuruna bekliyor..çok mu zor..! Ya ALLAH Bismillah de olmazmı…?

Yorum Yazın