Veyis ERSÖZ

Müslümanın İmanını Yücelten Güzellikler

20 Temmuz 2015
3 dk Okuma
7 yıl önce
Müslümanın İmanını Yücelten Güzellikler

İslam ve iman iki emsalsiz manevi değer. Bunlardan mahrum olmak insan için, en büyük züldür,her türlü izzetten ve ikbalden mahrumiyettir.İslam ve iman şerefine nail olan insan;her türlü müspet ve doğru, dini mübine uygun çalışmalarla daha üst, daha doruk ve daha da yüce makamlara erişme imkanını elde edebilirler.
Evvel emirde; her türlü ilahi emirlere sarılıp, yasaklardan uzak bir hayat Müslümanın imanını yüceltir. Bildiği-bilmediği, tanıdığı- tanımadığı herkesle iyi geçinmek,İslami bağ kurmak barış ve kardeşlik havasını sürdürmek Müslümanın iyiliklerini, güzelliklerini ve hak çizgideki yaşantılarını yüceltmeye sebep olur.
Her türlü hak ve hukuk konusunda, başkalarının hatta hayvanların hukukuna son derce riayet etme hususunda hassasiyet göstermek, İslami ölçüler içinde dikkat etmek imanın olgunluğuna ve yücelmesine en önemli sebepler arasında yer alır.
Kulluk vazifelerini ihmale sebebiyet vermeden noksansız olarak yerine getirmek, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, hemen ölecekmiş gibi de ahiret için çalışmak, böylece dünyasını da, ahretini de mamur etmek için gayret ve çaba sarf etmek iman güçlüğünün en bariz işareti olur. Müslüman ne ahiret için dünyayı, nede dünya için ahiret hayatını terk eden, bunlardan uzaklaşan kişi olamaz!
Ahiretin her türlü güzellikleri, iyiliklerin, bunların en üstünde olan cennet ve Cemalullah her Müslümanın; candan ve yürekten inanan her ehli imanın sonsuz aşkı, şevki ve yürekten bağlı olduğu arzusudur.Yücelerin yücesi manevi taleplerin en üstünü,manevi ve İslam açıdan isteklerin en makbul ve makulü olan arzulara nail olabilecek dini vecibeleri yerine getirmek imanın ciddi manada sağlamlaşmasına, yücelmesine sebep olur.
İman; boşun boşuna, körü körüne, bilinen ve ezberlen bazı kelimeleri sözleri dil ucuyla tekrarlamak yerine öze yani kalbe indirmek, ihlası, samimiyeti İslami ölçü olarak seçmek gerekir. Sözde ve dilde kalan ifadeler yerine içe nüfuz eden, tümüyle bünyeyi harekete geçiren, heyecan veren ibadetler ve dualar yaratanımıza Allah(cc) indinde daha makbul olur. Bu nevi her türlü ibadetler kişinin imanını gürleştirir. Hem rabbimizin, hem de Resulümüzün kullarından ve ümmetlerinden böylesine dolu dolu yüksek iman sahibi Müslümanlar istiyor.
İmanın merkezi olan yüreği mutluluklarla, cennete götüren amellerle doldurmalı, cehennem amellerinden de son derece uzak kalmanın mücadelesini vermelidir her Müslüman, bunlara özenti duyan, büyüklere saygı ve hürmeti, küçüklere de sevgi ve şefkati yerine getiren, cahillikten sakınıp, cömertliğe sarılan bütün insanları seven ve herkesle iyi geçinen atacağı adımı en doğru şekilde atan, Kur’ an ve sünnet yolunu seçen ve ölüme en güzel, en doğru şekillerde hazırlanan Müslümanlar için bir kurtuluş, yeni bir diriliş olur.Onları için korku, keder yok, manevi yücelik vardır.
 

Yorum Yazın