Kerim Toslak
Kerim Toslak

Mübarek Olsun Bayram Bize

30 Nisan 2022
3 dk Okuma
4 ay önce
Mübarek Olsun Bayram Bize

Tabiatta her canlının yenilenip, taptaze bir hayat bulduğu bu bahar mevsiminde Ramazan ayı, bizim de manevi anlamda arınıp, temizlenip, tazelenmemize vesile olduysa ne mutlu bize!

Ramazan ayı boyunca oruç sayesinde manevi anlamda kendimizi gözden geçirip, nefsi arzularımızı dizginleyip,  günahlarımıza tövbe edip, yepyeni bir ruhla kulluğumuzda kemale erme yolculuğuna ramazandan sonra da aynı aşk ve gayretle devam edebileceksek ne mutlu bize!

Ramazan ayı boyunca kıldığımız namazlarımıza,, ettiğimiz dua ve niyazlarımıza, Kur'an-ı Kerim'i okuyup, anlama, yaşama çabalarımıza ve sohbetlerimize Ramazan'dan sonra da devam edebilirsek ne mutlu bize!

Eşimizin dostumuzun, yakın komşumuzun uzak komşumuzun, mensubu bulunduğumuz İslam Ümmetinin dertleriyle dertlenecek şuura eriştiysek ne mutlu bize!

Arakan'da, Hindistan'da, Keşmir'de, Yemen'de, Kudüs'de, Gazze'de her tür insanlık dışı zulme maruz kalan kardeşlerimizin ızdırabını yüreğimizde hissedebiliyor, dualarınıza konu edebiliyorsak ne mutlu bize!

Zengin iftar sofralarında lokmayı ağzımıza aldığımızda,  Doğu Türkistan'da, Urumçi'de, Kaşgar'da, Sayram'da Çin zulmündeki kardeşlerimizi hatırlayıp lokmamız boğazımızda düğümleniyor, yutmakta zorlanıyorsak ne mutlu bize!

"Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir" hadis-i şerifi gereği azığımızı ve Rabbimizin lûtfettiği nimetleri gariplerle, yetimlerle, fakirlerle, mazlumlarla onları incitmeden paylaşabiliyorsak ne mutlu bize!

O zaman bize bayram, size bayram, hayırlı mübarek olsun hepimize bayram. Rabbim nasip etsin acısız, dertsiz, zulümsüz, birlik  ve barış içinde nice bayram!

Şirin diliyle buyurunuz!

(Şiirce)
BAYRAM NİCE

Kaşgar nice, Sayram nice?
Bayram bize, bayram size.
Mazlumlara bayram nice?
Bayram bize, bayram size.

Aksa nice, Kudüs nice,
Yemen nice, Tunus nice?
Mü'min mü'mine küs nice.
Bayram bize, bayram size.

Gazze'deki yaşlar nice?
Keşmir'e bakışlar nice?
Arakan'da işler nice?
Bayram bize, bayram size.

Oruç nice, namaz nice,
Dua nice, niyaz nice,
Sohbet nice, vaaz nice?
Bayram bize, bayram size.

Fakirlerin hali nice
Komşu aç yatmasın gece.
Eğer vermişsek gizlice
Bayram bize, bayram size.

Dünyada zulüm son bulsun.
Dilerim ki yüzler gülsün.
Hayırlı mübarek olsun
Bayram bize bayram size.
               Selçuklu/ Konya

Yorum Yazın