Ahmet Candan
Ahmet Candan

Mîsâk-ı Millî [SON]

06 Ocak 2022
3 dk Okuma
8 ay önce
Mîsâk-ı Millî [SON]

Milletimizin tarih alanında en çok merak ettiği başlıklardan birisi olan Mîsâk-ı Millî’yi bir seri halinde (bununla beraber) 8 bölümde anlatmaya çalıştım. Elbette lisanımın yettiği, dilimin döndüğü kadar...

1. Bölümde Mîsâk-ı Millî’den kısaca bahsedip, serimizde nelerden bahsedeceğimizi, hangi başlıklar altından ilerleyeceğimizi (vs.) gibi konulardan bahsettik.

2. Bölümde ise “Batı Trakya” konusunu işledik. Batı Trakya'nın coğrafi konumundan, öneminden, 100’lerce yıllık tarihine, Batı Trakya'da ki Türk ve Müslüman nüfustan ve Batı Trakya’da ki önemli Türk kentleri ile Batı Trakya’da ki güncel duruma kadar önemli gördüğüm bütün konular üzerinden bilgi aktarmaya çalıştım.

3. Bölümde de “On İki Ada” konusunu gayet açık ve sade bir lisanla işlemeye çalıştık. Burada ise Yunan mevzusunu, adaların stratejik öneminden güncel durumuna kadar birçok başlığı ele aldık.

4. Bölümde “Kars, Ardahan ve Batum” başlığını ele aldık. Kars ve Ardahan’ın elden çıkış ve yeniden vatan topraklarına dahil ediliş mazisini anlattık. Batum’da ki yıllar içerisinde Türk ve Müslüman nüfusun değişim seyrinden bahsettik.

5. Bölümde ise “Halep Vilayeti ve Deyr-i Zor Sancağı” başlıklarını ele aldık. Riskli bir konu olduğundan ötürü açıkçası pek fazla bir şey aktaramadık. Güzel kaynaklara yönlendirme yapmaya çalıştım.

6. Bölümde de “Musul” mevzusunu ele almaya çalıştık. Baştan başa merak konusu olan Musul’u değerli ve mühim kaynaklardan da istifade ederek güzel bir proje sunmaya çalıştım. Musul’un kaybedilişinden ele alınamayışına kadar geniş çaplı bir yazı kaleme aldığımı düşünmekteyim.

7. Bölümde ise “Kıbrıs” konusunu ele alıp daha önce yazmış olduğum “Kıbrıs’ın Önemi” isimli yazımdan da parçalar ekleyerek Mîsâk-ı Millî başlığı altında Kıbrıs’ı da ele almış olduk. SON

Son olarak şunları söylemek istiyorum; kaybettiğimiz topraklar elbette ki bize geri gelecektir bu tarihin bize vermiş olduğu güç ve kuvvetle muktedirdir.

Ancak bizim yapmamız gereken tek şey daha önce de çok kez belirtmiş olduğum üzere şudur; “Tarih ve Millet Şuuru”nu yeniden kazanmak. 

Sevgi ve saygıyla, Allah'a emanet olunuz. Tarihle kalınız...

Ahmet Candan Sosyal Medya; ınstagram: @ahmetx.xcandan -- twitter: @acandan05

Yorum Yazın