Ahmet Candan
Ahmet Candan

Mîsâk-ı Millî [7] (Kıbrıs)

30 Aralık 2021
3 dk Okuma
9 ay önce
Mîsâk-ı Millî [7] (Kıbrıs)

Kimi yazar veya tarihçiye göre Kıbrıs; Mîsâk-ı Millî sınırlarına dahil değildi. Kimisine göre Kıbrıs bu sınırlar içine dahildi lakin zaman geçtikçe unutulmaya yüz tuttu.

Mîsâk-ı Millî elbette ki büyük bir kavram ve davadır. Bu tartışmaları bir kenara bırakıp şunları söylemek istiyorum; ‘Kan dökülen, can verilen her bir karış toprak vatan sayılır.’ bu hem tarihimizden öğrenmiş olduğumuz gerçekler hem de örf ve törelerimizde yer alan binlerce yıldır değişmeyen ve değişmeyecek olan yazılı olmayan bir kuraldır.

Kıbrıs

Kıbrıs hakkında Mîsâk-ı Millî başlığı altında şunları söyleyebilirim... Diğer Mîsâk-ı Millî sınırlarının ne kadar önemli olduğunu belirttiysek Kıbrıs için de aynı önem ve değer gösterilmelidir.

Ben de Mîsâk-ı Millî serisine başlamadan evvel ‘Kıbrıs’ın Önemi’ isimli bir köşe yazısı kaleme almıştım.

O yazımda da söylediğim üzere Kıbrıs’ın önemi hem devletimiz ve Türkiye Türkleri için, hem de adada yaşayan Kıbrıs Türkleri için de tartışılmaz ve tartışmaya kapalı bir konudur.

O yazımdan bir bölümü buraya aktarıp sizinle paylaşmak isterim.

“Kıbrıs çoğu kişiye göre devletimize yük, yalnızca ayak bağı olarak görülmektedir. ‘Memurunun bile maaşını Türkiye Cumhuriyeti Devleti ödemektedir!’ diyerek sitemkâr davranışlar oldukça fazladır. Zira bu söylemler Kıbrıs’ın önemini tam kavrayamayan kişiler için gayet normaldir. Çünkü perde arkasında dönenleri izleyiciler göremez, tahmin gerekir, tarih şuuruyla bakabilmek, görünmeyenleri görmek gerekir. Bu şekilde düşünen kişiler yalnızca izler, perde arkasını göremez.

Bir de şöyle bir durum mevcuttur; Kıbrıs'ın Rumlara teslim edilmesini isteyen azımsanmayacak derece de büyük bir kitle var. Yukarıda bahsetmiş olduğum ‘izleyici’ kitlesinden farklıdır bu kitle. Zira kan dökülmüş bir vatan toprağını ne için olursa olsun bir başka millete peşkeş çekmek ihanetten öte değildir. Takınılan ve söylenilen bu tavır Kıbrıs’ta kan dökmüş Türk halkına, Mehmetçiğe, Mücahide saygısızlıktan başka bir şey değildir.”

Yazının tamamına buradan erişebilirsiniz:

Kıbrıs’ın Önemi - Ahmet Candan

Orada ki yazıyı da okuduğunuz zaman konunun pekişmesi sağlanmış olacaktır. Allah’a emanet olunuz.

Yorum Yazın