Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

Millet Olmak Devlet Kurmak Kolay Değil

04 Şubat 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Millet Olmak Devlet Kurmak Kolay Değil

Ömrünün son demlerini yaşayan 80’ lik bir dede, hayatının son günlerini geçiren 90’ lık bir nine, 18 yaşındaki mert, yiğit bir delikanlımız, 18 yaşındaki vefalı, güzel, Saliha bir hanım kızımız…  Üzerinden geçme ihtimalinin sıfır olduğu İstanbul’daki yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışına, Çanakkale Boğazı üzerinde yapımı devam eden "1915 Çanakkale Köprüsü'nün" adım adım yükselişine içten ve sebebini kendisinin de açıklayamadığı bir saikle seviniyorsa;  Edirne’de yaşayan ve gelişen hadiselerde hiçbir etkisi ve ilgisi olmayan gariban bir vatandaşımız,  Güneydoğuda şehit düşen Osmaniyeli bir askerimize kendi evladı gibi üzülüyorsa; Futbolla hiç ilgisi olmayan gariban bir vatandaşın, spordan anlamayan nurlu bir hacı teyzenin milli  takımımız galip geldiğinde, milli  bir güreşçimiz madalya aldığında yüreği kıpır kıpır olup tarifini yapamadığı bir sürur, sevinç yaşıyorsa… Bu eylemler, bu hisler… İşte bunlar bizim bir millet olduğumuzun en büyük kanıtlarıdır.

Millet olmak kolay değil. Ortak kültürümüzü güçlendirmek gerek. Ortak tarih, ortak lisan, ortak manevi duygular, ortak örf ve adetler, ortak gelecek şuuru… Kısaca halkı millete dönüştüren manevi yapı asırlarca süren bir birlikteliğin sonunda ancak oluşur. Bayrağımız, toprağımız(vatanımız) tarihimiz, medeniyetimiz, devletimiz ve en önemlisi birlikte yaşama, birlikte aynı hedefe koşma eylemleri millet harcının en önemli unsurlarıdır. 

Devlet kurmak, “devletli kalmak” da kolay değil, Lakin devletimizi kurup millet olduğumuzda da çözülmez gibi görünen birçok problemin çok kolay çözüldüğünü, aşılmaz sanılan büyük engellerin birlikte pek kolay aşıldığını göreceğiz. Bunu tarihte yaptık bu günde yapabiliriz. Zor günlerle karşı karşıya kalan milletimize düşen görev şudur: Din, mezhep,  etnik köken, ideolojik farklılıklarımız ne olursa olsun bazı konularda bir olma, dayanışma içinde bulunma vazifesidir. “Vatanın birliği, devletin hakimiyeti, milletin bölünmez bütünlüğü, düşmana/dışa karşı beraber olma harsını dipdiri capcanlı tutma gayretinde olmaktır.  Tarihe ve günümüze baktığımızda başarılı ve güçlü devletlerin, halkları birlik içinde olan, ortak geçmişi iyi değerlendiren ve birlikte yaşama azmini doruk noktasına ulaştıran fertlere dayandığını görürüz.

Devlette, millette tıpkı bir vücuda benzer. Nasıl ki vücudumuzdaki herhangi bir organın ağrısı, sızısı tüm vücudu etkiliyorsa,  milletin herhangi bir üyesinin düçar olduğu sıkıntı  tüm halkı etkilemeli, devletin herhangi bir organının düzeninin bozulması  tüm teşkilatı sarsmalı, vatanın/ülkenin herhangi bir bölgesinin çektiği acıyı tüm millet ve topyekün tekmil organları ile  devlet hissetmeli.  Bu his ne kadar güçlü olursa o ülke, o millet, o devlet o kadar güçlüdür, o kadar büyüktür. Millet olarak son yıllarda iletişimin de gelişmesi ile bu yolda pozitif anlamda epey bir mesafe kat ettik. Son yaşadığımız  depremler, darbeler  buna iyi bir misal.  Yurttaşlarımız  soğukta kalan,  açlık çeken, depremzedelerin imdadına nasıl koştu. Meşum 15 temmuz darbesine nasıl büyük, güzel, örnek, destansı bir direniş gösterdi….İşte bu manzaralar birliğimizin, millet oluşumuzun en canlı kanıtıdır. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi bozmasın, devletimizi adil ve güçlü kılsın.

Yorum Yazın