Mesut Ercüment
Mesut Ercüment

Millet canını vermiş, para verecek çok mu?

05 Ekim 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
Millet canını vermiş, para verecek çok mu?

Hükümet, yastık altında bulunduğunu düşündüğü 2 bin ton altını merkez bankasına döndürmek için düğmeye bastı.

Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bakanlar ve milletvekilleri vatandaşlara seslenerek, ekonomiye katkısı olmayan altınları geri döndürmek için çağrıda bulundu.

Hükümet, özellikle Irak Kürdistan Bağımsız Devletinin yaptığı referandum sonrası savunma sanayisini güçlendirmek için çabalıyor aslında.

Hükümetin savunma sanayisi için 8 milyar TL’den fazla bir paraya ihtiyacı var. MTV zammı ile bu açığın 2.6 Milyar TL gelir elde etmek istenildi. Gelen tepkilerle geri adım atıldı ve beraberinde yastık altında olduğu düşünülen altına yönelme ihtiyacı doğdu.

Hafta içerisinde yaptığım ikili görüşmelerde hükümetin altın tahvili için attığı adımın olumlu ve olumsuz yönleri olduğunu söyleyenler oldu.

Toplanacak olan altınla Merkez Bankasının altın rezervleri artacak. Buda beraberinde daha güçlü ve canlı ekonomiyi beraberinde getirecek. İstihdama yönelik artısı olacak diyenler var. İnşallah denilen gibidir. Bunu bekleyip göreceğiz…

Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz ise, yastık altında 2 bin ton altın olup olmadığı belli değil dedi. Sebebini ise, altın tarihinin en yüksek seviyesi olan 150 lirayı gördüğü zaman bile vatandaşların gelip altın satmaması olarak gösterdi. Yastık altında altın olsaydı, mutlaka vatandaş gelir satardı dedi.

Başkanın yaptığı bu açıklama mantıklı geldi ama hükümetin kayıtlarında olmayan 2 bin ton altın vatandaşta değilse nerede ve kimde?

Birkaç ay içerisinde bekleyip ve göreceğiz. Bakalım Ziraat Bankasına ne kadar altın verilecek.

***

Hükümet attığı adımlarla ve yaptığı zamlarla vatandaşı üzmeye ve belini bükmeye devam ediyor.

İçinde bulunduğumuz ateş çemberinde madem Savunma Sanayisi için paraya ihtiyaç var, hükümet bunu zorla ve zamlarla vatandaştan almamalı.

Ekonominin durgun olduğu ve piyasada nakit akışının az olduğu bu zamanlarda esnaf zaten zor durumda. Üstüne yapılan zamlarla vatandaşları üzmeyin ve zorda bırakmayın.

Bu millet zamanında bu topraklar için canını verdi. Para, mal, mülk nedir?

Hükümet şeffaf ve doğru bir şekilde vatandaşa istediği şeyi söyler ve ona göre yardım isterse, Türk milleti bunu fazlasıyla karşılayacağına eminim.

***

Son günlerde Belediye başkanları ve il başkanları üzerinde bir istifa furyasıdır başladı gidiyor.

Herkes koltuğunda tedirgin. Her an yeni bir istifa duymak mümkün.

AK Parti 2019 yılında yapılacak olan seçimleri ya tamam ya devam gözüyle bakıyor.

Metal olarak yorgun olan, 2 ve 3 dönemdir başkan olanlar yavaş yavaş yerini daha dinamik ve bölgenin ihtiyacını karşılayacak kişilere bırakıyor.

Yapılan haberlerde de okuduğumuza göre 59 belediye başkanının istifası istendi.

Ak Partide derin bir değişim yaşanıyor. Teşkilatlar değişecek, belediye başkanları değişecek, il başkanları değişecek…

İnşallah ülkemiz ve milletimiz için doğru adımların atılmasına vesile olur…

Yorum Yazın