Mesut Ercüment
Mesut Ercüment

Mezuniyet baloları podyumu aratmıyor

22 Mayıs 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Mezuniyet baloları podyumu aratmıyor

Uzun zamandır yazdığım köşe yazılarına ara vermiştim. Tekrar yazmaya başlamanın nedeni, daha öncede sık sık üzerinde durduğum ama bir türlü düzeltilmeyen eğitim ile ilgili sorunlar oldu. 1-2 aylık süre zarfında birçok olay yaşandı. Ama son olarak benim dikkatimi çeken birkaç olay, tekrar köşe yazmama neden oldu diyebilirim. Gençlerimizin ve çocuklarımızın daha eğitimli ve donanımlı hale getirmekten ziyade, lükse, gösterişe ve cahilliğe yöneltiyor olmamız, tehlike çanlarının çalınmasına neden olabilir.

***

Geçtiğimiz günlerde ilkokulda hoparlörden çalan ve çocukların bilinçaltına yerleştirilen birtakım absürt şarkılar oldu. Geçtiğimiz günlerde sabah 08:00’de dışardan gelen müzikle uyandım. Pencereyi açtığımda ilkokulun hoparlöründen Ankaralı Namık’ın ‘Dar geldi sana Ankara’ şarkısının çalındığını duydum. Sözlerine kulak kabarttım biraz ve sabah sabah sinirlenmeme neden oldu. Geleceğimizin teminatı olarak görülen çocuklarımıza, hiçbir olumlu katkı sunmayacak, aksine kötü alışkanlık edindirecek bu oyun havası niteliğindeki parçada, ‘Çek çek dünyanın kahrını da vur vur rakı bira şaraba’ sözleri mahalleyi ayağa kaldırdı. Bende sosyal medya aracılığıyla bu durumu izah ettikten sonra İl Milli Eğitim’den bir abimiz tepkime cevap verdi ve olaya el atacağını söyledi. İnşallah bir daha böyle mesnetsiz şarkılar çalınmaz ve çocuklarımızın bilinçaltı böyle boş müziklerle doldurulmaz diyelim…

***

Bir diğer konu ise Haziran ayının yaklaşmasıyla birlikte liselerde ve üniversitelerde mezuniyet için hazırlanan gençlerin mezuniyet baloları yapmaları oldu. Diyeceksiniz ki, ‘Ya sende amma abarttın, bundan doğal daha ne olabilir’ diye. Ama maalesef bu durum doğallıktan çıktı ve çirkef bir hal almaya başladı. Birkaç yerde denk geldim ve yaptığım gözlemlerde şunu gördüm.

Liseden mezun olan gençler, mezuniyet balosu adı atında podyuma çıkar gibi afili bir giyimle salonları dolduruyor. Birbirlerine nazire yaparcasına bol dekolteli ve her yeri açık giysiler giymeleri bu durumu açıklıyor. 18 yaşında olup olmadığı bile belli olmayan bu gençlerimize öğretmenlerinin de eşlik ettiğini gördüm ve gerçekten çok üzüldüm. Daha kötüsü de, açık seçik giyinen bu gençleri aileleri gelip salona bırakıp gidiyor olmaları oldu.

Gençlerimizin böyle ortamlara bu şekilde gönderilmeleri ve bunun normal karşılanması, gelecek adına büyük sıkıntılar doğuracağını söyleyebilirim. İnşallah başta ailelerimiz sonrada öğretmenlerimiz bu yapılan mezuniyet törenlerine gerekli özeni gösterirler ve bizde bu kötü görüntülere maruz kalmaktan kurtuluruz.

Tabi liseli gençlerin yaptığı balolar, abisi ve ablaları olan üniversiteli gençlerin yaptığı balolara yetişemedi. Ama şöyle bir gerçek var; ‘Liseli gençler, üniversitedeki abileri ve ablalarına özenerek böyle kıyafetler giyiyor ve bu tür işlere girişiyor.”

Kimse eğitimin kalitesinden bahsetmiyor, kimse eğitimin öğrenciye katması gerekenlerden bahsetmiyor. Herkes gösteriş üzerinden ilerliyor. Daha lüks bir otelde ya da salonda mezuniyet balosu yapma derdinde.

Birkaç yıl öncesine kadar mezun olacak olan öğrenciler beraber toplu fotoğraf çektirir ve çay pasta ne varsa öğretmenleriyle beraber yer ve kutlarlardı. Şimdi durum değişti ve çekilmez bir hal aldı. Allah sonumuzu hayır etsin…

Yorum Yazın