Mustafa KARGA

Metal fırtınaya yakalanmayın

21 Ekim 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
Metal fırtınaya yakalanmayın

Malumunuz bir ‘metal fırtınadır’ gidiyor. Cumhurbaşkanının ‘metal yorgunluk’ dediği ve yavaş yavaş fırtınaya dönüşen bir durum yaşıyoruz. Belediye başkanları istifa ediyor, il başkanları ve yönetimler görevden alınıyor veya istifa ediyor/ettiriliyor.

Demokrasimiz altın çağını yaşıyor. Perinçek de hukukumuz altın çağını yaşıyor demişti. (Bu kadar altının arasında çağı yakalayamayan fakir kalsın zaten.)

Görünen o ki; daha istifa edenler olacak. İl başkanları konusunda Cumhurbaşkanı rahat, ancak belediye başkanları baş ağrıtacak gibi görünüyor. Eğer direnen olursa tabi…

 

NEDEN HEP ZENGİNLER

İL BAŞKANI OLMAK İSTER?

Gelelim şehrimize. AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, Ankara’ya gitti. Sonra yönetimini olağanüstü topladı ve hep birlikte el ele tutuşarak istifa ettiler… Görülen lüzum üzerine yapılan bu istifaların ardından kim il başkanı olacak sorusu da gündeme geldi.

Gündeme gelen bütün il başkanı adayları arasında dikkatimi çeken şu oldu: Hepsi mal-mülk sahibi, iş, para, güç sahibi insanlar… Neden hep zenginler, il başkanı, başkan, milletvekili olmak ister?

Aslında fakiri de zengini de bir yerlere gelmek ister… Ama fakir zaten o makamlara gelemeyeceğini bildiği için, meydan ensesi kalınlara kalır…

Makama gelen zengin, makam sayesinde daha da zengin olur. Ve böylece bugün yaşadığımız durum ortaya çıkar: Gelir dağılımında adaletsizlik. İhalelerden, makamlardan, mevkilerden, siyasi bağlantılar sayesinde küçük bir azınlık zengin olur. Altta kalanın da canı çıkar…

 

ALTA KALANIN CANI ÇIKARSA

FIRTINA ESER

İşte bütün meselemiz burada düğümleniyor. Altta kalanın canı çıkmaya başlayınca metal fırtına ortaya çıkar. Çünkü mevki ve makam sahipleri altta kalanların canı çıkmasın, onlar da insani ihtiyaçlarını karşılayabilsin diye o makamlara gelir. AK Parti’nin bütün sorunu bu noktada düğümleniyor. Menfaat çarkları topluma döndürülecek mi, yoksa küçük bir azınlık tarafından mideye indirilecek mi?

Görüşüm şu: AK Parti o şansı kaçırdı. Artık metal yorgunluk ve değişimler ters etki yapacak. Halk partide temiz adam kalmamış, herkes cebini doldurmuş diye düşünecek.

AK Parti’nin bu noktadaki tek şansı ise; karşısında güçlü başka bir partinin olmaması. AK Parti’ye oy vermeyeceğim deyip de oy verecek parti de bulamayanların sayısının çokluğu keşke ölçülebilseydi.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. AK Parti’nin bütün başarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mal ediliyor. Ki bence de öyle. Yani şu belediye başkanı ya da şu il teşkilatı bize seçim kazandırdı, derseniz bu çok küçük bir iki ilçede doğru kabul edilebilir…

Peki başarı Cumhurbaşkanına bağlıysa, başarısızlığın bedelini neden teşkilat başkanları ve belediye başkanları ödüyor…. Cumhurbaşkanının da değiştirmesi gereken politikaları yok mu? Teşkilatlarda metal yorgunluk değil, metal kirlenme var. Bunun önüne geçmek gerek ve 2002’yi tekrar hatırlamak gerekiyor.

 

 

Yorum Yazın