Zafer KARAKUŞ
Zafer KARAKUŞ

Merkel Neden Geldi?

06 Şubat 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Merkel Neden Geldi?
Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye ziyareti ile iki ülke ilişkilerine ne kazandırdı?  Sorusu gündemde pek tartışılmadı. Görünen o ki bu ziyaret “dağ fare doğurdu” sözünü doğrular nitelikteydi iki ülke için.

Somut hiç bir adım yoktu gözüken.
Son ziyaretin gerçek amacı nedir? Sorusu takıldı zihinlere sadece.
Gerçekten de son ziyaretin amacı neydi?

-15 Temmuz ile ilgili gecikmiş bir “geçmiş olsun” ziyareti belki…
Merkel’in TBMM gezisi bu anlamda değerlendirilebilir. Merkel hainlerin tahribatlarını hayretle izledi, fakat ülkesindeki sığınmacı teröristleri iade konusunda “Almanya’da hukuk Türkiye için ayrı çalıştırılmayacak “ şeklinde açıklamalarla bu duruşlarının  değişmeyeceğini sonradan belirtildi.

-Suriye mültecileri konusunda Türkiye ile pazarlık mı yapıldı?
Mümkün. Türkiye, Suriye'de başlayan savaşın ardından bugüne kadar 2,5 milyon mülteciye kapılarını açtı. Mültecilere, uluslararası toplumun herhangi bir destek ve katkısı olmaksızın, bugüne kadar 8 milyar dolar harcandı. Türkiye artık daha fazla mülteciyi kaldıramıyor ve bu durum da kendisine yeni bir hayat kurmak isteyen mültecileri yeni yollara sevk ediyor. Her gece Ege suları, boğulmadan geçebilen şanslı yüzlerce mülteciyi Avrupa'ya taşıyor. Yüzlerce mülteci de karadan Avrupa'ya geçebilmek için yollara düşüyor. Mültecilerin Avrupa'daki nihai rotası ise Almanya . Merkel yeni göç dalgasından endişeli; Mültecilerin yüzde 61'inin Almanya'ya göç etmek istediği için bu konuda Türkiye’den ricada bulunmak, mültecilerin Türkiye’de kalmalarını garanti altına almak istediği üzerinde durulabilir. Fakat bu konu yeni değil ve ABD başkanının göreve başlaması sonrası gündeme gelişi düşündürücü.

- Almanya Başbakanı Angela Merkel,  genel seçime hazırlanıyor?
 Kendi siyasetinin propagandasını yapıyor. Ülkesinde yaşayan 3 milyon Türkiyelinin oylarını göz önünde tutarak Türklerle ilişkilerine önem veriyor. Bu da ziyaret için çok etkili bir başlık olmamalı Almanya başbakanı için.

-Türkiye referanduma gidiyor, Merkel Erdogan’a destek için burada.
Daha önce bu tür yorumların nekadar dayanıksız ve sığ olduğu görüldü.

-Angela Merkel  muhalefeti destekleyerek referandumda “hayır” cephesini güçlendirmek için burada.
Bu davranış ta çok sağlıklı değil,zira;  Avrupa’nın geleceği için Erdoğan’sız bir Türkiye çalışmaları anlamlı fakat bunun aleni yapılması ve Türkiye’de ve muhalefetle alışık olunmadık bir şekilde bu tarz bir diyalog diplomatik değil.

-Türkiye ile Almanya ekonomik işbirliği alanında dengeler değişmekte ve bir zayıflama var bunun düzelmesi mi konuşuldu acaba?
Belki. Ama, özellikle iki ülkenin durup üzerinde konuşması gereken bu konu fakat, hava çok puslu olunca bu konular iki ülke için birbirine etki edebilecek alan oluşturduğu için ertelenmeye müsait gözüküyor.

-Referandum ile ilgili ülkemizdeki kuvvetler ayrılığının işlerliğinin önemine vurgu yapmak mı istedi?
Bilinmez. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte katıldığı basın toplantısında” ifade ve basın özgürlüğün korunması” uyarısı bunu doğrular nitelikte. Alman muhalefeti ve kamuoyu ona Türkiye’deki insan hakları ve basın özgürlüğü konusunda inisiyatif  göstermesi için baskı yapıyor olabilir açıklamaları da Almanya için iç politik gelişmeler ile ilgili.

-Yoksa AB üyeliği konusu mu gündem de?
Avrupa 1959 yılından bu yana Türkiye’yi defalarca oyaladı, yine oyalama gayretinde mi. Hem AB de o eski AB değil. Demokrasi, insan hakları, hukuk devleti gibi değerler çoktan ayaklar altına alındı. Üstelik bunun müsebbibi de kesinlikle Türkiye değil bu nedenle AB ilişkileri de bu ziyaret için gerekçe olamaz.
Fakat görülen bir durum var ki Merkel ile Erdoğan arasındaki ilişkiler bozuk.
Bunu düzeltme konusunda Almanya’nın bir adım atmasını beklemek ve ziyareti bu anlamda değerlendirmek daha doğru olsa gerek.

Yorum Yazın