Kerim Candan
Kerim Candan

Mekânın Sahibi

02 Aralık 2019
3 dk Okuma
2 yıl önce
Mekânın Sahibi

Sabah uyandığımızda başka, gece uyurken başkaca gündemlere tanık olduğumuz ülkemizde gündemi takip etmek bazen gerçekten zorlaşıyor. Son haftalara bakınca epey gündemde yer bulmuş konular oldu.
Başlıca siyanür intiharları ile başlayan kriz söylemleri ki bu cinayetler de sözde ekonomik krize fatura edilerek siyasete malzeme edilmek istendi. Sonradan bu intiharların sadece sözde kriz kaynaklı değil de başkaca nedenleri olduğu ortaya çıktı. Ardından Siyanüre ulaşım ve satışına dair yasal düzenlemeler getirildi. Şimdilik Allah muhafaza benzer haberler duymuyoruz. Aslında burada toplumsal dayanışmanın önemi ortaya çıkıyor. Herkes en yakınından başlayarak birbirinin durumunu, sorunlarını, mutluluklarını paylaşmalıdır. Maddi destek olmasa bile manevi olarak insanlar desteğe ihtiyaç duyabiliyorlar.
***
Saraya giden ya da gittiği zannedilen CHP’li de epey gündemi meşgul etti. Bu arada malum CHP’li iyi ki Beştepe’ye gitmemiş! Çünkü epey gündem oldu… Bir de gitseydi varın gerisini siz düşünün… Birkaç ay gündemin başında yer bulurdu...!
Saray sözcüğüne, eleştiri ve maksatlı amaçlı kullananlardan dolayı biraz mesafeli duruyordum. Fakat Hıncal ULUÇ’un bu konudaki yazısını okuduktan sonra kendisine hak verdim ve ben de  Beştepeye, Saray diyorum. Çünkü Saray sözcüğü, bize yabancı olmayan bir kavramdır ve gücümüzü temsil ettiği için de ihtişamlı olması doğaldır.
***
15 Temmuzun üzerinden 3 yılı aşkın bir süre geçti. Fakat bir haberde İçişleri Bakanımız Sayın Soylunun, FETÖ ile ilgili açıklamasını izleyince daha yolun başında olduğumuzu anladım. Soylu kısaca "ByLock konusunda yaptığımız çalışmalarla, daha önce kullanıcısı tespit edilememiş 25 bin 149 ID'nin kullanıcısı tespit edilmiş, 1387’si kamuda aktif görevde olan 7 bin 694 şahıs belirlenmiş ve ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirilmiştir…” demiş. Bu demek oluyor ki kamufle olmuş hala birileri var…
Burada dikkatimi çeken bir husus var: FETÖ ile mücadelede elini hiç taşın altına koymamış bazı etkili ve yetkili kişilerin, 15 Temmuz şehitlerimize rahmet dilememişken, FETÖ ile mücadelede Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağduriyetlerinden bahsetmeleri öncelikle şehitlerimize, gazilerimize büyük bir saygısızlıktır. Herkes şunu iyi bilmeli ki terör örgütleri ile mücadeleden vazgeçme lüksümüz yoktur. Kimsenin vazgeçmeye niyeti de yoktur.
***
Libya ile yapılan açık deniz sınırını belirleyen antlaşma bölgede epey ses getirdi. Epeydir Suriye’de ve diğer sorunların olduğu ülkelerde daha aktif ve gündem belirleyen bir Türkiye Cumhuriyeti görüyoruz. Bu da bana Osmanlının mirasına sahip çıkacak bir devletin, küresel dünyaya adeta “mekanın sahibi geri geldi” dediğini düşündürüyor..!
Gelelim mekânın asıl sahibine… 
Bizim nazarımızda mekânın da zamanın da sahibi, zamandan ve mekândan münezzeh olan Allah’ (CC) tır. O her şeye kadirdir ve gücü yetendir. 

Yorum Yazın