Ahmet Yıldız
Ahmet Yıldız

Mehmet Niyazi’nin ölüm daha güzeldi romanı kahramanı Çumra’da görev yapan Hâkim Tahir Mihmandarlı!

10 Eylül 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Mehmet Niyazi’nin ölüm daha güzeldi romanı kahramanı Çumra’da görev yapan Hâkim Tahir Mihmandarlı!

Azerbaycan Karabağ yıllar sonra hürriyetine kavuşunca Çumra’da 1974 yılında görev yapan Azerbaycan Türkü Hakim Tahir Mihmandarlı gelir. Rahmetli ile birçok hatıramız var. Aradan yıllar geçse de unutulmuyor.

Ortaokulda okuduğumuz yıllardı. Esir Türk İllerini anlatmıştı kulakları çınlasın Tarih öğretmenimiz Erdoğan Özeker ve Türkçe dersimize giren İbrahim Öner ise Bahtiyar Vahapzade’den, Şehriyardan şiir okumuştu Türkiye’den başka Türk Dünyasının olduğunu öğrenmiştik. Hakim Tahir Mihmandarlı da bu esir Türk Dünyasından Azerbaycan’dan idi.

Hakim Tahir Mihmandarlı’yı ayrı bir heyecanla dinlerdik. Yıllar sonra yine Tahir Mihmandarlı’yı andık.

8 Haziran 2016 Çarşamba günü ikindi namazı öncesi telefonum çaldı. Arayan İstanbul Beşiktaş 20. Noteri ve aynı İstanbul Noterler Odası Başkanı teyzemin oğlu Hikmet Kaplan’dı.

Selamlaşma hal hatır Mübarek Ramazan Ayı tebrikinden sonra;

--- Ahmetciğim seni kiminle görüştüreceğim. Rahmetli Azeri Ağır Ceza Hâkimi Tahir Mihmandarlı’nın büyük oğlu Umut Mihmandarlı burada yanımda senden bahsedince teyzemin oğlu olur. Telefon edip seninle görüştüreyim dedim.

Noterliğe Veraset ilamı için gelmiş Mihmandarlı soyadını görünce sordum. Rahmetli Ayakkabıcı Nuri Yıldız Ağabeyin dükkanında tanıştığım Azerbaycanli Hâkim Tahir Mihmandarlı ile akrabalığınız var mı? Diye sorunca;

--- Hâkim Tahir Mihmandarlı babam olur. Ben Avukat Umut Mihmandarlı diye kendini tanıtınca Çumra’dan anlattık. Aynı zamanda Türkiye Azerbaycan Derneği Yönetiminde olan Avukat Umut Mihmandarlı ile görüştüm.

Amerika’da vefat eden kardeşi Bulut Mihmandarlı için başsağlığı diledim. O da en kısa zamanda sizi tekrar arayacağım. Hikmet Ağabeye Konya Çumra’dan gazeteci Ahmet Yıldız’ı tanıyorum babam hakkında yazı yazmıştı. Deyince sizle görüştüreyim dedi. Bilvesile sizinle tekrar görüşme imkânımız oldu.

Telefon konuşması sonrası yeğenim Hacı Şaban Karataş;

--- Seksen öncesi Çumra’da görev yapan Hakim Tahir Mihmandarlı’ının oğlu mu görüştüğün Dayı diye sorunca;

--- Evet, Rahmetli Hakim Tahir Mihmandarlı Amcanın büyük oğlu avukat Umut Mihmandarlı dayım. Tahir Amcanın hayatını anlatan Mehmet Niyazi’nin “ ÖLÜM DAHA GÜZELDİ” romanını okumadın mı benim kütüphanemde vardı.

--- Okumadım dayı senden alır okurum.

--- Hacım TRT’de aynı roman senaryolaştırılarak dizi halinde gösterildi. Dahası “ÖLÜM DAHA GÜZELDİ” romanını yazarı Mehmet Niyazi ile mülakat yapan Şemsettin Şeker’in soruyor;

--- “ÖLÜM DAHA GÜZELDİ” romanı nasıl ortaya çıktı?

Mehmet Niyazi anlatıyor:

Bizim Tahir Amca diye bir amcamız vardı. Tahir Mihmandarlı, duydunuz mu? Çok enteresan bir adamdı. Ağır ceza reisiydi. Rusya’dan kaçarken annesini öldürmek zorunda kalmış. Annesi: “Beni Rusların eline sağ salim bırakma sütümü helâl etmem.” demiş. O da annesini vurmak zorunda kalmış. Bu onda büyük bir sarsıntı meydana getirmiş. Bir anekdot anlatırsam karakterini daha iyi anlarsınız. Ben onu ziyarete gidiyordum, Erzurum’daydım. Aydın Arat diye bir arkadaş vardı Eskişehir Belediye reisiyken vefat etti. O beni gördü ve nereye gittiğimi sordu. Dedim: Tahir Amca var, ağır ceza reisi onu ziyarete gidiyorum. Yaz tatili, temmuz ayı ben de geleyim mi dedi, gel dedim gittik. İki üç gün misafiri olduk. Onun bir sandalyesi vardı, adı Türkeş sandalyesiydi. Oraya Türkeş oturmuş diye hiç kimseyi oturtmazdı.

 Türkeş’e de sevgisi şuradan geliyordu: Atış okulunda birinci olmuş bu. Birinci olanlara da kol saati verirlermiş hediye olarak. General nerelisin demiş, İnönü zamanı, Azerbaycanlıyım deyince altın saati vermemiş. Turancılığa karşı olduğu için saati oradaki masaya fırlatmış atmış. Yanındaki üsteğmen de o saati almış Tahir Amcanın koluna takmış. Fısıldayarak “Üzülme bir gün bunun hesabı sorulur. ” demiş. Bu üsteğmen de Türkeş’miş, bundan mütevellit Türkeş’e büyük bir bağlılığı vardı.

Kış gelince Tahir Amcanın kafasında bir şarbon çıkmış. Aydını Erzurum’da bulmuş. Ziraat fakültesi talebesi Aydın. Ölüyorum, beni hastaneye yatır diyor. Tabi Aydın talebe, yatağına yatırıyor, hastaneye yatırmak o zaman kısıtlı, çok zor. Sonra Aydın anlatıyor bunları, o anlatmıyor: Uç gün kapılarda boğuştuk, bir yataklık yer açıldı torpille yatırdım. Havlu, sabun almaya gittim, geldim, Tahir Amca yok. Hastanede bir telaş var. Korktum ne oldu öldü mü diye. “Onu özel bir odaya götürdüler” demiş oradakiler. Gittim baktım Tahir Amcanın başına doktorun biri geliyor, biri gidiyor. Bir telaş var. Ben de şaşırdım. Fırsatını buldum “Tahir Amca dedim ne oluyor?”

Buranın demiş başhekimi benim bacanağımdır, yatınca haberi olmuş hürmet gösteriyor. Peki demiş bana niye söylemedin ben üç gündür bu kapılarda boğuşuyorum. “O bizim gibi düşünmüyor evladım ondan ben bir şey isteyemem. ” demiş Tahir Amca. Böyle bir adamdı yani. İşte o “Ölüm Daha Güzeldi” buradan çıkıyor.

Türkeş, Tahir Amcanın hayatını biliyor. Demiş ki; Emine Işınsu ile konuştum senin hayatın çok enteresan, Türk çocuklarının ibret alması lâzım, sen anlatacaksın Emine Hanım romanını yazacak. Tahir Amca kimseden bir şey istemez biliyorum. Ötüken’den adresimi almış Almanya’ya mektup yazmış. Diyor ki;

 “ Ben Türkeş’e hayır diyemem, böyle bir teklif yaptı. Bu teklif benim için emirdir. Ancak bu roman yazılacaksa senin yazmanı isterim. “ Şimdi sen, gel de yazma. Ben işimi bıraktım teyple beraber Almanya’dan geldim. O sırada da Tahir Amca Çumra’daydı, anlattıklarını teybe aldık, yazdık.”

Evet, “ÖLÜM DAHA GÜZELDİ” romanının kahramanı olan Azerbaycanlı Hakim Tahir Mihmandarlı Amcamız yazar Mehmet Niyazi’ye Çumra’da anlattığı hayat hikayesi romanlaştırılıyor.

Çumra’da Bağlar Mahallesi ile Hürriyet Mahallesi arasında büyük cadde şimdi MİHMANDARLI  CADDESİ olarak Rahmetli Tahir Mihmandarlı’nın anısını yaşatma ve gelecek nesillere Sovyet Rusya Devletinin Müslüman Azerbaycan Türklerine zulümlerini unutmaması adına yaşatılmaktadır. (*Benzeri hatırası olan sokak adlarının yerini rakamlarla değiştirilirken Mihmandarlı Caddesi cadde olduğundan bu furyadan nasibini almadı. Böylesi sokak adlarını değiştirenlere hakkımızı helal etmiyoruz. İnşallah bu rakamlı sokak adları zulmü bir biter. Diye umut ediyoruz.)

Ben bil vesile tekrar yazıyı kaleme aldım. Çumra’da birlikte yaşadığımız Bulut Mihmandarlı kardeşimizin Amerikada ani vefatını öğrendim. Cenabı Allah’tan rahmet, ailesine, Umut kardeşimize ve Azerbaycanlılara başsağlığı diliyorum.

Böylesi ahde vefa içeren yazıları defalarca yazmaktan da usanmam. Zira Cenabı Allah; “Ben vefayı insanlara ihsan buyurdum.”  Diyor......Çumra insanı vefalıdır!

Yorum Yazın