Ahmet Yıldız
Ahmet Yıldız

Mavi kapıdan mavi vatana!

20 Şubat 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Mavi kapıdan mavi vatana!

Mavi Vatan deyince Türkiye'nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'deki sınırlarını belirleyen ve Türkiye'nin farklı hak ve egemenliğini içeren deniz alanlarımızın bütünüdür. Mavi Vatan Türkiye'nin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı stratejisin temelini oluşturur. 

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti Mavi Vatan ile Dünya genelinde Türk ve Türkiye düşmanlarını çıldırtıyor. Zamanla aynı akrep gibi kendi kendilerini yok edecekler inşallah!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Irak'ta, Suriye'de ilerde başımıza dert olacak unsurları defetme ve yok etme maharetine sahibiz.  ABD, AB ve içimizdeki İrlandalılara rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri gereğini yapmaktadır. 

Evet, en Gara harekâtı sırasında daha önce bir şekilde kaçırılan canlarımız şehitler kervanına 13 vatan evladımız daha katıldı.

Bu acıların son bulması için içerideki ve dışarıdaki vatan hainlerinden en ağır şekilde hesap sorulmalıdır.

Milletimizin başı sağ olsun! Ancak, burada üzücü olan Vatan için canlarını ortaya koyan kahramanları; 6 yıl esaret altında kalmaları onları kurtaramamaktır!

KAHROLSUN PKK, KAHROLSUN PKK ve İŞBİRLİKÇİLERİ, DESTEKÇİLERİ!

PKK bebek katilidir, PKK sivil katilidir, PKK asker katilidir..

Selahattin Demirtaş eli kanlı bir teröristtir. Teröriste terörist diyemeyen teröristin önde gidenidir. PKK ve HDP ile İşbirlikçilerine Lanet olsun!

*

Gelelim Mavi Vatan sürecine ve Mavi Vatan'ın nasıl oluştuğuna! 

1947 yılında dönemin ABD Başkanı Truman ABD'nin batısında yapılacak olan petrol arama ve çıkarma işlemleri için kıta sahanlığı olarak adlandırılan ülkelerin deniz yetkilerini tanımlayarak denizlerin de ülkelerin bir parçası olduğunu kabul eden anlayışı ortaya attı. 

1958'de Cenevre Deniz Hukuku Sözleşmesi ile resmileşen Kıta Sahanlığı kavramı bizim MAVİ VATAN doktrinin zeminini hazırlamış oldu.

2 Mart 2004'de BM'ye verilen ile Türkiye, bazı batı bölgelerinde egemenlik hakları olduğun ilk kez iddia etti. BM'ye 4 Ekim 2005 tarihli notada ise 32derece 16 “ 18 ila 28 derece Doğu boylamının arasında 38 derece Kuzey enleminin kuzeyinde kalan deniz alanlarının kendi kıta sahanlığı olduğu ve 28 derece Doğu boylamını batısında, Ege Denizi'ndeki Türkiye ile Yunanistan kıta sahanlığı sınırının Akdeniz'e ulaştığı noktaya kadar uzanacağı bildirildi. 2006'da Türk Deniz Kuvvetleri AKDENİZ KALKANI HAREKÂTI'NI başlattı.

MAVİ VATAN ismi, ilk defa 4 Haziran 2006 tarihinde eniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda düzenlenen Karadeniz ve Deniz Güvenliği konulu sempozyumda CEM GÜRDENİZ tarafında ortaya atıldı. Sonrasında CİHAT YAYCI tarafından geliştirilen kavram 2010'da TEMEL DENİZ HUKUKU kitabında kayda geçirildi. MAVİ VATAN 2015 yılı sonrasında Türkiye'nin deniz alanlarında askeri güce dayalı strateji yürütmesinde etki rol oynadı. 2009'da Türkiye Tarihinde ilk defa eş zamanlı KARADENİ, EGE VE AKDENİZ'DE MAVİ VATAN DENİZ TATBİKATI yapıldı.

TÜRKİYE-LİBYA MEB ANLAŞMASI;

Türkiye ile Libya arasında gerçekleşen deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması, Mavi Vatan doktrinin somut adımlarından biridir. 27 Kasım 2019 tarihinde, Türkiye hükümeti ile Libya hükümeti arasında Akdeniz'de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırası İstanbul'da imzalandı ve Türkiye'de, 7195 sayılı kanunla uygun bulundu. 7 Aralık 2019'da Resmi Gazete'de yayımlanarak iç hukukta yürürlüğe girdi. Libya'da ise 6 Aralık 2019'da onaylanarak Libya iç hukukunda yürürlüğe girdi. BM'ye bildirilmesiyle dünyaya ilan edilen bu anlaşma sayesinde Libya ile Türkiye denizden komşu oldu.

*

Özellikle Anadolu'da Türk İnsanı evlerdeki pencere ve kapılar maviye boyanıyor. Çünkü bölgede çok akrep ve yılan var. Akrepler mavi rengi kırmızı olarak görüyorlar ve olarak algılıyorlar ve kendi kendilerine harakiri yapıyorlarmış. Ayrıca mavi rengin böcekleri, sinekleri özellikle sivrisinekleri uzak tutma etkisi varmış. Hayvanların renkleri algılamalarıyla ilgili bu bilimsel bilgiler yüzyıllar önce halk tarafından tecrübelerle ne güzel de belirlenip kullanılmış. Mesela Anadolu'da kapılara, pencerelere zufa otu demetleri asarlar çünkü zufa otu böcekleri sivrisinekleri kaçırtan kapıya, çevreye yaklaştırmayan bir bitkidir.

Evet, sevgili okuyucum tıpkı ceddimin Ana-dolu'da ev ve pencere kapıları maviye boyar-ken akrep mavi rengi kırmızı olarak görüyor ve kendi kendine intihar ettiriyormuş. Diğer yandan bütün zararlı sinek, böcekleri uzak tutma etkisi var olduğunu görmüştür. Mavi Vatandan mavi kapıya nasıl geldik değil mi?

Cenabı Allah Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve aziz Türk Milletinin yar ve yardımcısı olsun!

Yorum Yazın