Abdurrahim Küçük
Abdurrahim Küçük

Lübnan Çıkmazının İç Yüzü-1

22 Eylül 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Lübnan Çıkmazının İç Yüzü-1

Beyrut Limanında Patlama

Yıllardır ateş çemberinin içinde yasayan Lübnan nihayet sessizliğini bozdu. 4 Ağustos 2020 Salı günü başken Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamayla Orta Doğu’da bunca kargaşa varken Lübnan nerede? Diyenlere ses verdi. Orta Doğu’nun kaynayan kazanı olan Lübnan, böyle sessiz mi kalacak söylemelerini dillerine pelesenk edenlere müjdeler olsun(!)..

Başkent Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamayla yeniden oyunun içine çekilen Lübnan nihayet düzenbazların yüzünü güldürdü. Limanın 12 numaralı deposunda bulunan 2 bin 750 tonluk amonyum nitratın yanması sonucu ortalığı cehenneme çeviren yangında 170’den fazla kişi hayatını kaybetti. 6 binden fazla kişi de yaralandı. Kentte meydana gelen büyük yıkım nedeniyle yüz binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ve halk sokağa indi.

Olaydan yönetimi sorumlu tutan göstericiler, hükümetin istifasını istediler. Yaşanan arbedede yüzlerce kişi yaralanırken bir polis de öldü. Göstericilerin istifa taleplerine karşı hükümet görevinden istifa ederken göstericiler eylemlerine son vermediler…

Beyrut şehir merkezindeki parlamento binası çevresinde toplanan protestocular, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın maketini yaktılar. Tüm çağrılara rağmen durmak bilmeyen göstericiler şimdi de patlamadan sorumlu tuttukları tüm siyasileri istifaya çağırıyorlar. Protestolar sırasında güvenlik güçleri protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale ederken protestocular da taş atarak karşılık verdiler.

Olaydan sonra bölgeye giden Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından önemli açıklamalarda bulundular.

Oktay, "Bizim için tek Lübnan var. Türkiye ile Lübnan ilişkileri bir komşu olma ötesinde bir kardeş, dost ilişkisi. Lübnan’ın yaralarını birlikte saracağız." dedi. Doğu Akdeniz ile ilgili mesajlar veren Çavuşoğlu ise: "Herkes Yunanistan’ın niyetinin iyi olmadığını gördü. Yunanistan-Mısır arasındaki anlaşma ile haklılığımız ortaya çıktı. Artık kimse bize Akdeniz’de gerilim yaratıyorsunuz diyemez." diye konuştu.

beyrut-limani-nda-patlamanin-izleri-cok-agir-lubnan-yasta-765162-5.jpg

Gelecek yazımız, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Beyrut ziyareti  ve Arap gazetecilerin tepkileri hakkında olacaktır. (DEVAM EDECEK)

Yorum Yazın