Zafer KARAKUŞ
Zafer KARAKUŞ

Lozan Zafer Mi Hezimet Mi?

03 Ekim 2016
3 dk Okuma
5 yıl önce
Lozan Zafer Mi Hezimet Mi?

Lozan Antlaşması tekrar gündemimize geliş şekli ile şaşırtıcı bir zamanlamaya sahip.
Şimdiye kadar daha çok tarihçilerin ve dış politika uzmanlarının dillendirdiği bir konu olarak bilinmekteydi.
Kimi ne göre başarı, kimine göre de hezimet görülen Lozan, tekrar ve en yetkili ağızdan bir başarı olarak adlandırılamayacağı şeklinde ifade edilince; tekrar değerlendirilmeye alınmaya başladı tüm muhatapları tarafından.
Yunanistan konu ile ilgili bir açıklama yapma gereği duydu.
Ateist Çipras rahatsızlıklarını dile getirirken aslında kendisinin varlık sebebi olan koruyucu devletlerin söyleyeceği sözleri onlar adına dile getirerek; İngiltere, Rusya, Fransa, İtalya gibi Lozan’a taraf devletlerin sözcülüğünü de ortaya koymuş oldu.
Buna bağlı olarak Irak’tan , Suriye’den ve Fransadan da açıklamalar gelecektir.
Lozan‘ın aniden gündeme gelişine şaşıran ve “ne gereği vardı canım.” diyenler olabilir.
Fakat Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ve dış politikada yaşananlar bu konuda çok geç kalındığını da göz ardı etmemelidirler.
Türkiye Musul operasyonu için düğmeye basıldığını biliyor.
Fransız hava kuvvetleri ve donanmasının Suriye ile ilgisi yanında şimdi de Irak’ta İşit merkezli bir Musul operasyonu başlamış durumda.
Görülüyor ki bölgede bir haraketlilik olacak.
Bu nokta da Türkiye, Musul ile ilgili bir manevra olarak Lozan’ı dış politik pozisyonu için kullanacak ve gecikmiş bir makas değişikliği ile yeni istikamet için iç politikada da gündem oluşturarak ABD’nin PYD, YPG,PKK,İŞİD,FETÖ gibi taşeronlarla Türkiye’de yapmaya çaıştıklarını okuyan bir pozisyon alacaktır.
Unutulmamalı ki Musul’da Fransa’dan daha çok bizim etkin olmamızın tarihsel, coğrafi, askeri, sosyal ve dini anlamda gerekçeleri bulunmaktadır.
Cumhurbaşkanımızın Lozan ile ilgili oluşturduğu gündem üzerinde çok iyi çalışılmış, stratejik, zamanlaması gayet iyi düşünülmüş ve tarihi hafızanın tazelenmesi ile üzerimizde hesabı olanlara ikazlar içermesi bakımından son derece önemlidir.
 

Yorum Yazın