Nagihan ÇAPKIN
Nagihan ÇAPKIN

KÜTÜPHANELER YARINLARIMIZI AYDINLATACAK

31 Mayıs 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
KÜTÜPHANELER YARINLARIMIZI AYDINLATACAK

İster Konyalı olun ister olmayın, şehirde yapılan birçok sosyal ve kültürel çalışmalara hayran kalmamak elde değil. Mevlana Kültür Merkezi’nde ve birçok yerde gerçekleştirilen etkinliklerin yanı sıra Selçuklu Belediyesi tarafından yaptırılan kütüphanelerin şehrin kültürel ve sosyal hayatını zenginleştirdiğini düşünüyorum.

Okumanın günümüz dünyasında ve Türkiye’sinde özgürleşmek adına ne kadar önemli bir yere geldiğinin farkında olmayan yoktur. Gerçek hayatta ulaşamadığımız özgürlüğe kavuşmak ve etrafımıza örülen tüm duvarları yıkmak adına, okumanın gücünün farkında olmak gerekiyor…

Selçuklu Belediyesi’nin ilçeye yaptırdığı 29 kütüphanedeki 262 bin 381 kitap, tüm öğrencilere ve yetişkinlere, gözleri gören, kulakları duyan, ağzı konuşabilen, değerini bilen ve aklını kullanabilen bilinçli bireyler olma yolunun önünü açıyor. Haber için gittiğim kütüphanedeki çocukların kitaplara olan ilgisi ise takdire şayan. Çocuklara öğretmenleri eşliğinde daha ilkokul seviyesindeyken aşılanan okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi, savaşların ve cahilliğin egemen olduğu dünyaya bir ışık gibi yansıyor. Işıkların yarınları aydınlatacağı ise şüphesiz…

Her ne kadar bazı öğrenciler internet için gidip, internet olmadığını gördükleri zaman gözlerinde hüzün belirse de, ikişer kitap iade eden ve yerine kitap alan öğrencilerin gözlerinde de yeni denizlere yelken açmanın heyecanı vardı. Hayal dünyalarını, dünyanın sınırlarına açmak için okuyan bu çocuklar, kötülüğün yok ettiği bir dünyayı yeniden var edecek inanıyorum. Ayrı ayrı hayatları ve yaşamları kitap sayfalarının içinden alan, geleceğimizi oluşturan bireyler, o hayatları birebir tecrübe edebilmek için yarış içerisine girecekler. Kimi sayfalarda aradıklarını bulamamak onları hayal kırıklığına uğratacak ama her hayal kırıklığından yeniden doğup yeniden şekillenecekler. Kendilerinden olmayan insanların hayatların içine girerek empati kurmayı öğrenecekler en önemlisi de saygı duymayı.

Kalıplaşmış tek bir birey olanlardan değil herkesten farklı ve özel olduklarının bilincinde, farklı pencerelerden bakmayı değil belki de kapıdan bakmayı akıl edecekler. Okumanın her dönem gerekli olduğu ve bireyleri psikolojik, ruhsal, kültürel ve sosyal anlamda doyurmaya çalıştığı bir gerçek. Ama bir şeye karşıyım ki o da ‘bulduğun ne varsa oku’. Bulunan her şey okunmaz. Özellikle çocukların şekillenmeye başladığı yaşlarda seçici olunmalı ve ona kelime hazinesini geliştirme! amacı dışındaki yetilerini de geliştirecek kitaplar tavsiye edilerek okutulmalı. İlgisini çeken konular ve doyurucu kitaplar olmalı ki o kitapta bir şeyler bulup sonsuzluğa ulaşmalı. Ki tekrar tekrar farklı hazlar bulabilmek adına daha çok okusun. Aksi durumda okumak, işkence olmaktan öteye geçemeden, sadece gözlerin kelimeler arasında gezinmesi ve sayfaların ard arda ilerlemesinden başka bir işe yaramaz. Bir çok düşünürün kitap okumakla ilgili sözlerinin  yanı sıra Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten örnek vermenin en doğrusu olduğunu düşünerek, “Kitaplarda dostlar gibi iyi seçilmelidir.” sözü ile “Uygarlık yapısının temeli kitaplardır.” sözü, işin ciddiyetini kavramakta yeterli. Evet uygarlığımızın temeli kitaplardır ve bu yüzden okunulan her kitabı uygarlığımızı geliştirmek adına iyi seçip okumalı ve okutmalıyız.

Yorum Yazın