Sinan Yiğit Samancı
Sinan Yiğit Samancı

KURUMSALLIĞIN ŞİFRESİNİ KIRMAK!

28 Ağustos 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
KURUMSALLIĞIN ŞİFRESİNİ KIRMAK!

Merhaba Sevgili Hakimiyet Gazetesi okurları. Allah nasip ederse bundan sonra size Hakimiyet Gazetesi’nden yazma fırsatı bulacağım. Uzun zamandır yazmak istediğim ve bir türlü yazmak için fırsat bulamadığım bir mecra burası benim için. Bundan sonra bu köşede yazabilecek olmanın mutluluğu içerisindeyim.

Uzun zamandır Konya’da reklam sektörünün içerisindeyim. Dolayısıyla müşteri ve reklamcı arasındaki bağlara hakim olduğumu düşünüyorum. Fakat Konya’daki birçok firmanın genel bir sorunudur ‘Kurumsal’ olmamak. Kurumsal gözükmek demiyorum, kurumsal olmamak!

Kurumsal firmalarda çalışanlar ne iş yaptıklarını bilirler. Kimse kimsenin işine karışmaz ve işler sorunsuz yürür. Eğer bir şirket müdürü, çalışanın doğru yaptığını bile bile, kendi istediği gibi yapmasını emrederse, o şirkette işler yürümez! Bunu birçok firmada görüyoruz. Ne eleman memnun kalır bu durumdan, ne de patron! Herkesin amacı evinin rızkını çıkarmaktır. Herkes kendi işini yaptığı sürece hiçbir sorun yaşanmaz. Bunun birçok örneğini çevrenizdeki işletmelerde görebilirsiniz.

Kurumsallık diyoruz ya, işte bu kurumsallık firmanın tanıtımı ve marka değeri için de çok önemlidir. Konya markası olan Atiker Otogaz, Adese Alışveriş Merkezleri, Torku ve ismini (Şimdilik) sayamadığımız birçok firma, kurumsallaşarak marka değerine ve başarıya ulaşmıştır. Bundan sonraki yazılarımda zaman zaman firmaların başarılarına da yer vereceğim.

Kurumsal olan firmada patron, yöneticiler ve işçiler ne iş yapması gerektiğini bilirler. Çünkü iş tanımı, mesai saatleri bellidir. Yine bağlı bulunan işletme, belirli kural ve nizam ile yönetilir. İşletmedeki personel, mali işler, üretim, pazarlama v.b. gibi birimlerin iş akışları tesbit edilmelidir. Kurumun kendisine has temel ilkeleri ortaya konmalıdır. Yetki ve sorumluluklar, özenle tespit edilmelidir. Yetki ve sorumluluklar, o görevi taşıyabilecek kişilere verilmelidir ve en önemlisi, nihai kararlar istişare ile alınmalıdır. Kurumsallaşmanın temel amacı; kurum, kuruluş ve işletmelerin, patron, lider yönetici ve önemli personele bağımlı olmadan faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri ve geliştirebilmeleridir.

Konya’da birçok kurumsal firma mevcut. Fakat yetmez! Konya’nın adını duyuracak, Konya’da istihdam sağlayacak daha çok firmaya ihtiyacımız var. Ayrıca devletimiz de bu konuda birçok destek vermekte. Kurumsallık adına, büyümek adına bu desteklerden yararlanmak gerekir. Yine ilerleyen zamanlarda bu teşvik ve desteklerden de bahsedeceğim.

Konya’da istihdamın artması, kurumsal firmaların çoğalması ve Konya’dan çokça başarı hikayesi duymak dileğiyle. Kalın sağlıcakla…

Yorum Yazın