Kerim Toslak
Kerim Toslak

Kurban Bayramında Göz Çıkarmadan Kaş Yapalım

02 Temmuz 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Kurban Bayramında Göz Çıkarmadan Kaş Yapalım

9 Temmuz 2022 Kurban Bayramı'nın birinci günüdür. Şimdiden ülkemiz ve dünya Müslümanlarına hayırlar getirmesi dileğiyle tebrik ediyorum. Bilindiği üzere Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirmenin sevincini Ramazan bayramında birlikte yaşadığımız gibi,  Mekke'deki hac ibadetini yerine getiren Müslüman kardeşlerimizin sevincine kurban bayramında ortak oluyoruz.

Kurban bayramı imkânı ve şartları uygun olanların, mezheplerin çoğuna göre sünnet kabul edilse de Hanefi mezhebimizce vacip olarak kabul edilen, kurban ibadetini de yerine getirdiğimiz bir bayramdır. Dolayısıyla Kurban Bayramı, aynı zamanda birçoğumuz için, kurban kesme ibadetini yerine getirirken, özellikle ilk gün yoğun uğraş ve meşgale gerektiren bir gündür.

Bu yazımda kurban bayramında kesilecek kurbanlık hayvanın niteliklerini konu edecek değilim. Zaten bu yazı okunduğu zaman birçok kimse bu konuda gerekli çalışmaları yapmış kurbanını almıştır. Almasa bile konu cuma vaazlarında ve hutbelerde yeterince işlenmektedir. Hatta o kadar ki nerdeyse mahallemizde köyümüzde kasabamızda ülkemizde deve nesli tükendiği, deve kurban edecek kimse olmamasına rağmen camilerimizde kurban kesilecek devenin bile nitelikleri uzun uzun anlatır. Kim bilir belki de fazla bilgi göz çıkarmaz diye.

Ben bu yazımda, bayram süresince kurban kesim yerlerinde gözlemlediğim ya da çevremizde gördüğüm bazı olumsuz davranışlara dikkat çekeceğim. Özellikle Kurban bayramında kurban ibadeti yerine getirilirken, sevap kazanmak niyetiyle çıktığımız yolda sevap yerine, günaha girmemize sebep olacak " kaş yaparken göz çıkarmak" deyimiyle ifade edilebilecek bazı davranışları konu edeceğim ve dikkatinize sunacağım.

Bunlardan ilki; özellikle kurban kesim yerlerinde gözlemlediğim nezaketsizlik ve nezahatsizliktir. Çokça rastladığım ve oldukça rahatsız olduğum bir durumdur.  Mübarek bayram gününde zaman zaman rastladığım kurban kesim sırası tartışmalarıdır.  Müslüman'da olması gereken nezakete uygun düşmüyor. Sevap umarken insanı kul hakkına girip vebalin içine düşürmektedir. Diğer bir konuda nezafetsizliktir.  Başta kurban kesim yerleri olmak üzere sokakların ve çevrenin temizliğine özen gösterilmemesidir. O kadar ki insanı tiksindirecek boyutlarda. Sağa sola atılmış işkembe, bağırsak v.b yazın sıcağıyla ortalık kokudan geçilmiyor. Özellikle sokaklarda çöp konteynerlerinin yakınında evi olanlar pencere bile açamıyor. Bu tür atıkları çöpe veya çevreye atılmak yerine toprağa açılacak otuz-kırk cm derinliğinde bir çukura gömmek en basit çözümdür. Biliyorum birçok belediyemiz bayram süresince gerekli tedbirleri alıp duyarlılık gösteriyor ancak vatandaşlarımızın da hassasiyet göstermesi önemli. Hele hele yasal olarak yasak olmasına rağmen, kurban kesimine uygun olmayan yerlerde, kamuya ait sokak aralarında ve parklarda kurban kesimi yapılması hiç uygun değil. Bu çağda medeni bir Müslüman topluma yakışmıyor. Çevreyi kirleterek konu-komşuyu rahatsız etmek, yine kul hakkına giren bir davranıştır ve vebaldir.

Dikkatinize sunacağım bir başka konu ehil olmayan kimselerce yapılan kurban kesim işlemleri, yapılanın bir ibadet olup olmadığını düşündürüyor. Kesim anında gerekli özen, gösterilmeden hayvanlara eziyet çektirilerek yapılan uygulamalar rahatsız edicidir. İbadet ruhuna aykırıdır.

Kesim yapılırken kurbanlık hayvanın besmele ile dini kurallara uygun şekilde kesilip kanının akıtılması gerekirken, aceleyle, özensizce bıçağı basıp geçmek, kesilen kurbanı tartışmalı ve şüpheli hale getirir. Özellikle kesim yerlerinde görev alacak kişilerin veterinerler ve müftülükler tarafından seminerlerde bilgilendirilerek sertifikalandırılması sorunu büyük ölçüde çözecektir. Eline bıçağı alan kasabım diye ortaya çıkmamalı. Ehil olmayan kişilerin yol açtığı israfın da önüne geçilmiş olur.

İbadet ruhuna uymayan başka bir davranış da kurban kesim yerlerinde kesilen kurbanların pekala değerlendirilebilecek işe yarayan kısımları çöpe atılmakta, gelişi güzel ortalığı saçılmakta, israfa ve zamanda çevre kirliliğine neden olmaktadır. Kurbanın işe yarayan her kısmının değerlendirilmesi, israf edilmemesi önemlidir.

Bir başka husus da kurban bayramı süresince olur olmaz yerlerde mangal yakılmaması, mangal yakılmasına izin verilen uygun parklarda ve yerlerde mangal yapılması gerekir. Mangal yapılan yerleri nasıl bulmak istiyorsak öyle bırakmalı etrafı kirletmemeliyiz. Mangal yapılan yerlerde paça ütülmesi etrafa saçılan koku nedeniyle oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kul hakkını ihlal eden bir davranıştır. Bencillik yaparak başkalarını rahatsız edip kul hakkına girmemeliyiz.

'Medine' kelimesinin Arapçada şehir demek olduğunu bilirsiniz. 'Medeni İnsan' demek de şehirde yaşayan şehirli insan demektir.  Şehirli insan demek tek başına yaşamadığının bilincinde olan ve ona göre başkalarını rahatsız etmeden yaşama erdemini gösterin insan demektir.

Artık dünya küçük bir köy gibidir. Dünyanın her yerinde insanlar birbirlerinin iyi kötü yapıp ettiklerini görebilmekte, birbirlerinin hal ve davranışlarını izleyebilmektedir. Bizler dünyaya örnek olacak bir medeniyetin temsilcisi olabilirsek dünya insanlığına İslamiyeti götürebiliriz. Aksi halde 'hal dilimiz'  ile insanlığa anlatamadığımız İslamı,  söz dilimiz ile anlatamayız. Çünkü insanlar söylenenden çok uygulamalara bakar, davranışlara bakar. Nezaketimiz ve nezahatimiz ile insanlığa örnek olmalıyız.

Özellikle içimizde ve dışımızda insanlığın İslam'la buluşmasını istemeyenler sürekli malzeme ararlar. Müslümanları vahşi ve çirkin, medeni olamamış, çevre temizliği konusunda duyarsız kimseler göstermeye çalışırlar. O şekilde kendi toplumlarının İslam'la aralarına duvar örüp İslam'a yönelişini engellemeye çalışırlar. Kurban bayramları en çok istismar ettikleri ve malzeme buldukları dönemdir.  Özellikle çevre temizliği konusunda sorumlu ve bilinçli davranarak kötü amaçlı beklenti içinde olanların beklentisini boşa çıkaralım.

Kurban bayramını et bayramına dönüştürmeden, fakir ve yoksullarla, yardımlaşma, dayanışma, sevinci paylaşıp, kardeşliğimizi pekiştirme anlayışıyla kutlama dileğiyle, şimdiden hayırlı bayramlar.

Selçuklu/Konya

Yorum Yazın