Ahmet Yıldız
Ahmet Yıldız

Kurban Bayramı arifesinde hayvancılığın resmi!

07 Temmuz 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Kurban Bayramı arifesinde hayvancılığın resmi!

Kurban Bayramına yaklaşırken insan değişik duygulara bürünüyor. Hayvancılık bir ileri iki geri yerinde saymaya devam ediyor.

Bundan önceki yıllarda Çumra’da özellikle 1970 ile 1990 yılları arasında büyükbaş ve küçük baş hayvan besiciliğinde çok ileri safhadaydı. Akkaraman toklu besiciliğinde İç  Anadolu’da merkez durumunda idi. Özellikle  Kayaağızlı Yusuf CAN Amca Koyun ihraç işi ile iştigal ederdi. O yıllarda ocak, şubat, mart aylarında TMO kantarında tartılarak kamyon ve tren ile Mersin limanına gönderilirdi.

70’li ve 90’lı yıllarda besicilik yapanlar çoğunlukta idi. Çumra Besicile Kooperatifinin 250’yi aşkın üyesi olduğunun biliyorum. Besiciler Kooperatif Bürosu Çumra Belediye hizmet binası karşısında Karamankırlı Karaların binasın üst katında idi. O bina hala duruyor altında Ürünlülü Büfeci Abdullah’ın dükkânı var.

Evet, o yıllarda besicilik rağbet görüyordu. Eski yıkılan Belediye sinema altında kasaplar ve Yeniköylü Yaşar Kılınç’ın kahvesi ve önündeki park besici esnafının buluşma noktası idi. Burada buluşur alım satım da yapılardı.

Diğer yanda Çumra’da bütün kasaplar bu binanın altında idi. Kuzuculu Şaban demirci, Tepearasınlı Abdullah Özkal, Jandarma İsmal’in oğlu Faik Türksavul, Alibeyhüğüklü Ikış Hasan Şahbaz ve oğulları, Elmasunlu Hakalmaz Mehmet Gürbüz, Hadimli Ali Ateş ve oğlu Mustafa Ateş, Soğucaklı Mehmet Ürkmez, Kuşcal Mehmet Ali Keman, daha önce Yoğrut Pazarında da kasap olan Kuzuculu Arif Veziroğlu, Alparslan Cadde tarafın arkadaşım Süleyman Gürbüz, Dumlu Cadde tarfında ise Soğucaklı Bakırcı Mehmet Ayyıldız’ın oğlu Muhammed Ayyıldız kasap dükkanları vardı.

Çumra’da Sırçalı Belediye Mezbahanesinde Yamanerler kesim yaparken İçeri Çumra Kasabamızda da Ağrılı Mevlüt Elçi ve oğlu Kemal Elçi kesim yapıyorlardı.

Besiciler mevcut kasapları sattıkları gibi çoğunlukla Konya Etbalık Kurumu ve Adapazarı Mezbahanelerinde hayvan kesimi yaparlardı..

Bir ara da Kayseri’de kesim yaptırıldı. Afyon’da, İzmir Kemalpaşa’da  Pınar Et tesislerinde kesim yaptırdık.  Zaman zaman ise Karaman’da ise Pınar Et’de kesim yapılıyordu.

90’lı yıllarda ikinci yarısında besicilik bitme noktasına geldi. Konya Et Balık Kurumu kapandı. Çumra ve İçeri Çumra’daki mezbahaneler kapandı. Çumra Belediyesi Mezbahanesi de yeni kurulan Çumra Organize sanayi bölgesine taşındı. Özel sektörden şahıslar kiralayıp haftada 200 büyükbaş hayvan kesimi yaptılar.

Sonrasında o da kapandı. Konya’da üç beş adet kombine açılırken. Konya Şeker etliye sütlüye karışırken Kaşınhanında Panaogra Et-Süt Entegre Tesislerini açarak Hayvancılık sektörüne yeni bir can suyu ümit olmuştur.

Küçük işletmeler biterken bazı holding ve şirketler büyük hayvancılık işletmeleri kurdular. Halen Çumra’mızda köy kasaba toplam olarak

BÜYÜKBAŞ  98. 979 adet bulunurken. Ayrıca Küçükköyde 17 adet camız bulunurken. Daha önceki yıllarda Abditolu Köyümüzde ve Taşağıl Köyümüzde binlerce Camız besleniyordu. Suların azalması Hotamış Sazlığının kurumasıyla Camız Beslemesi bitmiş oldu.

Çumra’mızda KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISI ise 239. 784 olurken 225 bini koyun olurken 14. 264 adet keçi bulunmaktadır.

Dağ köylerimizde ormana zarar veriyor yanlış bakışıyla kıl keçi beslemesi sayısı nerede bitme durumuna gelmiştir. Yanlış karardan dönülürken tekrar keçi beslenmesine başlanması ise sevindiricidir.

Böylesi tablo içinde yukarda da belirttiği üzere hayvancılık yanlış politikalar sonucunda bir ileri iki geri derken yerinde saymaya devam etmektedir.

Son yıllarda Konya Şeker’in hayvancılık sektörüne girmesi et ve süt üzerine yatırım yapması hayvancılık yapanlarına ümit var kılmaktadır. Süt sığırcılığı belli ivme kazanmaktadır.

Ancak,  et tüketimi ve besilik üzerine eskisi gibi koyunculuğa önem verilmeye başlanması ise başka umudumuz olmaktadır.

Bu yıl ise yağışların yeterli olmamasıyla kapa yem saman ot, yonca balyası şimdiden tedarikte sıkıntı başlaması ve fiyatların yükselmesi hayvancılık yapanları acı acı düşündürmektedir. Her ne olursa olsun hayvancılık yapanlara Cenabı Allah’tan sabır ve bol kazançlar diliyorum.

Evet, bunun yanında Kurban Bayramı arifesinde bize böylesi resim görünüyor olması ise tüketici olan bizlerin açısında başka yapı arz ediyor öyle değil mi?

Yorum Yazın