Ahmet Balcıoğlu
Ahmet Balcıoğlu

KULA KAZA GELMEZ…

11 Eylül 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
KULA KAZA GELMEZ…

122 can söndü.

122 can 10 günlük bayram tatilinde tatilini ve bayramını yapamadan evinden uzak yollarda feci şekilde can verdi.

Bu böyle olmamalı olmamalıydı. Kavuşmaya gidilen evlere cenazeler gitmemeliydi.

Gerçi bu rakamlar diğer günlerle kıyaslandığında yüksek rakamlar değil yaklaşık Türkiye ortalaması. Ama Türkiye ortalaması neden böyle.

TÜİK raporuna göre 2016 yılında 1 182 491 kaza meydana gelmiş. Bunlardan   997 363 adet kaza maddi hasarlı kazalar, 185 128 adet kaza ölümlü ve yaralanmalı kazalar.

Kazalarda yaralanan vatandaşımızın sayısı 303 812’dir.

Bu kazalarda kaza yerinde vefat eden sayısı 3 493 vatandaştır. Yaralandıktan sonra 1 ay içinde vefat eden yaralı sayısı da 3 807’dir toplam 7 300 yetişmiş vatandaşımızı bu kazalarda kaybettik. Günlük ortalama 20 kişi. Bu dehşet bir rakam.

10 yılda kaza yerinde vefat eden insanımızın sayısı 39.730’dur. Yaklaşık bu kadar insanımızda kaza sonrası 1 ay içinde hastanelerde vefat etmektedir.10 yılda 80.000 can toprağa düşmektedir.

TERÖR GİBİ…

Terörle mücadelede önemli mesafeler alındı hamdolsun. Terörle mücadelede kan kaybımız minimuma düştü hamdolsun.

Ama trafik terörüne neden gerekli önemi vermiyoruz. Burada yitenler can değil mi?

Trafik terörü hepimizi kuşatmış bulunuyor. Her her yerde bu terör canınızı alabilir. İster kaldırımda yürüyün ister trafikte kurallara harfiyyen uyun canınızdan olabilirsiniz.

24.08.2017 ve 03.09.2017 tarihlerinde jandarma ve polis trafik ekiplerince müşterek olarak Türkiye Trafik Güvenliği Denetimi (5) ve (6) gerçekleştirilmiştir. İki denetimde 353.963 araç/sürücü denetlenmiş, 34.054 ceza uygulanmış, 6.026 araç trafikten men edilmiş, 144 sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış, 9 çalıntı araç, 164 aranan şahıs yakalanmıştır.

Bayram tatili süresince trafik polis ekiplerince 1.073.086 araç/sürücü denetlenmiş, eksikliği görülen 170.895’ine (%15,9) ceza uygulanmıştır.

Günde 20 can dünya değiştirmemeli. Bunun çözümü mutlaka bulunmalı. Konya’da belki terörden güvendeyiz ama trafikten güvende değiliz.

Ehliyetsiz araç kullanan mı arasınız, kontrolü yapılmayan araç mı ararsınız yoksa ehliyeti var ama kurallara uymayan şoför mü ararsınız hepsinden mebzül miktarda var.

Ehliyet alımlarının da tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor.

TOPYEKÜN SEFERBERLİK

Devletimiz terör konsepti içine trafiği de almalıdır. Hamdolsun teröre günde 20 can vermiyoruz bir savaş içinde olmamıza rağmen ama trafik terörüne neden veriyoruz? Devlet millet elele bir seferberlik yapmalıdır. Günde 20 ocağa ateş düşmemelidir.

Cezai müeyyideler caydırıcı olmalıdır. Trafik ihlalleri vatandaşlar tarafından anında ilgililere bildirilmelidir. Hiç kimse tolere edilmemelidir. Kontroller sıklıkla yapılmalıdır. Kişi bir yola çıktığında gerek hız gerek ehliyet gerekse belgeler yönünden her an kontrol edilebileceğini bilmelidir.

KAZALAR KADERİMİZ DEĞİLDİR

Takdir-i ilahi midir? Hayır

Kul kusurunun olduğu yerde takdir-i ilahi deyip sorumluluktan kurtulamayız.

Eşeğini sağlam kazığa bağlayacaksın ondan sonra tevekkül edeceksin.

Önce kul olarak tüm tedbirleri alacaksın. Aracın periyodik bakımlarını yaptıracaksın. Uyulması farz olan trafik kurallarına uyacaksın. Hız limitlerine riayet edeceksin. Tüm tedbirleri aldıktan sonra “Allahım her türlü görünür görünmez kazalardan, belalardan sana sığınıyorum” diye dua edeceksin.

KAZALAR VE KONYA

Konya'da da 2016 yılında 23 bin 776'sı maddi hasarlı, 7 bin 485'i ölümlü ve yaralanmalı, 31 bin 261 trafik kazası meydana geldi. Konya bu ölümlü ve yaralamalı trafik kazası sayısıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'nın ardından en fazla kaza yaşanan 5'inci il oldu.

Trafik kazalarında ölenlerin yüzde 77,9'unun erkek, yüzde 22,1'inin kadın olduğu belirlendi.

Kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları yüzde 89,6 ile ilk sırada yer aldı.

ÖNCE TEDBİR SONRA HAREKET

Muhabbetlerimle

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ’DEN GÜZEL SÖZLER

- Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel'in tırnak uzattığını duyan, 'Bir Nesli Nasıl Mahvettiler' isimli eseriyle meşhur olan yazar Osman Yüksel Serdengeçti, bunu şöyle yorumlar:

-Ne yapsın adamcağız, bütün mücadele silahlarını kaybetmiş bulunuyor. Anlaşılan mücadeleye tırnaklarıyla devam edecek.

Sağ mı Sol mu ?
- Serdengeçti'ye takılmaktan zevk alan bir arkadaşı onun damarına bastı:
"Sen, dedi, sağ mısın, sol musun?!" Cevap: "Yaşadıkça sağım." ;)

 

 

 

 

Yorum Yazın