E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

Küçük Melis’in, Büyük Yeteneği

12 Temmuz 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Küçük Melis’in, Büyük Yeteneği

Sanat, kişinin duygu, düşünce, yaşadığı olaylar, geçmişi ve kültürünün bir aktarım yoludur. Aynı zamanda bir eğitim aracıdır. Kişinin kendini gerçekleştirdiği ve herkesin varmaya çalıştığı üst düzeydeki psikolojik duruma ulaşmanın aracıdır.
Çocuğun kimi davranışlarına bakarak onun sanata eğilimi olup olmadığını söylemek pek de doğru değildir. Eğer bir çocuk herhangi bir ödül ya da vaat beklemeden kendi kendi-ne bir şey yapmakta ısrar ediyorsa, onun sanatçı bir ruhu söylemek mümkündür. Örneğin çocuklar resim yapmaktan çok hoşlanırlar ve yetişkinlere anlamsız gelen çizimlerine çok büyük anlamlar yükleyebilirler. Yani çocuk bir şey üretiyorsa, ona sanatçı demek mümkündür. Ancak yetişkin birinin sanatçılığıyla, çocuk dünyasındaki sanatçılığın da çok farklı şeyler olduğu bilinmelidir.
Bunları neden yazıyoruz? Günümüzde elinden cep telefonu, tablet ya da bilgisayarı düşürmeyen çocuklarımız gün geçtikçe üretmekten uzaklaşıyor, neredeyse tek tip nesil yetişmeye başlıyor. Bu durum muhtemelen tüm anne babaları da endişelendiriyor. Öyle ya sanatçı ruhlu olmayan, sanatla ilgilenmeyen bir nesil yetişmesi kimseyi memnun etmeyecektir.

***

Geçenlerde küçük bir sanatçının kısa bir deneme yazısı ile şiiri geçti elime. O kadar mutlu oldum ki okurken, öyle basmakalıp sözlerin yeraldığı sıradan bir şiir ve yazı değildi okuduklarım. Şıkları işaretleyerek, sosyal medya sitelerinde gönderileri beğenerek yetişen nesil beni ne kadar endişendirdiyse, küçük Melis’in kaleminden dökülenler bir o kadar heyecanlandırdı beni. Melis Köksoy 2004 Tekirdağ doğumlu. İlkokulu İdeal Koleji’nde okumuş. Ortaokula Vali Necati Çetinkaya Ortaokulu’nda devam ediyor. Bu yıl 7. sınıfta okuyacak. Ailesi kitap okumayı çok sevdiğini söylüyor. Doğal olarak yazı ve şiir yazmak en sevdiği hobileri olmuş. Gelecek-te başarılı bir yazar olmayı istiyor.

***

Okumayı ve sanatı seven çocuklar yetiştirebilirsek, bunun doğal sonucu olarak sosyal medyadan yönlendirilen değil, kendi düşüncelerini açık açık ortaya koyan, olayları geniş çerçeveden gören, kararlı bir nesil yetiştirmiş oluruz.
Melis sık sık şiir ve kısa hikayeler yazıyor. Melis’in giderek kendisini geliştireceğine ve ilerleyeceğine şüphemiz yok. Sizlerle Melis Köksoy’a ait bir yazı ve şiiri paylaşarak bu haftaki yazımızı tamamlıyoruz:

GÜLÜMSE
Hergün güzel geçecek
Zaman akıp gidecek
Saniyeler dursada bazen
Sen durma devam et.
***
Hayat çok zor gelecek
Umutların tükenecek
Bekle elbet herşey düzelecek
Sen yeter ki gülümse.
***
Pencereyi açıp bir bak
Ne güzeldir aslında hayat
Her parıltı umut olacak
Sen yeterki gülümse.

MUCİZE
Aylardan Ocak mevsimlerden kış. Yine bir ayaz… Elimde bir kitap. Kulağımda hafif tonda bir uğultu. Ve hiç bitmeyecek bir kış. Bir serçe konuyor pencereme masum gözleriyle bir şeyler anlatıyor sanki. Çaresiz küçücük bir serçe. Pencereyi açıyorum, süzülüyor içeriye. Biraz su ve yem veriyorum. Çocuğum gibi bakıyorum ona. İsmini de koymuştum Mucize. Bana tanrıdan gelen bir hediye.
***
Yine birgün pencerenin başındayım. Yanımda da Mucize. Yanlız farklı olan bir şey var. Mevsimlerden bahar, aylardan Nisan. Kuşlar cıvıldaşıyor etrafta. Güneş yüzünü gösteriyor.Çok mutluyum içime bahar geldi elimde bir kitap. Kitaba o kadar dalmışım ki penceremdeki serçeleri fark edemiyorum. Onlar Mucize ile konuşuyorlar. Sanıyorum ki ailesi onlar. Mu-cize çok mutlu gözlerinin içi parıldıyor.
***
Veda zamanı geldi. Her mutluluğun bir sonu vardır derler meğer doğruymuş.Bana öyle bir bakıyorki gözlerim doluyor.Sözler veriyor. Her zaman ziyaret edeceğim diye. Arkasından su döküyorum yolcu misali. Narin narin süzülerek kayıplara karışıyorlar.
Gece rüyamda Mucizenin öldüğünü gördüm. Kan ter için-de uyandım. Bu nasıl bir kabustu böyle. Koşuyorum pencere-me birde ne göreyim! Mucizenin cansız bedeni. Aman Tanrım! Kim kıydı bu cana. Meğer ölmemiş uyuyormuş. Hemen içeri aldım. Ailesi sandığım kuşlar onu terketmişlerdi.Ve bir-daha asla geri dönmeyeceklerdi. Mucizem hep benimle kalacaktı.
 

Yorum Yazın