Duran Çölcü
Duran Çölcü

Küçük işletmeler, Konaklama Vergisinden muaf tutulmalıdır

20 Kasım 2019
3 dk Okuma
2 yıl önce
Küçük işletmeler, Konaklama Vergisinden muaf tutulmalıdır

Küçük İşletme dediğimizde; faaliyette bulundukları ekonomi ölçülerinde, göreceli olarak küçük bilanço, işlem hacmi, çalışan sayısının az olduğu ve ağırlıklı olarak, emeğin yoğun olduğu işletmeler olarak tanımlanır.
Adı üstünde küçük işletmeler, günümüzün ekonomik koşullarında ve şartlarında ayakta kalmakta zorlanıyorlar.
Maliyetlerin yükselmesi, tahsilât sıkıntılarıyla birlikte ayakta kalma mücadelesi içindedir. 
Diğer taraftan artan rekabet ve sorunlarla baş edememelerinden dolayı da ticari hayattan tamamen çekilmek zorunda kalacaklardır.
Bütün bunların yanında, Yeni Vergi Paketinde Konaklama Vergisi uygulanacak olması da bu sektörün endişelerini giderek arttırıyor.
Zaten piyasa şartlarında iyi durumda olmayan bu işletmeler, vergi artışı karşısında kazancı da düşecektir.
Özelikle küçük işletmelerin konaklama vergisinden muaf tutulması can suyu olabilir. Beraberinde bir rahatlamayı da getirebilir.
Gelelim Konaklama Vergisi küçük İşletmelere ne getiriyor.
Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nde yer alan ve Mecliste kabul edilen maddeye göre, otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan yeme, içme, aktivite, eğlence merkezleri ile havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi hizmetler "konaklama vergisine tabi olacaktır.
Geceleme hizmetinin, sağlıklı yaşam tesisleri, eğlence merkezleri gibi tesislerin bünyesinde sunulması, vergilendirmeye etki etmeyecek.
Konaklama vergisinin oranı yüzde 2 olacak. Cumhurbaşkanı, bu oranı bir katına kadar artırmaya, yarısına kadar indirmeye, bu sınırlar içinde farklı oranlar tespit etmeye yetkili olacaktır.
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in konu ile ilgili görüşlerini sizlere aktarmak istiyorum.
Bendevi Palandöken, “Getirilmesi öngörülen yüzde 2'lik konaklama vergisi küçük işletme sahibi esnafa olumsuz yansıyacaktır. Bundan en çok aile işletmeleri ile pansiyonlar gibi turizme hizmet eden yerler etkilenecektir. Aile işletmeleri ve pansiyonlar gibi küçük yerlerin konaklama vergisinden muaf tutulmalıdır.”
Küçük işletmelerin Konaklama Vergisinden muaf tutulmasını isteyen Bendevi Palandöken, bu işletmelerin Konaklama Vergisi yükünden kurtarılmasıyla rahatlayacaklarına dikkat çekiyor.
Konaklama Vergisi küçük işletme sahibi esnaftan alınmamalıdır ki, esnaflarımızın kazancı ve müşterisinin azalmasının önüne geçilsin. 
Eğer bu vergi hayata geçirilirse, ekstra bir maliyet getireceği içinde en çok bu esnaf kesimi etkilenecektir.  
Bunun yanında, diğer tüm konaklama işletmelerinde maliyeti artırmış olacaktır. 
Bu durum fiyatlarda bir artışı beraberinde getirecektir.
Dolayısıyla turizmde bu fiyat artışlarından olumsuz etkilenecektir. 
Bu nedenle küçük işletmeler, bu kesimdeki esnafımız, tıpkı öğrenci pansiyonlarında olduğu gibi, konaklama vergisinden muaf olmalıdır. 
Küçük işletmelerin nefes alması ve kazancının artması Konaklama Vergisi uygulamasından vazgeçilerek sağlanır. 
Vergide günümüz koşullarına göre bir  denge sağlanmalıdır. Kazanca göre bir vergi sistemi getirilmelidir.
Sanırım herkesin beklentisi de bu yöndedir. Ne dersiniz sizce de öyle olması gerekmez mi? 

Yorum Yazın