Kerim Candan
Kerim Candan

Koruyucu Maske, Yüze Takılır!

23 Mart 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Koruyucu Maske, Yüze Takılır!

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için yüze takılacak maskeyi zihnine takan, oksijen zengini bu ülkede oksijen fakiri bir kesim var. Bu oksijen fakiri kesimin en belirgin özelliği de her fırsatta dine ve dindarlara saldırmaktır.

Son bir aydır ülke gündemimize gelip bağdaş kurmuş olan Corona virüs hastalığı herkesin maskesini ortaya çıkardı.Gerçekten milletinin ve devletinin yanında olanlar üzüntüsünü ifade edip destek olmaya çalışırken, corona fırsatçıları ise yine her zamanki gibi dine, dindarlara ve imamlara saldırmaya başladı. Bu nedenle corona hastalığının ülkemizde seyrine dair kısa bir özet geçip kahramanlarımıza ve dinimize saldıranlara yer vereceğim.

İlk önce Çin’de, sonra Avrupa ülkelerinde görülen Corona virüsü maalesef Türkiye’yi de es geçmedi.Mart ayında başlayan salgın günden güne vaka ve ölüm haberleri ile gündemin ilk sıralarında yer aldı. Kısaca özetlersek; 11 Martta 1, 13 Martta 5, 14 Martta 6, 15 Martta 18, 16 Martta 47 ve 17 Martta 98 vaka ve 1 ölüm olarak devam etti. Sonrasında ise artarak 18 Martta 191 vaka 2 ölüm, 19 Martta 359 vaka, 4 ölüm, 20 Martta 670 vaka ve 9 ölüm, 21 Martta ise 947 vaka, 12 ölüm oldu. Şu an itibari ile toplam can kaybımız 21 olmuştur.Bunun yanında okulların tatil edilmesinin ardından toplantı, düğün, asker uğurlama gibi toplu organizasyonlar iptal edildi.22 Mart itibari ile de 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Mücadele devam edecek, inanıyorum ki vakalardaki bu artış zaafiyet değil corona ile girilen yarışın neticesidir.

Şimdi bu corona virüs sürecinde özveri ile gayret gösterenler kimlerdir diye bakarsak; en başta özveri ile çalışan sağlık bakanımız ve sağlık görevlileridir.Çünkü bulaşıcı ve yılışık bir hastalık olan corona çok çabuk bulaşmakta ve tehlikeli olmaktadır. Bu nedenle mücadelede risk altında olmasına rağmen özveri ile çalışan sağlık görevlilerimizden Allah razı olsun diyor, yar ve yardımcıları olsun diyorum. Burada karantina uygulamalarını sıkı sıkı kontrol edip şüphelileri izole eden güvenlik görevlileri de takdiri hak ediyor. Mutlaka görünen görünmeyen mücadele eden bir çok insanımız var. Elbette ekranlara çıkıp milleti aydınlatmaya çalışan doktorlardan ve medya sektörü de teşekkürü hak ediyor.

Bu gayreti gösterenlere karşı, Corona günlerinin kalpazanları kim diye bakarsak yine bir çok isim sayabiliriz.Burada isimlerini zikrederek kendilerine önem atfetmek istemiyorum. Fakat 25 bine yakın profesör, 15 bine yakın doçent doktorun olduğu bir ülkede corona aşısını imamların bulmasını bekleyen geri zekâlı bir kesim var. Corona mı bu gerizekalılar mı daha tehlikeli emin değilim! Neden derseniz; corona bir kere öldürür bunlar bir asra yakındır virüs gibi bu milleti zehirlediler. Bu geri zekalıların önde gelen ileri bir geri zekalısı ise tutmuş Tillolu din alimlerini ağzına sakız ederek onların aşı bulabileceğini söylüyor. Bu embesil kendince alaya alıp dalga geçiyor…

Şunu o kalın kafaları iyi anlamalıdır ki din adamlarının aşı üretmek gibi bir görevi yoktur.Olsa olur mu? Evet eskiden din adamı olup da kimya ve fen ile ilgilenen âlimlerimiz de olmuştur. Fakat harf inkılabı ile bir gecede cahil bırakılan bu toplumun değil icat yapmak, kim olduğunu bile hatırlayacak tarihi hafızası kalmamıştı. Bu arada aşı üretmek ve tıbbı buluşlar gerçekleştirmek bilim insanlarının işidir. Yani öve öve bitiremediğiniz zihniyeti size yakın diğer bilim insanlarının da görevidir. Fakat bu görevi onlardan beklemek yerine din adamlarından beklemek malum kesimin psikolojisine dair önemli ipuçları vermektedir. Bence bu kesimin normalden sapma davranışları var ve karantinaya alınmaları gerekir.

Ben bunların çağdaşlık, modernlik, laiklik, özgürlükçü, duyarlılık gibi birçok maskeden hangisini seçeceklerini ve bu maskeleri hangi yüzlerine takacaklarını merak ediyordum. Çünkü gerçekten çok fazla maskeleri var ve daha ilginç olanı da bu maskeleri takacak çok fazla yüzleri var. Fakat sizi şaşırtacak özel bir bilgi vereyim. Bunlar bu maskeyi yüze de takmıyorlar. Nereye mi takıyorlar? Sanırım birkaç yerleri var ama benim tahminim beyinlerine takmışlar olsa gerek…

Bu konuya nereden geldik?

Gerçekten corona virüsü hastalığı ile uğraştığımız şu günlerde dinimize ve imamlarımıza yönelik saldırıya cevap vermek zorunda hissettim. Yukarıda bahsettiğim gibi dinimize yönelik saldırılar, normalden sapma davranışlardır ve bunu yapanlar karantinaya alınmalıdır…

Yorum Yazın