Duran Çölcü
Duran Çölcü

KORONOVİRÜS’i fırsata çevirmek ahlaki değildir

19 Mart 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
KORONOVİRÜS’i fırsata çevirmek ahlaki değildir

Ülkemizde KORONOVİRÜS görülmesinden sonra bunu fırsatı çevirenlerin sayısı çoğalmaya başladı.

Bazı ürünlerdeki yüksek talebi fırsat bilerek aşırı fiyat artışına gidenler oldu.

Özellikle maske, dezenfekte malzemesi ve kolonya fiyatlarında artışlar tüketici olarak bizleri haliyle üzdü.

Hele birde ülkemizin içinde bulunduğu sürece bakarsak yapılan bir yanlıştır.

Bu davranış insani ve vicdanı bir davranış olmadığı gibi, ahlaki değildir.

Umarım bu yanlıştan dönülerek, fırsatı haksız kazanca çevirmekten uzaklaşılır.

Konuyla ilgili birçok kurum ve SKT temsilcileri uyarıcı açıklamalarda bulunarak, yapılan yanlıştan uzaklaşılmasını istediler.

Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Ticaret Borsası (KTB) ve Konya Sanayi Odası (KSO) tarafından haksız fiyat artışı yapan firmalar için disiplin uyarısı yapıldı.

KTO ve KTB ve KSO tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Korona virüs (Kovid-19) ile ilgili gelişmelerin ardından bazı ürünlerin fiyatlarında görülen artışlara karşı hem Ticaret Bakanlığımız hem de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz (TOBB) tarafından tedbirlerin alınmasına yönelik gerekli uyarılar yapılmıştır. Tüm üyelerimiz ve vatandaşlarımızın da bu konuda gereken hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz. Konya iş dünyası olarak her zaman olduğu gibi ülkemizin yaşadığı her zorlu süreçte kenetlenen üyelerimizle birlikte üzerimize düşen sorumlukları yerine getirmeye hazırız. Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası olarak tüm uyarılarımıza rağmen ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyururuz. Herkes bilmeli ki, vatandaşlarımızı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız."

Yapılan ortak açıklamada haklı olarak haksız fiyat artışı yapan firmaların uyarılması yerinde bir davranıştır.

Firmalara disiplin cezası verilecek olması da, fiyat artışına gidecek olan diğer firmalar içinde caydırıcı olur.  

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği(KONESOB)Başkanı Muharrem Karabacak özellikle esnafı endişeye sürükleyici kirli bilgileri paylaşanlara karşı dikkatli olunması konusunda sosyal medya kullanıcılarına uyarıda bulundu.

Muharrem Karabacak, “Fırsatçılığı vatan hainliği noktasına getiren bazı kesimlerin oluştuğunu görüyoruz maalesef. Sağlık Bakanlığınca yazılmış gibi bir algı ile vatandaşlarımızı ve özellikle esnafımızı endişe ve kaos noktasına sürükleme gayretli bir yazı şu an dolaşmakta ve akıbeti araştırılmadan da dolaşmasına vesile olunmaktadır. Resmi ağızlardan beyan edilmemiş hiç bir yazı ve söyleme itibar edilmemesini özellikle istirham ediyorum.”

Karabacak, vatandaşlarımızın, esnaf ve sanatkârlarımızın fırsatı ekonomik kazanca dönüştürmek isteyenlere karşı dikkatli olunmasını dile getirirken, resmi kurumlar tarafından yapılmayan açıklamaların sağlık açıklama olmadığı gibi, itibar edilmemesi noktasında bizleri uyarıyor.

Diğer taraftan Konya Cumhuriyet Savcılığınca koronavirüsü fırsatçılarına soruşturma açılması da iyi bir gelişmedir.

Konya Cumhuriyet Savcılığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:"KORONOVİRÜS (Kovid-19) Türkiye’de görülmesinden sonra özellikle maske, dezenfekte malzemesi, kolonya satanların, fiyatlarda fahiş artış yoluna gittikleri anlaşılmakla, sair hileli yollara başvurarak fiyatları etkilemek suretiyle mağduriyetlere yol açanların tespitine yönelik yapılan incelemede; 2 eczane, 2 medikal malzeme satışı yapılan işyeri ve 1 markette fiyat artışı olduğunun tespit edildiği, işyeri sahipleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK 237. Maddesi (fiyatları etkileme suçu) gereğince soruşturma başlatıldığı, Konya Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında ayrıca bilgi verilecektir."

Kurumlar ve STK temsilcileri tarafından yapılan açıklamalar fiyat artışı yapan firmalar için uyarıcı olduğu kadar, vazgeçmeleri noktasında olumlu bir katkı yapar.

Bizlerde fırsatçılık yapan firmalardan alışveriş yapmayarak, gerekli yerlere bildirerek, vatandaşlık görevini yerine getiririz.

KORONOVİRÜS’i fırsata çevirmek isteyen kişi ve firmaların ahlaki ve vicdanı olmayan davranışın önüne geçmiş oluruz.

Ne dersiniz sizce öyle olması gerekmez mi?

Yorum Yazın