Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

Korona da tesir etmediyse

17 Eylül 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Korona da tesir etmediyse

Eskiden dükkânların duvarlarına şöyle bir levha asılırdı; “ Dost istersen Allah yeter, mürşit istersen Kur’an yeter, delil istersen Muhammed yeter, zenginlik istersen kanaat yeter, ibret istersen ölüm yeter…”  Günümüz insanı da hala bu gibi uyarıcılara muhtaç durumda.

EN BÜYÜK İBRET KORONA

Tüm dünyayı kasıp kavuran, günlük hayatta, yaşam biçimimizde, ekonomiden eğitime, eğlenceden turizme,  şirketler arası antlaşmalara kadar, tüm dünyada bu kadar etki eden bir hadise ne tarihte yaşandı  ne günümüzde görüldü. Çin’de çıktı, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerini ABD yi kasıp kavurdu. Süper devletler, Dünyaca ünlü, “ ilim, bilim, teknoloji, ilaç, aşı, hastalık…”  Denilince ilk akla gelen üniversiteler;  dünyaca ünlü doktorlar, biyologlar, eczacılar, halk sağlığı uzmanları… Gözle görülmeyen bu minnacık virüs karşısında çaresiz bir şekilde önünde diz çöküp bekliyorlar. 

Bu Virüsün, tüm dünyada ölümüne sebep olduğu insan sayısından ve bulaşıp perişan ettiği kişilerden daha çok insanların gönüllerinde, ruhlarında, zihinlerinde açtığı manevi/psikolojik yara çok daha fazla ve büyük. Ekonomiye, sosyal hayata, eğitime, uluslararası ilişkilere… Verdiği zararın etkileri yıllarca süreceğe benziyor.

Bütün bunları şunun için yazıyorum. Bu hastalığa yakalanmış ve geçirmiş (Allah’ın izni, dostların duası, devletimizin desteği ile) biri olarak birkaç kelam etmek istiyorum. Bir kere bu hastalığın şiddeti, ağrısı, oluşu herkeste ayrı ayrı tezahür ediyor. Ben kendim için söylersem en büyük belirtisi şu oldu,  müthiş bir halsizlik, yemeye, içmeye, harekete karşı büyük bir isteksizlik, en çok sevdiğin kişiler dahil kimseyle görüşmek istemiyorsun. Yalnız kalmak ve sessizce yatıp beklemek istiyorsun. Tabi normal zamanlarda yalnız kaldığımız da gönlümüzü ve dilimizi neye alıştırmışsak onlar beden tarafından tekrarlanıyor istem dışı olarak. Dualar, okuduğumuz dinlediğimiz güzel şeyler, terleme, öksürük… Devam ediyor. Ben büyük ağrılar çekmedim ama yakınlarım bu dertlerden mustarip oldular. Sonuç İnsanın beden ve ruh dünyasında büyük bir etki ve değişim bırakan bir hastalık.

İNANCIMIZ İMDADA YETİŞİYOR    

Müslümanlar, olaylara hadiselere, sıkıntılara, sevinçlere İslam gözü ile baktıklarından bundan da çok olumlu hikmetler çıkarır, pek büyük ibretler alır. Bir kere Müslüman olmanın verdiği bir rahatlıkla en son ihtimali bile (ölümü) satın alan aklımız/imanımız bize şunları söyletir: “ Allah ne derse o olur. Bu hayatı bu ömrü bize Allah verdi. Ecel günümüz zaten belli. Ömür ne bir dakika kısalır ne bir dakika uzar.  Diriltende o öldürende o. “Künfeyekün” dedi mi her şey biter. Bu can bize emanet, veren istediği zaman geri alır…” Bunlara içten inanan bir insan çok rahat davranıyor sıkıntılar karşısında. Buna bir de ;”Salgın hastalıktan ölen şehit tir” hükmünü ekleyince  Müslümanların bu durumlarda daha rahat olduğu söylenebilir.

İYİ BİR İMTİHAN VEREMİYORUZ

Bu salgında şehrimiz maalesef iyi bir imtihan veremedi. Günlük sıralamada Konyamız İlk 5 ten hiç aşağı düşmedi. Hemşehrimiz bakan da zannederim bundan muzdarip. Ben şahsen çok iyi tedbirler alan birisiyim. Ama demek ki yeterli davranmadık veya tedbirsizlerden birinin gadrine uğradık. Bir çok eş dost ,”ben ayakta atlattım, normal hayata devam ettim…” diyor. Bu cümlenin tercümesi şu; “ben birçok kişiye bulaştırdım…”

Baştaki cümleyi buraya yazarak  ve bir ek yaparak yazıyı sonlandıralım: “ Dost istersen Allah yeter, mürşit istersen Kur’an yeter…” “ İbret almak istersen, tüm gelişmişliğine rağmen bilimin, çok güçlü olmalarına rağmen devletlerin karşısında eğildiği “KORONA” yı görmen de, Allah’ı ahireti ve sonsuzluğu anlaman için yeter…

Yorum Yazın