Duran Çölcü
Duran Çölcü

Kooperatifçiliğe daha fazla önem vermeliyiz

05 Mart 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Kooperatifçiliğe daha fazla önem vermeliyiz

Kooperatifçilik, imece, lonca, ahilik gibi isimlerle yüzyıllardır bulunan yardımlaşma ve işbirliğini esas alan, birlikte çalışmayı ve ortaklaşa iş yapma anlamına gelmektedir.

Yerel kalkınmada önemli bir rol üstlenen kooperatifçilik, ülkemizde ve farklı ülkelerde çok daha köklü bir tarihe dayanıyor.

Ülkemizdeki kooperatifleşme sürecinin en iyi yaşandığı dönem ise, Cumhuriyet dönemi olmuş, hak ettiği ilgiyle karşılaşmıştır.

Günümüzdeki kooperatifçilik anlayışının dikkate alınması daha çok ekonomik gidişatının olumsuzlaşmaya başlamasıyla süreciyle ilgilidir.

Sürdürülebilir bir ekonomik kalkınmada beklenen, üreticiden tüketiciye kadar herkesin bu sürece dahil edilebilmesidir.  Bu anlamda Kooperatifler değerlendirilebilecek verimli bir yoldur.

Son yıllarda AVM’ler karşısında zorlanan ve haksız bir rekabetle karşılaşan esnaf ve sanatkârlarımız için uygulananabilecek bir modeldir.

Bu model sayesinde esnaf ve sanatkârlarımız ayakta kalmayı başarırken, ekonomik kalkınmaya da büyük oranda bir katkı sağlayabilirler.

Ülkemizdeki istihdamın sorunun çözümünü de iyi bir katkı yapabilir.

Son yıllarda esnaflarımızın zincir marketlerle rekabet edebilmesi ve ayakta kalması için Ticaret Bakanlığı tarafından çeşitli modeller üzerinde çalışma yapılması iyi bir gelişmedir.

Kooperatiflerin daha iyi yönetileceği, denetleneceği ve faal olmayan ortakların ayrıştırılacağı bir mevzuat değişikliğine gidilecektir.

Kooperatiflere kamu satın alımlarında öncelik verilmesi için özel bir model üzerinde çalışılırken,

Kooperatiflerin krediye erişiminin önü açılacaktır.

1 milyon 800 bini aşan esnaf ve sanatkâr ile yaklaşık 12 bin kooperatif ve bunların 1 milyon 500 binin üzerinde ortağını düşündüğümüzde, bu çalışmalar bir ilaç olacaktır.

Ülkemizde 51 ilde 20 üründe faaliyet gösteren 295 adet tarım satış kooperatifi ve bu kooperatiflerin büyük çoğunluğunun bağlı olduğu 13 adet tarım satış kooperatifleri birliği vardır.

Yaklaşık 300 bin üretici ortağına hizmet sunuyor.

Birliklerin her biri kendi sektöründe ve bölgesinde önemli bir üretici kitlesini temsil ediyor.

Özellikle kırsal alanda, önemli bir istihdam olanağı sağlarken, üretici ortaklarından her yıl yaklaşık 1-1,5 milyar TL değerinde pamuk, yağlık ayçiçeği, kuru üzüm, kuru incir, zeytin ve benzeri tarım ürünleri alıyorlar.

Fiyatları üretici lehine regülasyonunu sağlarken, ekonomik olarak ta hareketliliği devam ettiriyorlar.

Kooperatifçiliğin getirisine ve kalkınmadaki rolüne bakarsak,  dünyadaki on binlerce kooperatiften ilk 300’ünün yıllık cirosu 2,2 trilyon doları aşmış durumdadır.

Kooperatifler arasında 1000'e yakın esnaf kredi ve kefalet kooperatifinden oluşan TESKOMB, Marmara Birlik, TARİŞ, Gülbirlik, Fiskobirlik, Trakyabirlik, Çukobirlik, Kozabirlik gibi tarım satış kooperatifleri birlikleri gibi her biri alanında öncü ve büyük kuruluşlar bulunuyor.

Şehrimizdeki PANKOBİRLİK, Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi, KOMEK ve Kimya Hatun Kooperatifi ve diğer yapı ve tarımsal kooperatifler, şehrimizle birlikte ülke ekonomisine ve istihdamına ciddi bir katkı yapıyorlar.

Sonuçta Kooperatifçilik Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu ilk günde birincil bir kalkınma modeli seçilip uygulandıysa ve büyük bir başarı elde edildiyse, yeniden kooperatifçiliğe önem vermeliyiz.  

Kalkınmadaki, “Verimlilik, ölçek, maliyet ve markalaşma” gibi sorunlarımıza önemli ölçüde çare olacak olan Kooperatifçiliğe daha fazla ağırlık vermekten, kazanan ülkemiz ve bizler oluruz. 

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Yorum Yazın