Ertuğrul Dilek

KONYASPOR VE KARTLAR STANDART ÇIKIYOR MU?

16 Eylül 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
KONYASPOR VE KARTLAR STANDART ÇIKIYOR MU?

Önce   UEFA kupası maçında bu yıl 2. Kez Türkiye’yi temsil eden takımlardan birisi olan Konyaspor’un Marsilya maçına  bir bakalım isterseniz.

Değerli dostum Dursun Seyis maçtan önce beni telefonla arayarak maçı izlememi ve kısa bir yazı yazmamı istedi.

Bende her zaman olduğu gibi maçı izledim.

Bir defa Konyaspor kötü takım değildi. Ancak ne hikmetse, rakip kale önünde bocalanıyor. Savunan takım az insanla yakalansa bile  Konyaspor bunu değerlendiremedi. Üstelikte  çok top kaybı ve rakip kanatların kullanılmasına tedbir alamadı. Eğer duran toptan gol yemeseydi veya direkten dönen top gol olsaydı, Konyaspor bu lige puanla başlardı. Kısacası Konyasporlular umutsuz olmamalıdır.

Gelelim süper ligdeki çıkan kartlara…Bir maç yönetim kalitesi, hakemin düzenli mümkün olduğunca onun temiz bir oyun seyrini sağlamasına bağlıdır. Oyun sırasında gerektiğinde şahsi cezalar verecektir. Ancak tespitlerimizde şahsi cezalar ya verilmiyor ya da zamanında ifade edilmiyor. Böyle davranışlar maç yönetiminde problemlere neden oluyor. Bir maçın daha başında örneğin ilk 15 dakikalık bölümünde ihtar kartını çıkaran hakem sertliklere mani olmak için ilk adımı atmıştır. Şahsi cezalarda aynı olaylarda farklı kararlar futbolcularda huzursuzluklar yaratmaktadır. Kartlarda standart uygulama bu nedenle önemli olmakta. Maç sonunda hakem tüm şahsi cezalarda haklı bir yönetim göstermişse o hakem bu konuda başarı sağlamış oluyor. Bir başka husus benim MHK'da iken 1984 yılında hakemlere 'yıldız futbolcuyu koruyunuz' diye bir sloganım vardı. 3 yıl sonra FIFA da aynı sloganı dünya hakemleri için istemişti. Sanki benden kopya çekmişti. Yani yıldız futbolcuyu koruyunuz istemi FIFA'dan da gelmişti. Bunda istenilen her takımda bir oyun kurucu yahut önemli golcü bulunuyor. O takımın yıldızı odur. Rakip ekip teknik adamları onları anti futbolla durdurmak için bu oyuncular üzerinde sertliklerle onları oynatmama düşüncesinde oluyorlar. Geçtiğimiz haftalardaki müsabakalarda gördük... Bu oyunculara devamlı yapılanlara sadece faul olmamalı. Müsabakanın başında kartlık olmayan bu tür davranışlara ikaz doğrudur da bu maçların ikinci yarısında artık ikaz diye bir düşünce olamaz. Hakemlere tavsiyemiz oynamak isteyeni oynatın, çünkü seyirciler onları seyretmeye geliyorlar. Kaynak: Kartlar standart çıkıyor mu?

 

Yorum Yazın