Mustafa KARGA

Konya’nın sağlığı nasıl?

10 Mart 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Konya’nın sağlığı nasıl?

Konya, sayısız alanda büyük  potansiyele sahip bir şehir. Sanayide, turizmde, ticarette, sanatta, siyasette, edebiyatta ve daha bir çok konuda. 
Bu şehrin sorunu sahip olduğu potansiyeli harekete geçirememesinde yatıyor. Gelişim için hep dışardan bir müdahale, bir itme, bir talimat bekleniyor.
Bu şehir, dinamikleri belli bir gelişim sürecinin ardından harekete geçmesi halinde, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önemli merkezlerinden biri haline gelebilir.
Ancak ne yazık ki şehrin dinamikleri çok yavaş hareket ediyor. Bu nedenle örneğin sanayide iyi bir gelişme yakalamamıza rağmen, potansiyelinin henüz önemli kısmı kullanılamıyor. Sanat, edebiyat, siyaset gibi alanlarda ise yok denecek kadar az katkımız var bu ülkeye… 

***
AK Parti iktidarları ile birlikte Konya, tarihinde hiç olmadığı kadar büyük bir gelişme yakaladı. Cumhuriyet tarihinde görülmeyen yatırımlar 10-15 yıl içerisinde Konya’ya yapıldı. Hızlı Tren gibi bir proje aklımızda yokken, bu hizmete kavuştuk. Bugün metronun temelinin atılmasını bekler konuma geldik. Şehirler de insanlar gibi canlıdır. Sürekli ihtiyaçlar ve gereklilikler değişir. AK Parti’nin yaptığı bütün bu yatırımlara rağmen, yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. 
AK Parti iktidarlarının en fazla yatırım yaptığı alanlardan bir tanesi de sağlık. Konya, 2002’den bu yana onlarca yeni hastaneye kavuştu. Yıllarca atıl vaziyette bekleyen Beyhekim Sağlık Kompleksi bitirildi, insanların hizmetine açıldı. Numune gibi şehrin merkezinde kalan bir hastane sıkıntılı süreçlerin ardından kapılarını halka açtı. Kadın ve Çocuk Hastanesi, şehirdeki büyük bir açığın kapanmasını sağladı. Bütün bunlar yetmedi, Sayın Cumhurbaşkanımızın hayali olan Şehir Hastanesi’nin de temeli atıldı. Tek başına devasa bir kompleks. Binden fazla yatak kapasiteli bir hastane…

***
Sağlık alanındaki gelişme sadece kamu yatırımlarıyla yakalanmadı. Birkaç yıl öncesine kadar, şehrimizde hepimizin adını bildiği çok az sayıda özel hastane vardı. Ancak bugün birçok özel hastane Konya’ya yatırım yapıyor. İstihdam oluşturuyor. 
Yazının girişinde Konya’nın potansiyelini harekete geçirmesi halinde birçok alanda Türkiye’nin önder şehri olacağına vurgu yapmıştım. İşte sağlık sektöründe bu potansiyel hem kamu yatırımları hem de özel sektör yatırımları ile harekete geçti.
Bugün çevre şehirlerden, hepimizin tanıdıkları Konya’ya tedavi olmak için geliyor. Hatta daha uzak şehirden bile, belli hastalıklar nedeniyle şehrimize gelen misafirlerimiz oluyor.
Bütün bunları söylerken, hala hizmette aksayan yönlerimiz olduğunu görmezden gelmiyorum. Ancak bir slogan haline gelen ‘Anadolu’nun sağlık üssü’ cümlesi, bugün sadece bir slogan değil. Gerçekten Konya, Anadolu’nun sağlık üssü olmuş durumda. Ve sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 80’lerin üzerinde.
Bu başarıda çok önemli isimlerin emeği var. Hem siyasilerimizin hem de sağlık yöneticilerimizin çok emeği var. Hepsinden Allah razı olsun…
 

Yorum Yazın