Duran Çölcü
Duran Çölcü

KONYA'NIN İHRACAT BAŞARISI

08 Ocak 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
KONYA'NIN İHRACAT BAŞARISI
  1. sanayisini 2019 yılında bir başarıya daha imza atarak, ihracatına yükseltmesi şehrimiz için güzel bir gelişme oldu.

2018 yılında ihracatını yüzde 15,2 arttırarak 1 milyar 803 milyon dolara yükseltmişti.

2019 yılında ise hedeflediği 2 milyar 13 milyon 869 bin dolar ihracatı gerçekleştirerek, bizlere bir sevinç yaşattı.

Türkiye ihracat sıralamasında 13. sıradan 12. sıraya yükselen şehrimiz, 2019 yılındaki ihracatını yüzde 11,7 ile 2.04 olan Türkiye ortalamasının 5,7 kat üzerinde artırdı.

Bu başarıdan dolayı bütün sanayicilerimize, emekçi çalışanlara, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Konya her zaman başarılarının üstüne başarı eklerken, ülkemizde ve dünya da dikkatleri üzerine çekmeye devam edecektir.

2020 yılında da ihracatını yükselterek, hak ettiği hedeflere ulaşacaktır. Çünkü bu potansiyeli ve gücü de vardır.

Konya’nın ihracattaki başarısıyla ilgili yapılan değerlendirmeleri sizlerle aktarmak istiyorum.

2020 yılında sanayicilerimizin yeni bir rekora imza atacağının dile getiren Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk,“2019 yılında yapılan 2 milyar 14 milyon dolarlık ihracat ile Konya, Cumhuriyet Tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Konya 2019 yılında Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı payı 1,21 çıkartarak en yüksek ihracat yapan şehirler listesinde 12. Sıraya yükselmiştir. Müteşebbislerimizin fedakârca çalışmaları ile Konya küresel ekonomide hızla ilerlediğini tescillemiştir. Bu başarıyı sağlayan tüccar ve sanayicilerimizi kutluyor, emeğini harcayan alın terini döken herkese teşekkür ediyorum. 2020 yılında da Konya’nın ihracatını yükseltmesi adına alternatif pazar çalışmalarına devam edeceğiz.”

Başkan Selçuk Öztürk, ihracattaki başarıda Konyalı Müteşebbislerimizin fedakârca çalışmalarının olduğunu dile getirerek, şehrimizin dünya ticaretinde hızla ilerleyerek, adını tescillediğine dikkat çekiyor.

Konya'nın 2019 yılındaki 2 milyar dolar ihracat hedefine ulaştığını söyleyen Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü,“Konya’mız 2019 yılında 2 milyar 13 milyon 869 bin dolar ihracatla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Şehrimize bu gururu yaşatan tüm sanayicilerimize, çalışan kardeşlerimize teşekkür ediyor, 2020’nin yeni bir rekor yılı olmasını diliyorum. 2019 yılı Konya açısından ihracat yılı oldu. 2019 yılında ihracatımızı yüzde 11,7 ile 2.04 olan Türkiye ortalamasının 5,7 kat üzerinde artırdık. İnşallah Konya, 2019 yılında yakaladığı bu ihracat ivmesini, 2020 yılında daha da artırarak, yeni ihracat rekorları kırmaya devam edecek., Sanayi odası olarak ihracatı desteklemeye devam edeceğiz."

Başkan Memiş Kütükcü, 2020’de yeni bir hedef belirleyerek, ihracat artışını yükselteceklerini, yeni rekorlar kıracaklarını ifade ederek, sanayi odası olarak ihracatı desteklemeye devam edeceklerini dile getiriyor.

Sanayicilerimizle, ihracat başarısından dolayı gurur duyduklarını dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,Konya’mız 2019’da yüzde 11,75 artışla 2 milyar dolar ile tarihinin en yüksek ihracatını yaptı. Bu başarı nedeniyle sanayicilerimizle, tüccarlarımızla, çalışanlarımızla gurur duyuyoruz. Bu rakamın yükselmesi için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

Başkan Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak sanayicilerin ihracatını yükseltmesi adına her türlü desteği verdiklerini, Konya’nın ihracat başarısından dolayı gurur duyduklarını söylemesi de önemlidir.

Gelinen noktada şehrimizin ihracatını yükseltesi ve rekor kırması Konya adına önem arz eden bir gelişmedir.

Umarım 2020 yılında bu başarısını devam ettirir, başarılarına yenisini daha ekleyerek, yeni bir rekor kırar.

Çünkü Konyalı sanayicinin bu gücü, potansiyeli, üretim kapasitesi ve enerjisi de vardır.

Daha fazla desteklenerek, önündeki sorunlardan kurtarılması da bu başarıyı arttırmada çok büyük olumlu etken olacaktır. Ne dersiniz sizce de öyle olması gerekmez mi?

Yorum Yazın