Duran Çölcü
Duran Çölcü

Konya’nın Hafızası Küçükbezirci’yi andık

18 Aralık 2019
3 dk Okuma
2 yıl önce
Konya’nın Hafızası Küçükbezirci’yi andık

Aramızdan ayrılışının birinci yılında Hocam Gazeteci- Yazar Seyit Küçükbezirci’yi hala arayıp, özlüyoruz.

Meslekte bana ve diğer arkadaşlarıma katkısından dolayı minnet duyarken, rahmetle anıyorum.   

Gazeteci-Yazar ve Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Kurucusu olan Seyit Küçükbezirci, Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneğinin düzenlendiği “Seyit Küçükbezirci’yi Ölümünün 1. Yılında Anma ve Vefa Günü” programıyla anıldı. 

Programda Seyit Küçükbezirci’nin Konya Fikir, Sanat ve kültür hayatına katkıları, gazetecilik ve köşe yazarlığı yönleri hakkında konuşmalar yapıldı.

Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü Konferans salonunda düzenlenen programa, Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, yönetim kurulu, dernek üyesi yazarlar, gazeteciler, akademisyenler fotoğraf sanatçılarının yanı sıra Seyit Küçükbezirci’nin oğlu Cengiz Küçükbezirci ve torunu Seyit Alper Küçükbezirci katıldı.

Programın açılışını yapan Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, “52 yıl önce tanıştık, yarım asırlık tanışıklığımızda hayran kaldığım nadir insanlardandı. Konya fikir sanat adamları derneğinin kuruluşunda birlikte çalıştık. Asla ezberci biri değildi kimseyi taklit etmez, çok özgün bir insandı” diye konuştu.

Diğer konuşmacılardan Prof. Dr. Caner Arabacı, O bir Konya Profesörüydü konusuyla Küçükbezirci’nin Konya’ya sahip çıktığına değindi.

Bekir Şahin ise, O Bir Koleksiyoncuydu konusuyla Küçükbezirci’nin en önemli yönünün güvenilir olmasının yanı sıra, her türlü yayını takip edip, topladığını ifade etti.

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, O bir Edebiyatçı-Folklorcu konusuyla Seyit Küçükbezirci ile yakın dostluklarından bahsederek, Edebiyatçı ve folklorcu yönünü anlattı.

Prof. Dr. A. Osman Öztürk’te, O enteresan Bir İnsandı konusundaki konuşmasında, Seyit Küçükbezirci’nin kişiliğinin farklı yönlerle anlatırken, akademik çalışmalara çok değer vererek, destek olduğunu dile getirdi.

Seyit Küçükbezirci’nin öğrencisi olan Halime Bal “O Bir Öğretmen” başlıklı konusuyla Küçükbezirci’nin öğretmen sıfatını tam anlamıyla taşıdığını ifade etti.

Seyit Küçükbezirci’nin torunu Seyit Alper Küçükbezirci ise, torununun gözünden Seyit Küçükbezirci başlığı altında dedesinin kendisine vasiyet ettiği kitabın önsözünü okuyarak başarılarını anlattı. 

Seyit Alper Küçükbezirci’nin dedesi Küçükbezirci hakkında yazdığı “O Bir Gazeteci Seyit Küçükbezirci” adlı kitabın programa katılanlara dağıtılması anlamlı idi.

“O bir Gazeteci”  konusunu da ben anlatmıştım. Seyit Küçükbezirci Hocamdan çok şey öğrendim.

Mesleğimde adeta beni tamamladı. Mesleki etik ve ahlaki kurallara uymamızı isterdi.

Araştırmacı- Yazar ve Gazeteci olmasının yanında, toplumsal olaylara bakış açısı ve birlik ve beraberlikten yana olan tavrı benim için önemliydi.

Doğru bildiğinden şaşmaz, dik duruşlu, ülkemizin manevi değerlerine son derece sahip çıkıp, saygı duyan bir kişiliğe sahipti.

Ondan mesleki ve insani olarak çok şeyler öğrendim. Özellikle dinlemesini bilen, kolay beğenmeyen, beğendiğini de takdir eden ve sürekli teşvik eden birisiydi.

O aslında öz bir Gonyalıydı. Bu şehrin sevdalısı olup, daima sorumluluk duyarak hareket ederdi.  

Konya’nın tarihini, sanatını, edebiyatını, folklorunu, gelenek ve göreneklerini, değerlerini iyi bilirdi. Tam anlamıyla bir Konya aşığıydı. 

Konya onun için çok değerliydi. Bir gün bile ayrılmaya dayanamazdı. Hep özlem duyar ve burada son nefesini verip, defnedilmek isterdi.

Öylede oldu. Geçen yıl Araplar Ak Camide kılının cenaze namazından sonra Araplar mezarlığına sevenleriyle birlikte toprağa verdik.

Allahtan Rahmet dilerken, mekânı cennet olsun. Örnek hayatıyla bizlerle birlikte hep yaşayacaktır.

Yorum Yazın