Mustafa KARGA

Konya’nın bakanı HOŞGELDİNİZ

28 Ekim 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
Konya’nın bakanı HOŞGELDİNİZ

 

Konya’ya olan sevgisini her fırsatta dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün şehrimize geliyor. Belediyeler ve bakanlıklara bağlı birimlerin bitirdiği 1.5 milyarlık yatırımın açılışını yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kent Meydanı’nda halkla buluşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’ya en fazla gelen liderlerin başında yer alıyor. Türk siyasi tarihini inceleme fırsatımız olsa, muhtemelen bu sonuç tarihi verilerle de desteklenir. Her seçimde Konya, en son miting yapılan Anadolu şehri. Bu bile AK Parti için, Konya’nın önemini gösteren bir veri…

15 yıllık AK Parti iktidarında Konya’dan bakanlar, başbakanlar çıktı. Uzun sayılabilecek sürelerde ise bakansız kaldı, bu şehir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllar önce Konya’da yaptığı bir mitingte, Konyalılar bakanlık özlemlerini sloganlara dökmüşlerdi.

O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanımız ise halkın bu bakanlık talebine, ‘Konya’nın bakanı benim’ diye cevap vermişti… Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekten de hep Konya’nın bakanı oldu. Konya’nın ne projesi, ne işi varsa hep takipçisi oldu. Olanaklar çerçevesinde projelerin hızla yürümesi için gerekli talimatları verdi. Bundan sonra da aynı duyguyla Konya’nın meselelerine sahip çıkacağına inancımız tamdır.

 

KONYA’NIN ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI

2019’da giderken, Cumhurbaşkanını kentimizin sorunları ile uğraştırmak ne kadar doğru bilmiyorum. Ancak halkın dertleriyle dertlenen Cumhurbaşkanına Konya’nın dertlerini iletmek de bizim görevimiz. KOP bir zamanlar Konya’nın kızılelmasıydı. Çok şükür bu proje AK Parti iktidarı döneminde ilerledi. 2019’da da sona erecek. Ancak KOP, Konya Ovası’nın sulama sorunlarını maalesef bitiremeyecek. Bu nedenle havza dışından su taşınması başta olmak üzere, bölgenin su problemini çözecek projelerin takip edilmesi gerekiyor.

Konya gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bir şehir. Bu nedenle hem şehirlerarası yollarda hem de şehiriçinde trafik sorunu yaşıyoruz. Çevre Yolu Projesi, yolunda ilerliyor. Ancak Konya Metrosu ile ilgili hala vatandaşların kafalarında soru işaretleri bulunuyor. Konya, metroyu 10 yıllarca konuşmak istemiyor. Metro projesinde Konya’nın en büyük güvencesi Cumhurbaşkanı Erdoğan…

Sivil havalanı talebi Konya’nın yıllardır talebi… Ancak ne yazık ki kamuoyunda yükselen bu talep, bugüne kadar karşılık bulamadı. Artık, Karaman-Aksaray gibi illerde bile havaalanı yapılırken, Konya’da bölgesel bir havaalanı düşünülmemesi kafalarda soru işareti bırakıyor.

Lojistik Köy Projesi’ni çok bekledik. Sayın Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçtiğimiz aylarda temeli atıldı. Umarım bu proje de yıllarca sürüncemede kalmaz…

Konya bir üniversiteler şehri. Ancak, Konya, bir ilim-bilim şehri demek yanlış olur. En fazla bir öğrenciler şehri diyebiliriz. Üniversitelerimize yönelik pek çok eleştirimiz olsa da elimizdeki varlıklarımız bunlar. Bu nedenle Konya’daki iki devlet üniversitesi rehabilite edilmeli… Birilerinin çiftliğine dönüşen her kurum, şişer-hantallaşır ve yozlaşır. Değerlerimiz olan üniversitelerimizin yozlaşmasını istemeyiz ve Konya’nın merkez şehir olma hedefinde üniversitelerin üzerlerine düşen görevi yapmasını isteriz.

Bu bağlamda Konya’nın bilim-ilim şehri olması en önemli projemiz olmalı…

Vizyoner bir lider olan Cumhurbaşkanımızın Konya’nın geleceğini aydınlatacak projeleri tek tek hayata geçirdi. Bundan sonra da daha fazlasını yapacağına eminim…

 

Yorum Yazın