Mürsel ÇETİN
Mürsel ÇETİN

Konya’da son günlerde herkesin konuştuğu kim bu Köseoğlu?

26 Mayıs 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Konya’da son günlerde herkesin konuştuğu kim bu Köseoğlu?

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in A Takımı’nda yer alan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi’nin Başkanı Ahmet Köseoğlu, son günlerde en çok konuşulan, yazılan, sosyal medyada paylaşılan isim oldu. Adeta Teknik Direktörlük yapan Köseoğlu’nun başını çektiği KOMEK, şampiyon oldu, rekor üstüne rekor kırıyor.

“Endülüs’ten Selçukluya” temasıyla bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen “KOMEK 13. Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni”nin çok güzel bir organizasyonla yapılan açılışından son gününe kadar programlarını takip ettim, gördüm, görüntüledim, haber yaptım ve duyurdum.

Etkinliklerin sürdüğü 8 gün boyunca ben yoruldum ancak benden daha fazla yorulan Sayın Köseoğlu’nu ve ekibini gördüm. Açılışın yapıldığı gün başta olmak üzere etkinlikler süresince Sayın Köseoğlu’nun kaç kilometre yol yürüdüğünü, kaç merdiven çıktığını, kaç kilometre koştuğunu, kaç kalori harcadığını merak ediyorum.

Teknik direktörlüğünü Ahmet Köseoğlu’nun yaptığı ve kısa adı KOMEK olan Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nın sergisini 80 bin kişi ziyaret etti. Bir sergiyi bu kadar kişi gezecek... Bu müthiş bir rakam. Sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı.

Etkinlikler boyunca şunu da gördüm ki çok güzel bir halkla ilişkiler çalışması var. Yine bunlardan birisi “İlçeler Konya’yla Buluşuyor” projesi kapsamında 5 bin kişiye rehber eşliğinde sergiyi ziyaret etti, “düğün pilavı” ikram edildi, tarihi ve turistik yerler gezdirildi.

Sayın Köseoğlu, yaptığım bir röportajda, “Biz zamanı öldüren değil olduran”, “KOMEK kendisiyle yarışıyor”, “KOMEK Büyük bir aile” gibi başlıkların yanı sıra sanatı sanat için düşünenlerin aksine yeni bir sloganla “Sanatın halk için, vatan için olduğunu da gösteriyoruz” felsefesiyle yaptıklarını ifade etti. İslamifobi’yaya Konya’dan da mesaj verildi.

KOMEK’te “Sanat halk için” kalıpları kırmak ve bugüne kadar 280 branşta 500 binden fazla kursiyere hizmet vermek. Konya’dan, Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve dünyanın farklı ülkelerinden misafirleri ağırladı. Konya’da kültürel haraketliliğe katkı yaptı. Peki Ankara başta olmak üzere Kocaeli gibi diğer büyükşehirlerde kaç branşta kaç kursiyer kazandırıldı. İşte Konya’nın şampiyonluğu buradan geliyor, yarısı kadar bile değil.

Şölen havasında geçen etkinlik süresince söyleşiler, konserler, yarışmalar, sohbetler, şiir dinletileri, KOMEK kursiyerlerinin uygulamalı gösterileri, KOMEK Mutfağı, KOMEK Şehir ve Eğitim Çalıştayı, Emeğinizi Ödüllendirin Yarışması Ödül Töreni, “Ne Çıkarsa Bahtına” isimli yemek yarışması, “Örgü Yarışması” gibi çok sayıda program ve etkinlik yer aldı.

Ahşap boyamadan, altın nakışına, çini, ebru, iğne oyması, mefruşat, takı tasarım, tel kırma, resim alanlarında ziyaretçiler hayranlıkla gezdi sergiyi. Buram buram Anadolu, Selçuklu, Osmanlı, Endülüs havası yaşandı ve yaşatıldı. Geçmişten gelen kültürel birikimi yaşatma ve geleceğe aktarma konusunda KOMEK’in yaptığı bu önemli işlevsel görev örnek alınmalı.

Sergi kapsamında yoğun ilgi gören etkinliklerden biri de Payitaht Abdülhamid Dizisi oyuncularının Konyalılarla buluşması idi. Osmanlı Hanedanından Orhan Osmanoğlu ile dizi oyuncuları Bedri Can Sipahi ve Duygu Gürcan, Gençlik ve Tarih" isimli söyleşi gerçekleştirdi.

“15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma” Programı, 15 Temmuz’u anlatan film, işaret dili kursiyerlerinin sahnelediği eserler ve kahramanlık türküleri ile Sayın Köseoğlu başta olmak üzere hepimiz duygusal anlar yaşadık ve gözyaşlarımızı tutamadık.  

Sayın Köseoğlu’nun KOMEK Yaz Okulu Çalıştayı’nda ise akıcı bir uslupla adeta bir Bakan edasıyla kısa ve öz doyurucu bilgiler veren, bunu rakamlarla destekleyen, konuşma metninden veya notlardan okumadan, tereddüte düşmeden, konuya vakıf, işinin ehli, ne yaptığını ve ne yapacağını bilen bir konuşma yaptı. Mesleğimizi yaparken binlerce program takip etmiş biri olarak şunu gördüm; “Çok konuşmak marifet değil, iş yapmak önemli olan”. Köseoğlu da kısa ve öz konuşmasında yaptıklarını akıcı bir üslupla özetledi.

“Yaz okulu” projesi kapsamında verdiği mesajında “çocuklarımıza millet ve vatan sevgisini kazandırmalıyız ve bu yolda çalışmalarımızı hızlandırmalıyız” cümlelerini özetledi.  

“KOMEK Şehir ve Eğitim” çalıştayında, meslek edindirme kurslarının, mesleki eğitimin yanında sosyal ve kültürel hayatta önemli bir boşluğu doldurduğuna dikkat çekildi ve eğitim düzeyinin daha nitelikli hale getirilmesi için yapılması gerekenler konuşuldu.

Başkan Köseoğlu, yaptıklarıyla yetinmemiş, “daha güzel nasıl yapabiliriz” diye uzmanların ve akademisyenlerinde görüşlerine başvurmuş.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekeriya Mızırak’ın Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu dile getirdiği konuşmasında, “İnsanlar aç kalınca ilk önce değerlerini yer” sözünü anımsatması oldu.

Etkinliklere katılan ve ilk defa kameralar karşısına çıkan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek’in eşi Fatma Akyürek hanımefendinin samimi açıklamaları ve yaptığım röportajı izleyicilerimizle paylaşma fırsatı buldum.

Hayata geçirilen ve Türkiye’ye örnek bir uygulama olan KOMEK, gençlerin, ev hanımlarının, emeklilerin ataletten kurtarıp eğlenerek öğreten, tüketen değil üreten bir konuma getiren KOMEK, dile kolay 280 dalda binlerce kişiye kurs veriyor.

Üretime katkıda bulanarak insanları mutlu ediyor.

13 yıldır faaliyetlerini sürdüren KOMEK’te son 7 yılda ise internet üzerinden kayıt yapılıyor. Zorunluluk yok, insanlar istiyor. Bahar ve güz olmak üzere 2 dönem kayıt yapılıyor ve yılda 80 bin kişi kayıt oluyor. Yazın ise 20 bin genç KOMEK’e kayıt oluyor.  Gönüllülük esası var ve kayıtlar dolu.

Sayın Köseoğlu, KOMEK’te bu yıl sonuna kadar kayıt sayısında 100 bin kişiye ulaşacaklarını belirterek, bir kitap okuyanın hayatı değişiyorsa, KOMEK’te hayatında yeni bir sayfa açılanın neler değiştiğini anlatıyor.

Aynı zamanda KOMEK, kentin eğitimine ve huzuruna katkı sağlıyor. Tarihi bağımızı güçlendiriyor, sanata bakışımızı geliştiriyor.

Teknik direktörlüğünü Sayın Köseoğlu’nun yaptığı KOMEK ekibinin gözlerindeki ışıltıyı gördüm, heyecanı gördüm, ülkesine katma değer sağlamanın verdiği huzuru ve mutluluğu gördüm. KOMEK’te idarecisinden kursiyerine takım ruhuyla çalışıldığını, büyük bir aile olmanın gereğini yaptıklarını, çalışan her bir ferdinden daha fazla Teknik Direktör Köseoğlu’nun çalıştığını ve yorulduğunu gördüm.

Takım ruhu budur. Şampiyon olmakta kolay değil. Şampiyon olan KOMEK’in başta Başkan Akyürek olmak üzere, Teknik Direktör Köseoğlu’nu, takım oyuncularını ve ekibini, her birini tebrik ediyorum.

Siz ne kadar şampiyon olursanız, kendinizle yarışmaya devam eder ve kendi rekorlarınızı kırarsanız, o kadar üretken insan demek, istihdam demek, mutlu insan demek, ülkemize katma değer kazandırılması demek…

Sayın Akyürek, Sayın Köseoğlu, nice şampiyonluklar yaşamanız dileğiyle başarılara imza atmanız dileğiyle….

Yorum Yazın