Yaman ADAM
Yaman ADAM

Konya’da Kültürel Hareketlilik

05 Mayıs 2014
3 dk Okuma
8 yıl önce
Konya’da Kültürel Hareketlilik

TYB Konya Şubesinde bu hafta Mevlâna Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler’in düzenlediği “Mevlâna ve Mesnevîye Yakınlaşmak” üzerine konuşuldu. Konuşmacı, Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü başkanı ve Ankara Mevlâna Araştırmaları Derneğinin de başkanı olan Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu idi.
Toplumun olgunlaşmasında Hz. Mevlâna(k.s)’nın eserlerinin etkisinin büyük olduğu gerçeğinden hareketle Mevnevî’den örnek beyitler açıklayan Karaismailoğlu; yeryüzünde en büyük kazancın hayırla anılmak ve iyi bir ad bırakmak olduğuna vurgu yaparak “kendini unutursan seni anarlar!” dedi.
Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya gelişinin 786.yılı münasebetiyle şehrimizde gerek Büyükşehir Belediyesi ve gerekse Mevlâna Enstitüsü ile İl Kültür Müdürlüğü’nce de çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Konya Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen temsili karşılama töreni, Mevlana Meydanı'nda halka açık olarak temsil edildi.
Vali Muammer Erol bir konuşma yaparak; Mevlana'ya ev sahipliği yapan Konya’mızın şanslı olduğunu ve bu tür etkinliklerle Mevlana'nın öğretilerinin en güzel şekilde anlatıldığı ve yaşatıldığını ifade etti. Hazreti Muhammed(sav)’in, Allah(cc)’ın istediği gibi bir insanın nasıl olması gerektiğini ortaya koyduğu ve Hazreti Mevlâna(k.s)’nın da bu gerçeklerin tüm dünyaya yansıtılmasında ayna görevi gördüğünü vurguladı.
Evet, İnsanlık; Hz. Mevlâna(k.s)'nın gönül/ruh dünyasıyla temâşâ ederek önce kendilerini sonra da birbirlerini keşfetme fırsatı buldular. Hz.Mevlâna(k.s)’nın eserlerinin Yüce Kitabımız Kur’ân-ı Kerim’in önce kendi kuşağına ve sonra da gelecek kuşaklara birer yansıması olduğunu unutmayalım.
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de yükü sevgi ve hoşgörü olan güzellikler kervanının Konyamızı teşrif etmesinin insanlık tarihi açısından önemine vurgu yaptı.
Asırlardır Hz. Mevlâna(k.s)’nın eserlerinden tüm dünyaya Kur’ânî mesajların yayıldığını ve elimizdeki değerlerin kıymetini aklederek/özümseyerek Konya’da ikamet etmemizden dolayı taşıdığımız sorumlulukların gereğini yerine getirmek durumunda olduğumuzu da unutmayalım.
Hz. Mevlana’nın tüm dünyada bilinip tanındığını ve saygı duyulduğunu hatırlatan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı;
“Semerkant’ta Buhara’da pişen ve Belh’ten başlayan bir yolculuk Konya’da son buluyor. Konya’ya bir soluk, bir ruh geliyor. Konya bu ruhu pişiriyor ve tüm dünya ile paylaşıyor. Hz. Mevlâna(k.s)’nın o sessiz çığlığı dünyanın dört bir yanında karşılık buluyor. İnsanın bu kadar ihmal edildiği; şekle, ırka, görünüşe, düşünceye bu kadar teslim olduğu çağımızda Hz. Mevlâna(k.s) sekiz yüz yıl öncesinden ‘Kırın testileri ve bakın, sular nasıl aynı yola akar’ diyen bir çığlıkla bütün dünyanın dikkatini çekiyor” dedi.
Araştırmacı gazeteci yazarlarımızdan Av. M. Ali Uz ağabeyimizin muhtereme eşlerinin Hakk’ın rahmetine kavuştuğu haberini aldık ve Hacıveyis Camii’ne koştuk.
Konya’mızda altı yıllık başarılı hizmetlerinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki yeni görevine gitme hazırlığındaki eski İl Müftümüz Şükrü Özbuğday’ın namaz öncesi “ölmeden önce ölüme hazırlıklı olmalıyız” mesajlı nezih ve anlamlı vaazını müteakip ikindi namazı sonrası ebedî yolculuğuna uğurladık annemizi...
Rabb’imiz bütün mümin ve müminelere rahmet etsin. Geride kalanlarına da sabr-ı cemil ve hayırlı/bereketli ömürler versin.
Cenazenin ardından Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto mitingine/yürüyüşüne katıldık.
Grup adına konuşan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi; Mısır tarihinin derinlerinde kalan artıkların harekete geçerek Mısır halkının iradesini ters yüz edebilmek ve meşru yönetimi yıkmak için zorbalıklar yaptığını, Mısır halkının hiçbir zaman bu oldu bitti’ye razı olmayacağını ve alanlara inerek “Mısır bizimdir, Mısır halkınındır ve Mısır halkının dediği olacaktır!” diyerek haklarını aradıklarını ifade etti.
Meydanlara inen milyonlarca insanın, şiddete başvurmadan meşru yollarla haklarını savunduklarını; Konya Sivil Toplum Platformunun da tüm dünyaya, eğer bu zorbalığa mani olunmazsa dünyanın zalim ve hainlerin hegemonyasına terk edilmiş olacağı uyarısında bulunduklarını vurguladı.
Bu hak ve hukuk tanımaz zalim darbecilerin sömürgeci Batılı güçler tarafından desteklenip cesaretlendirildiğinin altını çizerek; “Ortalıkta hukuk mukuk yok. Kanunlar kullanılmak suretiyle katliam bu kez de hukuk yoluyla gerçekleştirilmek isteniyor. Bunun için de 529 kardeşimiz ve şimdi de 683 kardeşimizle ilgili idam cezası verdiler.
Sessiz kalırsak bunlar daha da devam edeceğe benziyor.
Çünkü bunlar katil, bunlar öldürmekten başka bir şey bilmezler.
Bunların anne babaları yanı başlarında olan İsrail'dir.
İnsan hakları savunuculuğu yapma iddiasında bulunanlar neredesiniz?
Hani siz; ‘ne kadar suçlu olursa olsun, bir insanın idamını biz istemeyiz, idam cezası kaldırılsın’ demiyor muydunuz?
Mısır'da yüzlerce insan idama mahkûm edilmiş, bir açıklama yapmayacak mısınız?!
Bir ses vermeyecek misiniz?!
Ama vermiyorlar, veremiyorlar…
Türkiye'deki bütün sivil toplum örgütleri ve dünyanın başka yerinde olanlar da bulundukları yerlerde, en yüksek sesle Mısır'daki bu idam kararlarını telin etmelidirler. Bunun için herkesi göreve çağırıyoruz” diye seslendi.
Topluluk ise Rabia işareti yaparak;
“Her yer Mısır, her yer direniş!”
“Defol Sisi, seninleyiz Mursi!”
“Konya'dan İhvan'a, direnişe bir selam!” sloganlarıyla karşılık verdi.
MAZLUMDER Konya Şube Başkanı Derviş Argun; Mısır'da şahadete düşen her bir cân için başka coğrafyalarda binlerce cânın harekete geçtiğinin altını çizerek;
“Sisi ve onun zalimleri yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirip Esma kızımız başta olmak üzere kardeşlerimizi şehit ettiler. Zulümlere, işkencelere şahitlik ettikten sonra nasıl sessiz kalabiliriz?! İşte şimdi hepimiz meydanlardayız. Mursi ve takipçileri yalnız değildir” dedi.
İnsan ve Medeniyet Hareketi Konya Şube Başkanı Adem Ceylan da;
“Tüm dünya ve insanlık vicdanı ciddi bir imtihan veriyor. Yaşanan zulümlere karşı Türkiye'nin dışında sesini yükselten başka bir ülke yok! Kardeşlerimiz bize kaybolan değerlerimizi hatırlatıp şehadet bilincimizin yeniden dirilmesine vesile olmuştur! Biz Hakk’ın, haklının ve halkın tarafındayız. Darbelerden çok çekmiş, yıllarını, servetini, nesillerini tüketmiş bir ülke olarak sesimiz daha da yüksek çıkmalıdır. Bu ruhu asla terk etmeyelim!” diye seslendi.
Bugünden itibaren Meram Belediyesi Konevî Tiyatro topluluğu tarafından hazırlanan; senaryosunu Münir Karakaş'ın yazdığı ve yönetmenliğini Bengisu Gürbüzer Doğru’nun yaptığı Osmanlı Devleti´nin kuruluşunu konu edinen “Osman Gazi ve Şeyh Edebali” oyunu, Konevî Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Dekor ve ışık tasarımını Hakan Özdemir’in yaptığı oyunda on kadar oyuncu rol alıyor. 5, 6, 8, 12, 15 ve 19 Mayıs tarihlerinde sahnelenecek oyunun seansları saat 20.00’de ve girişler ücretsiz olacak.
Allah(cc)’a emanet olunuz. 

Yorum Yazın