Ümit ÖZEL
Ümit ÖZEL

Konya’da bir başarı hikayesi

25 Mart 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Konya’da bir başarı hikayesi

Konya her yıl mart ayında yaşadığı büyük heyecanın 15’incisi bu yılda yaşıyor. Avrupa’nın saygın, Orta Doğu ve Türkiye’nin ise en büyük tarım fuarı olma özelliği taşıyan Konya Tarım Fuarı, Salı günü ziyarete açıldı. 400 firma ve 1180 markanın katıldığı fuarda 2017 hedefi 300 bin ziyaretçi olarak belirlendi. Salı gününden Cumartesi gününe kadar süren fuara geçen yıla oranla daha yoğun ilgi gösterilerken, hava şartlarının da iyi olması fuara artı katan etkenlerden oldu.

****

Avrupa’nın saygın Türkiye’nin hatta Orta Doğu’nun en büyük tarım fuarı diyoruz. 15 yıl önce ilk defa yapıldığında 13 bin ziyaretçinin geldiği fuar, nasıl oldu da bugün 300 bin hedefi koyar oldu? Nasıl oldu da bin 180 markayı ağırlayan, saygı duyulan bir fuar olmayı başardı? İsterseniz buyurun bunu enine boyuna konuşalım…

****

2002 yılında ilk kez kapılarını açtığında beklentileri karşılayamayan, olurdu olmazdı tartışmalarına sahne olan, gelin bu işten vazgeçin diyenlere şahit olan Konya Tarım Fuarı azim ile bugün farklı boyuta taşındı. Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Büyükşehir Belediyesi, TÜYAP Fuarcılık Konya ve daha adını saymakla bitiremeyeceğimiz onlarca kurum ve kişi geride kalan 15 yılda, müthiş işlere imza attı. Yurt dışı tanıtımları, diğer şehirlerden ziyaretçi teşvikleri, özellikle Konyalı firmaların ve Türk firmalarının fuarlara teşvik edilmesi ile Konya iş dünyası bir başarı hikayesi yazdı. Konya tarım fuarı bugün geldiği nokta itibariyle binlerle telaffuz edilen markaya, onlarla ifade edilen ülkelere ulaştı. Bu şüphesiz ki bir başarı hikayesidir ve ne kadar konuşulsa da azdır.

****

Tarım Fuarı’nı başlangıçta eleştirenlerin hedefinde sadece Tarım Fuarı yoktu. Aslında o her şeyi eleştirenlerin ve yapamazsınız diyenlerin hedefinde direkt Konya vardı. Her ne şekilde ne isimle olursa olsun Konya’nın yatırıma ya da projeye kavuşmasına karşı olanlar, TÜYAP ile Konya Ticaret Odası’nın işbirliğinde yapılan TÜYAP Fuar alanına da karşıydılar. Öyle ki 6 hall şeklindeki fuar alanında genişletme çalışması yapılırken, bu kadar fuarı ne yapacaksınız, buralara kimleri koyacaksınız diye dalga geçenler, boş yatırım diyenler oldukça fazlaydı. Şimdi ben sizlerin huzurunda bunları diyenleri Tarım Fuarı’nın bugünkü haline bakmaya davet ediyorum. 6 hall’ün 6’sı da ağzına kadar dolu, üstüne 24 bin metrekare de açık alan standı oluşturulmuş durumda. Bu başarı da emeği geçen herkesi de ayrıca tebrik ediyor, teşekkür ediyorum.

****

Şimdi gelelim eleştirilmesi gereken kısma. Konya 2 milyonun üzerinde nüfusa sahip, uçsuz bucaksız tarım arazilerine sahip, iş gücü noktasında Anadolu’nun en az sıkıntı çeken şehirlerinden bir tanesi. Şimdi bunların hepsini harmanlayalım, nüfus, iş gücü, tarım ve tarımsal üretim… Hepsi var tarım makinaları ve ekipmanları sektöründe önemli üretimler yapılıyor ve Tarım Fuarı ağzına kadar ürün ve firma ile dolduruluyor. Peki. 300 bin ziyaretçi Konya Tarım Fuarı’na yeter mi? Bence yetmez yetmemeli. Haydi yetti diyelim. Ancak yüzde 80’i yerli ziyaretçi ile yetmez. Tarımın saygın şehrinin fuarı, Konya Tarım Fuarı eğer Avrupa’nın da en büyüklerinden olmak istiyorsa mutlak suretle yabancı ziyaretçilerin Türkiye’ye Konya’ya getirilmesi daha fazla teşvik edilmeli. Yurtdışı tanıtım faaliyetlerinin üzerinde daha fazla durulmalı. Eğer yüzde 50-60 yabancı ziyaretçi oranına ve toplamda milyonu bulan ziyaretçi sayısına ulaşırsak, o zaman Konya Tarımı da, Konya sanayisi de, Konya Tarım Fuarı da hak ettiği değere ulaşmış olacak.

İyi dileklerimizle ve birlik olup yapacağımız çalışmalarımızla hedeflerimize ulaşacağımızdan zerre şüphem yok. 15 yılda çağ atlayan bir şehir ve çağ atlayan bir Tarım Fuarı bunun en güzel örneğidir.

Sürçü lisan ettiysek affola…

Yorum Yazın