Mustafa KARGA

Konya ve kitap

03 Mart 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Konya ve kitap

Konya, UNESCO 2020 Dünya Kitap Başkenti adaylığını açıkladı. Bu Konya’yı uluslararası sahneye taşıyacak çok önemli bir adım. Huzur ve hoşgörü gibi kelimelerle anılan bir imajı olan Konya’nın bunların yanına kitap okumayı da eklemesi bu şehrin geleceği açısından çok önemli.
Bu şehrin geleceği olan gençlerin de kitap konusunda üstüne düşeni yaptığı aşikar. Türkiye’de kütüphanelere gidenlerin sayısında Konya ilk sırada… Bu şehrin büyükleri de, kitap okuyan gençlere böylesine bir armağan sunması her anlamıyla değerlidir. 
Gelelim işin tartışmalı noktalarına…
DAHA ÖNCE BAŞARAMADIK
Konya, 2016 yılında İslam Dünyası Turizm Başkenti olmuştu. Maalesef bu sadece lafta kaldı. Konya, İslam Dünyası Turizm Başkentliğini eline yüzüne bulaştırdı. Başaramadık… 2 yıl sonra başarısızlığı eleştirmek için bunu yazmıyorum. 2 yıl önceki başarısızlıktan dersler çıkarmak için hatırlatmada bulunuyorum. O zaman neyi yapamadık da başarısız olduk. Bunları göz önünde bulundurarak çalışmalar yürütmemiz gerekiyor. 
Büyüklerimiz başarısızlığı kabul etmeyebilir. Ancak en azından istenilen düzeyde İslam Dünyası Turizm Başkentliği sıfatını taşıyamadığımızı sindirmeliler. Ve bu noktadan hareketle iyi bir yol haritasının hazırlanması gerekiyor.
KİTAP FUARINDA SORUN YOK MU?
Yıllar önce TÜYAP’ta Kitap Fuarı düzenlenmişti. Sonra yetersiz ilgiden dolayı bir daha yapılamadı. Aslında fuarın ilk günü yeterince ilgi vardı. Ancak fuar alanının şehirden uzak olması gitmek isteyenlerin de gidememesine yol açtı. Sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından Konya Kitap Günleri düzenlendi. Ancak şehrinizi uluslararası arenaya taşımak istiyorsanız, Konya Kitap Günleri fazla amatör kalır… Yanlış anlaşılmasın Konya Kitap Günleri, büyük bir açığı kapatıyor ve hiç kesintiye uğratılmadan yıllarca yapılmalı…
Ancak bu şehrin herkese hitap edebilen daha geniş bir ufka ihtiyacı var. Kitap fuarları konusunda da ufkun biraz daha geniş tutulması gerekiyor. Kitap fuarlarına katılan yazarlar çeşitliliği yansıtmıyorsa, ufkunuzun olmadığını gösterir… 
Konya Kitap Günlerine bir kere gidersiniz, ancak oradaki herkesin de sizinle aynı düşüncede olduğunu gördüğünüzde bir daha gitmeye ihtiyaç duymazsınız… Benden farklı düşünen yazarlar ve kitaplar olduğunda Kitap Fuarı anlam kazanmış olur.
Konya’nın kültür ve sanat hayatı dar bir alana sıkışmış durumda. Aynı adamların ve konuların etrafında yıllardır dönüp duruyoruz… 
Bu işler için öncelikle birikim ve sonrasında ufuk lazım…
Bütün bu eleştiri ve önerilerimi sunduktan sonra şu söylemem gerekiyor: Hiç bir şey yapamasak da Konya’nın Dünya Kitap Başkenti unvanını taşıması bile bir değerdir… Bu nedenle hepimiz-herkes üstüne düşeni yapmalıdır.

Yorum Yazın