Duran Çölcü
Duran Çölcü

Konya, ülke ekonomisine pozitif katkı yapıyor

23 Ocak 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Konya, ülke ekonomisine pozitif katkı yapıyor

Konya Ticaret Odası(KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, oda yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği toplantıda, 2019 yılını değerlendirerek, 2020 yılı beklentilerini bizlerle paylaştı.

Başkan Öztürk, 2019 yılındaki ekonomik olumsuzlukların, 2020’de devam etmeyeceğini ve 2020 yılının toparlanma yılı olacağını söylemesi dikkatimi çekti.

Umarım 2020 Türkiye’si söylendiği gibi, başta işsizlik olmak üzere ülkemizin sorunlarının çözüme kavuşturularak,  İş dünyasının beklentisi karşılayan bir toparlanma yılı olur.   

Şehrimizin ülke ekonomisini ciddi anlamda katkı yaptığını da anlatan Başkan Öztürk,“Konya; uzun yıllardır olduğu gibi 2019 yılında da ihracat, istihdam, gayri safi yurt içi hasıla, girişimcilik vb. birçok parametrede Türkiye ortalamasının üstünde veriler ile ülke ekonomisine pozitif katkı sağlayan bir şehir olmuştur. İl Düzeyindeki Gayri Safi Yurtiçi Hasılamız (GSYH) 2014 yılındaki 43,9 milyar TL’den 2018 sonunda 78,7 milyar TL’ye yükselmiştir. Bu veriler ile Konya, toplam GSYH’den yüzde 2,1 pay alarak il bazında 7’nci sırada yer almıştır. Şehrimizde kişi başına düşen GSYH; 2014 yılındaki yaklaşık 21 bin TL’den, 2018 yılında 36 bin TL’ye yükselmiştir. Konya, işsizlik rakamlarının en düşük olduğu iller arasında yer almaya devam etmiş olup, sektörel dağılımda ise sanayi, inşaat ve tarım alanlarında Türkiye ortalamasının üzerinde çalışan istihdamıyla öne çıkmıştır.”

Şehrimizin ülke ekonomisine pozitif olarak katkı yapması şehrimizi ve bizleri sevindiren bir gelişmedir.

Diğer şehirlere göre şehrimizde ciddi anlamda istihdam daralmasının yaşanmaması da iyi bir durumdur.

Konya’nın ihracat ta yeni başarılar elde ederek, rekorlar kıracağının üzerinde de duran Başkan Selçuk Öztürk,“Konya ticaret ve sanayi âlemi, ihracat konusunda yeni rekorlar kırmaya devam etmektedir. Türkiye’nin yüzde 2,04 artış gösterdiği ihracatta Konya, 2019’da yüzde 11,75 artış ile 2,014 milyar dolar yaparak tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.  Şehrimiz, 2019 yılında Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı payı yüzde 1,21’e çıkartarak, en yüksek ihracat yapan şehirler listesinde 12. sıraya yükselmiştir. 2018 yılına göre ihracatını en çok artıran 2. il olmuştur. İhracattaki bu başarıda katkısı bulunan tüm Konyalı tüccar ve sanayicilerimizi tekrar tebrik ediyor, en kalbî duygularımla teşekkürlerimi sunuyorum.”

Şehrimizin 2019 yılındaki ihracattaki başarısı oldukça önemli olup, ihracatçı şehirler içerisine girmeyi başarması gurur vericidir.  

Her yıl artan ihracatıyla, ülkemizin ekonomisine ciddi katkılarıyla artık şehrimiz Konya, ihracatçı şehirlerarasında haklı olarak yerini alacaktır.

İhracatçı şehirlerarasında yer almasında tüccarımızın, sanayicimizin ve çalışanların emeği de çok önemlidir. Bundan dolayı da kutluyorum.

Konya Ticaret Odasının faaliyetlerine ve verdiği hizmetlere de bakarsak, Başkan Selçuk Öztürk’ün ifade ettiği gibi, Konya Ticaret Odası  “A Sınıfı Akredite Bir Odadır.”   

KTO’nun, 20 bin üzerinde aktif üyesi, 70 Meslek Komitesi, 92 Personeli bulunuyor.

Teknoloji ve Eğitim Kampüsü (KTO-TEK) Odanın bir iştiraki olup, 2019 Kasım ayında, KTO-TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi yanında 15 personel ile faaliyetlerine başlamıştır.

KTO-TEK’te faaliyet gösteren kurumlar şunlardır: KTO Mesleki Eğitim ve Dijital Dönüşüm Hizmetleri A.Ş. KTO Mesleki Eğitim Merkezi KTO Dış Ticaret Merkezi, Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi Model Fabrika Konya, KTO Fuar Şubesi, KTO Karatay Üniversitesi Ticaret ve Sanayi MYO. 2020 yılında KTO-TEK bünyesinde KTO Karatay Üniversitesi’nin Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK) ve Enerji Verimliliği Merkezi kurma çalışmalarına başlanacaktır.

Ayrıca N11.com ile KTO-TEK içerisinde Mağaza Destek Noktası kurulması için sözleşme imzalanmıştır.

KTO Mesleki Eğitim Merkezi (KTOMEM)’de Mevlana Kalkınma Ajansı’nın finansal desteği ile yapılan Mesleki Eğitim Merkezinde sanayimizin ihtiyaç duyduğu konularda kısa süreli mesleki gelişim eğitimleri verilecektir.

Konya ihracatçısının ihracat kapasitesi ve seçeneklerini artırmak amacıyla da KTO Dış Ticaret Merkezi kurulmuştur.

Bu merkez Konya ihracatçısının ihracat kapasitesi ve seçeneklerini artırmak amacıyla 2019 yılında KTO Teknoloji ve Eğitim Kampüsü içerisinde 4 Dış Ticaret Uzmanı ile faaliyetlerine başlamış, firmalara rehberlik yapacaktır.

Bunun yanında Konya’nın ihracatının gelişmesine ve dış pazarda büyümesine olumlu katkı yapacak anlamına da gelmektedir. 

Sonuçta Konya Ticaret Odası iştirakleriyle, dinamik yapısını koruyarak çok daha güçlü bir hâle gelecektir.

Başta şehrimize sonra da ülkemize birlik beraberlik ruhu içerisinde hizmet etmeye, sürekli üstüne koyarak projelerle “ÜRETMEYE DEVAM EDECEKTİR.”

Şehrimize, ticaretine, ülkemiz ekonomisine, iç ve dış pazarda büyümesine ve istihdamına olumlu katkılar yapmayı sürdürecektir.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Yorum Yazın